Efes Bursa'da üç periyod zorlandı (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Efes Bursa'da üç periyod zorlandı (Kağan Tolun)

26-10-19 22:15
ING Basketbol Süper Ligi’nin 5. haftasında Frutti Extra Bursaspor ile Anadolu Efes, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu'nda karşı karşıya geldi. Anadolu Efes ilk üç periyodu çekişmeli, sonu elektrikli geçen maçta Frutti Extra Bursaspor’u 95-86 mağlup etti.

Karşılaşmada ilk sayılar, Frutti Extra Bursaspor’da Allerik Freeman’ın 3 sayılık isabetiyle geldi. İki takım da maça yüksek şut yüzdesiyle başladı. Oyun üstünlüğünün Frutti Extra Bursaspor’da olduğu ilk bölümde Anadolu Efes, her ne kadar Alec Peters'in sayılarıyla oyunda kalmaya çalışsa da Frutti Extra Bursaspor, Gabriel Olaseni'nin üst üste pota altından bulduğu sayılarla birlikte bir anda farkı 4 sayıya kadar çıkartınca (13-9) ilk periyodun bitimine 5,5 dakika kala Anadolu Efes molasına gidildi. Mola dönüşünde Anadolu Efes, Alec Peters ile farkı azaltmaya çalışsa da Frutti Extra Bursaspor, Allerik Freeman’ın 4, Perry Jones’un da 2 sayı bulduğu bölümde ilk periyodun bitimine 3 dakika kala farkı 7’ye kadar çıkartarak skoru 19-12'ye getirmeyi başardı. Bu bölümde Anadolu Efes, Bryant Dunston’ın 4, Vasilije Micic’in de 3 sayısıyla birlikte 7-0'lık seri yakaladı ve skoru yeniden eşitlemeyi başardı. (19-19) Frutti Extra Bursaspor, her ne kadar Gabriel Olaseni'nin periyodun bitimine 9 saniye kala kullandığı serbest atışlarla birlikte skoru 25-21'e getirse de Anadolu Efes’in son hücumunda Krunoslav Simon’un basketine engel olamadı ve ilk periyot, Frutti Extra Bursaspor’un 25-23'lük üstünlüğü ile tamamlandı.

İkinci periyotta Anadolu Efes ilk hücumda Rodrigue Beaubois'in bulduğu basketle birlikte skora yeniden dengeyi getirdi. (25-25) İki takımın da karşılıklı sayılar bulduğu bölümde ilk yarının bitimine 5 dakika 14 saniye kala skor 35-34 Frutti Extra Bursaspor lehineyken ev sahibi ekipte Serkan Erdoğan mola aldı. Mola dönüşünde Frutti Extra Bursaspor, Gabriel Olaseni ile bir basket daha bularak skoru 37-34'e getirdi. Bu bölümde hücumda toparlanan Anadolu Efes, Alec Peters’ın 3 sayılık isabeti ve Vasilije Micic'in turnikesi ile birlikte 50'lık seri yakaladı ve ilk yarının bitimine 3,5 dakika kala maçta 37-39 üstünlüğü yakaladı. Geride kalan bölümde taraftarlarının desteğiyle birlikte oyun üstünlüğünü eline geçiren Frutti Extra Bursaspor, Anadolu Efes karşısında ilk yarıyı 46-45 önde tamamlamayı başardı.

İkinci yarıda tam bir 3 sayı düellosu şeklinde başladı. İkinci yarıda ilk sayılar, Anadolu Efes'te Micic’in 3 sayılık basketiyle geldi. (46-48) Ardından Frutti Extra Bursaspor’dan Perry Jones, her ne kadar turnikesiyle birlikte skoru tekrar eşitlese de (48-48) Anadolu Efes'te Alec Peters, bulduğu 3 sayılık isabetle birlikte skoru tekrardan 48-51'e getirdi. Ardından Frutti Extra Bursaspor’da Perry Jones, bulduğu 3 sayılık isabetle birlikte skoru tekrar dengeye getirmeyi başardı. (51-51) Fakat bu sefer de Anadolu Efes'te Krunoslav Simon sahneye çıktı ve bulduğu 3 sayılık isabetle birlikte takımını 51-54 öne geçirdi. Bu sefer de Frutti Extra Bursaspor’da Allerik Freeman 3 sayılık isabeti bularak periyodun bitimine 7 dakika 22 saniye kala maça 54-54'lük eşitliği getirdi. Bu bölümde Anadolu Efes üst üste sayılar bularak periyodun bitimine 3 dakika 46 saniye kala farkı 5 sayıya kadar çıkardı. (60-65) Periyodun bitimine 3 dakika kala skor 64-67 Konuk ekip Anadolu Efes lehine devam ederken Anadolu Efes koçu Ergin Ataman, hakemlerin verdiği bir karara sinirlenerek itiraz ederken saha içine kadar girince, Frutti Extra Bursaspor taraftarları “Ergin Ataman doping yapsana” tezahüratına başladı. Bunun üzerine hakemler, masaya giderek maçtaki ilk anonsu yaptırdı. Bunun üzerine bir de Frutti Extra Bursaspor benchine teknik faul çalınınca taraftarlar iyice alevlenerek coşkusunu arttırdı. Bu coşku, takıma da çabuk yansıdı ve Frutti Extra Bursaspor, yakaladığı 6-0'lık seriyle birlikte periyodun bitimine 1 dakika 50 saniye kala maçta 70-68 öne geçmeyi başardı ve Anadolu Efes molasına gidildi. Mola dönüşünde Anadolu Efes, Vasilije Micic’in bulduğu 3 sayılık isabetle birlikte maçta yeniden ine geçti. (70-71) Periyodun geri kalan bölümünde rakibinin tekrar öne geçmesine izin vermeyen Anadolu Efes, Frutti Extra Bursaspor karşısında periyodu 72-75 önde tamamladı.

Son periyotta ilk sayılar, Frutti Extra Bursaspor’dan Allerik Freeman’a çalınan sportmenlik dışı faul sonrasında Bryant Dunston’ın kullandığı serbest atışlarla geldi. (72-77) Bu bölümde sahneye, Frutti

Extra Bursaspor’dan Allerik Freeman çıktı. Freeman, bulduğu üst üste 2 üçlük ile birlikte takımını maçın bitimine 7 dakika 42 saniye kala 78-77 öne geçirince Anadolu Efes molasına gidildi. Mola dönüşünde sahada Anadolu Efes fırtınası vardı. Üst üste bulunan şut isabetlerine, Frutti Extra Bursaspor’un boş hücumları da eklenince Anadolu Efes, yakaladığı 11-0'lık seriyle birlikte maçın bitimine 5 dakika kala skoru 78-88’e kadar getirdi. Maçın bitimine 1 dakika kala maçta 83-93'lük Anadolu Efes üstünlüğü vardı. Frutti Extra Bursaspor’da Allerik Freeman, bitime 40 saniye kala bulduğu 3 sayılık isabetle birlikte skoru 86-93'e getirdi. Bu bölümde ise saha tam anlamıyla karıştı. Anadolu Efes, hücuma çıkarken hakemler, Christopher Jones’un Vasilije Micic’e faul yaptığı kararını verdi. Bu karara çok sinirlenen Frutti Extra Bursaspor koçu Serkan Erdoğan, itirazlarının şiddetini iyice artırınca benche teknik geldi. Serkan Erdoğan’ın itirazları sürünce hakemler, Frutti Extra Bursaspor benchine maçtaki 3. teknik faulü gösterdi ve Koç Serkan Erdoğan bitime 32 saniye kala diskalifiye edildi. Ayrıca pozisyonda benchten sahaya giren Ender Arslan ile Anadolu Efes'ten Krunoslav Simon, maç bitmeden soyunma odasına giden isimler oldular. Bu kararların ardından maç, taraftarların yoğun protestosu altında tamamlandı ve Anadolu Efes, Frutti Extra Bursaspor’u 86-95 mağlup etmeyi başardı.

Frutti Extra Bursaspor: Allerik Freeman 30 sayı, 4 ribaunt, 5 asist, 1 top çalma, Christopher Jones 11 sayı, 13 asist, 2 ribaunt, 3 top çalma 1 blok, Perry Jones 17 sayı, 9 ribaunt, 3 asist, Gabriel Olaseni 12 sayı 9 ribaunt, 1 blok

Anadolu Efes: Vasilije Micic 21 sayı, 11 asist, 2 ribaunt, 1 top çalma, Krunoslav Simon 23 sayı, 2 ribaunt, 4 asist, Alec Peters 21 sayı, 5 ribaunt, 3 asist, 1 blok
 



 

Yorumlar Okunma: 2147