Ertuğrul Erdoğan (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Ertuğrul Erdoğan (Necip Kapanlı)

27-10-19 21:50
Ertuğrul Erdoğan, Galatasaray'da göreve geldiğinde camia içindeki homurdanmalar belli ölçüde tribünlere de sirayet etmişti: Yıllarca Fenerbahçe'de çalışan bir koçun burada ne işi var? Sanki Ertuğrul Erdoğan, Fenerbahçe tarafından Galatasaray'a görevli gönderilmiş gibi. Erdoğan'ın Fenerbahçe'den önce Galatasaray'da çalışmış olması da ayrı bir konu. İnsanlar şunu anlamalı ki antrenör nerede çalışıyorsa herşeyden önce kendisi için başarılı olmak ister ve işler iyi gittikçe de camiayla bütünleşir. Bugün Ertuğrul Erdoğan'ı Galatasaraylılar'ın bağrına basmış oldukları gibi... Öte yandan 30 yıldır tanıdığım Erdoğan'ın hangi takımı tuttuğunu da bilmiyorum ama onun görev aldığı kulübün menfaatleri için elinden gelen bütün çabayı harcayacağını biliyorum. Kimbilir, belki de çocukken Galatasaray'ı tutuyordu ama bunların hiçbir önemi yok. Önemli olan onun görevini başarıyla yapıp yapmadığı...

Ertuğrul Erdoğan geçen yıl ligin üst sıralarındaki takımların ortalamasının altında bir bütçe ile yola çıktı, her kuruşu hesaplı harcadı, yukarıları karıştırdı, araya bu seneki gibi bir Fenerbahçe galibiyeti sıkıştırdı, ödemelerdeki gecikmelerin yaratacağı olumsuz etkilere karşın takımını bir arada tuttu. Yeni sezona girilirken oyuncularının değeri artmış olmasına karşın kendisine duydukları güven sayesinde kadrosunu korumayı başardı, gerek BSL'de gerekse de Eurocup'ta iyi başlangıç yaptı.

Sürekli okur, araştırır, çalışır, kendisini geliştirmek için boş geçirdiği sezonlarda Amerika'ya gidip NBA takımlarında organizasyonu inceler, bilgilerini ihtiyaç duyanlarla payşalır, menajerlere eşit mesafededir. Düzgün karaktere sahiptir, asistan olarak çalışırken koçun sağ kolu olmuştur. Koç olduğunda da staffı göstermelik bir kadro olarak kullanmadı, onların fikirlerinden yararlanıp işbirliği yaptı. Çok büyük bir galibiyetten sonra dahi rakibine saygısını eksik etmez ve sonuçta onların da saygısını kazanır. Belki gereğinden bile fazla mütevazıdır.

Ertuğrul Erdoğan basketbolumuzdaki en bilgili, en olgun, davranışları en dengeli koçlardan biri ve çok yönüyle de genç koçların örnek alacağı isimler arasında.

Herkes onun kıymetini bilmeli... Elimizde onlardan çok fazla yok...

Yorumlar Okunma: 4573