Risk almamak bir risktir (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Risk almamak bir risktir (Hayri Pekergin)

21-10-19 21:50
Hep konuşuruz risk aşağı, risk yukarı. Çünkü hepimizin hayatında riskler var. 
Nedir risk? 
Kısaca zarar verme potansiyeli olan belirsizliklere risk diyoruz. 
Bugün tarımdan finansa, spordan turizme kadar “risk yönetimi” dediğimiz sistemler aslında 1990’larda karşımıza çıkan anlı şanlı, fiyakalı  “toplam kalite yönetimi” uygulamalarından farklı bir şey değil. 
Hani meşhur “tanımla-değerlendir-metod/çözüm seç-uygula-gözle/iyileştir” döngüsü var ya.
İşte o söz ettiğimiz risk yönetiminin omurgası da aynen bu döngü. 
*****
Basketbolda diğer takım sporlarında olduğu gibi çok çeşitli, çok katmanlı riskler var.
Bunları iyi yönetenler hedeflerine riskleri yönetemeyenlere kıyasla daha kolay ulaşıyor.  
Coach, yönetici, oyuncu ya da oyuncu menajeri olarak risklerden kaçmak zaten olanaklı değil. 
Riskten kaçmak doğru da değil. Neden?
Çünkü risk ile elde edilecek başarı (ödül / getiri) birbiri ile orantılı. 
Mesela coach önemli gördüğü maçta (kendi değerlendirmesine göre) risk almaz, rotasyonu kilit isimlerle daraltır da daraltırsa ne olur?
Dar rotasyonda kilit oyuncular sonlarda yorulur. Hatalar gelir ve avantaj karşı tarafa geçer.
Bu tip binlerce örnek var. 
Mesela Coach çok önde olduğu maçta süreyi kullanmak için iyi işleyen hücum sistemini “risk almamak” adına değiştirirse ne olur?
Oyunu yavaşlatmak isteyen takım hücum ritmini kaybeder, arkadan gelen takım normalde yakalayamayacağı şanslar elde eder. 
Kısacası risk almamak risktir. Hele basketbolda büyük bir risktir.
Size risk yönetirken en sık yapılan hatanın nerede geldiğini belirteyim;
 En büyük hata çoğunlukla riskleri değerlendirme aşamasında yapılır. 
Bu hafta Herbalife Nutrition KBSL ve TKBL maçlarında “risk almamak” için aslında ne kadar büyük riskler yaratıldığını gördük. 
Bu risklerin önemli bölümü gerçekleşince kazanması gerekenler kaybetti. Başa baş geçmesi gereken maçlar farklı bitti.  
Risk getiri dengesini iyi değerlendirenler, “takım kurmak” ile “takım olmanın” arasındaki ayrımın farkında olanlar,  en iyi taktiğin iyi hazırlanmak olduğunu bilenler haftayı kazançla kapattı. 
 
*****
Herbalife Nutrition KBSL’de haftanın en önemli maçı BOTAŞ Galatasaray arasındaydı.
Galatasaray beklenenden daha rahat bir oyunla 76-64 kazandı. Fark daha da fazla olabilirdi.  
BOTAŞ bu sezon geçen sezonun üzerinde güce sahip bir kadro oluşturmuş.
Bana göre bu kadro önceki sezonlarda KBSL şampiyonu olan Yakın Doğu Üniversitesinden çok aşağıda bir oyuncu grubu değil.   
Cansu Köksal ve Melis Gülcan her takımın kendi isim listesinde görmek isteyeceği milli takım seviyesinde isimler. Büşra Akbaş da böyle bir kadroda rolünün ne olması gerektiğini anlayabilecek yaş ve tecrübeye erişti. 
Daha deneyimli ve kendini WNBA’e kanıtlama baskısını geride bırakan Kelsey Mitchell, devşirme Hollingsworth, pozisyonunda kalite ve çok yönlülüğü birleştiren İngiliz Fagbenle, pota altı rotasyonu güçlendiren Marina Baş ve Avrupa basketbolunu gayet iyi bilen Peddy ile yabancı/devşirme rotasyonu da sorunsuz görünüyor.   
Benim bu kadrodan beklentim, hem KBSL ve Avrupa’da kapasitesini ortaya koyması hem de yukarıda sıralanan kaliteli oyuncuların yanında çok daha rahat verim üretecek Işılay Eğin, Senay Zeybek, Pelin Gülçelik, Burcu Büyükayan gibi gençlerin rollerini netleştirmesi. 
Galatasaray ise bu sezon akılcı bir hamle ile Hartley’i transfer ederek Işıl Alben üzerindeki yükü ve arka sahada geçen sezon görünen dağınıklığı azaltmış. 
Cuic ve Macaulay’ın bilinen performansları, Tilbe Şenyürek’in olgunlaşma belirtisi olarak değerlendirdiğim atmak kadar tutmayı da önemsemesi, Sinem Ataş’ın yararlı oyunu ile sarı kırmızılılar geçen sezondan daha iyi durumda. 
Kulislerde yılbaşından sonrası için Lara Sanders ile söz kestiği “konuşulan” Galatasaray, rotasyona katkı veren oyuncu sayısını artırırsa geçen seneki final başarısını tekrarlayabilir. 
Bu iki iddialı takımın Ankara’daki maçı ilk çeyrekten sonra Galatasaray’ın kontrolüne geçti. Sarı kırmızılılar özellikle toplam 27-50 skorlu 10-30 dakikalar arasında rakibini domine etti.  
BOTAŞ hücumda organize olmak konusunda büyük sıkıntı çekerken, Galatasarayın “isolation” oyunlarına savunmada cevap üretmekte maç boyu yetersiz kaldı. 
Hollingsworth’ün hemen hemen hiç kullanılamaması, Büşra Akbaş’ın “atmak ve oynatmak” arasındaki kararlarda kaybolması, dağınık hücumlarda Melis Gülcan ve Cansu Köksal’ın sıfır çekerek maçı bitirmesi kırmızı beyazlıların OGM Orman Spor ardından aldıkları ikinci yenilginin ön plandaki  faktörleriydi. 
Galatasaray, maçın 4.çeyreğinde sertleşip oyunu hızlandıran BOTAŞ önünde oyuncuların fiziksel olarak güçlü olduğu dakikalarda daha iyi işleyen “isolation” hücumlarda ısrar etmeyip, pas/cut oyunlarına ağırlık verse fark daha fazla olabilirdi. 
BOTAŞ’ın takım olarak kimya gelişimi ve bireysel performanslar gelecek hafta oynanacak Gelişim Koleji Çukurova Basket maçında daha fazla göz önünde olacak. 
 
******
Herbalife Nutrition KBSL’de yenilgisiz takımlardan son şampiyon Fenerbahçe Öznur Kablo Adana Basket önünde 85-56 kazandı. 
Sarı lacivertlilerde Coach Lapena’nın Olcay Çakır Turgut’tan beklentilerinin tecrübeli oyuncu tarafından daha iyi anlaşıldığı (Girona ile oynanan ELW maçı ardından) savunma gayreti ve asist sayısı olarak kendini belli etti. 
Fenerbahçe henüz fiziksel olarak yükleme dönemi yorgunluğunu üzerinden atabilmiş görünmüyor. Bu da ELW maçında çok süre alan isimlerin sahada iniş çıkışları ile görülüyor. 
Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe önünde sürpriz bir galibiyet alarak adeta küçük çapta deprem yaratmayı başaran Adana Basketbol, bu sezon güçlü rakibinin izin verdiği kadar organize olup sayı üretebildiği karşılaşmada hedef maçlar için gelişim sağlama gayretindeydi. 
 
 *****
Haftanın dramatik karşılaşmalarından bir diğeri Beşiktaş TRC İnşaat İzmit Belediye Spor arasında oynandı. İlk haftayı yenilgi ile kapatan iki takımın da galibiyete ihtiyacı vardı. 
Kazanan, uzatma periyodunun son saniyelerinde önde olan Beşiktaş’ın kenardan top çıkarırken yaptığı top kaybını Cado ile iki serbest atışa çeviren İzmit ekibi oldu.  
89-88 skorlu maç, son çeyreği ve uzatma dakikalarında her iki takım arasında gitti geldi. 
Beşiktaş normal sürenin son anlarında Yvonne Anderson’un çaldığı top ve üç sayı isabeti ile maçı uzatma periyoduna taşımıştı.  
İzmit Belediye Spor rotasyona önümüzdeki günlerde katılacağı konuşulan Courtney Williams’ın yokluğunda deplasman galibiyeti alarak evine mutlu döndü. 
Sezona geç başlayan siyah beyazlılar açısından Bahar Çağlar’ın 21 sayı,13 ribaunt, 3 asist 3 blok 6 top çalma performansı çok değerli. 
Beşiktaş maçın “oynanan” bölümlerinde başlıca skorerleri olan Anderson ve Syntsina’yı daha çok dinlendirebilse “karar anlarında” sonuç daha farklı olabilirdi. 
Olağanüstü kongre ve yönetim değişikliğinin Beşiktaş kadın basketbol takımı üzerindeki etkileri önümüzdeki dönemde basketbol dünyası tarafından çok takip edilen konu başlıkları konumunda.  
 
*****
Haftanın diğer maçlarında OGM Orman Spor, Gelecek Koleji Çukurova Basket önünde yüksek skorlu ve başa baş geçen ilk çeyrek sonrasında zorlanmadan 92-74 kazanırken İngiliz forvet Leedham’ın ilk dakikadaki sakatlığı ile üzüldü.  
İlk Avrupa deneyimini yaşayan ABD’li oyuncu Ogunbawale abartılı olmayan top sayısını %62 şut isabeti ve 28 sayı ile süslerken potansiyelini bir kez daha sergiledi. 
Bu oyuncu potaya gittiği pozisyonlarda denge ve bitiricilik anlamında gelişimini sürdürürse, kendisini gelecek yıllarda ELW’de Final Four hedefleyen takımların listesinde görmek bana sürpriz olmayacak.   
OGM Orman Spor’da yıllara meydan okuyan 1979 doğumlu oyun kurucu Nilay Kartaltepe yüksek yüzdeli 17 sayı 5 ribaunt, 6 asist 2 top çalma performansı ile saygıyı hak ediyor. 
Ankara ekibinde Pelin Bilgiç, Damla Gezgin, Paris ve Robinson iki haneli skor üreten diğer oyunculardı. 
Sezona iki yenilgi ile başlayan Gelecek Koleji Çukurova Basket adına sevindirici gelişme 19 yaşındaki isimler oyun kurucu Fatmanur Karakaş ve forvet Gökşen Fitik’in süre almaya başlamasıydı. 
Önümüzdeki dönemde pota altını takviye edeceği anlaşılan Mersin ekibi şu anda KBSL’de savunmada en çok gelişim sağlaması gereken takımlar arasında yer alıyor.  
OGM Orman Spor deplasmanında Coffey, Meltem Avcı, Rodriguez-Manso ve Marginean iki haneli skor üreten isimler oldu. 
 
*****
Haftanın diğer maçlarında Birevim Elazığ İl Özel İdare Bellona Kayseri Basket önünde inişli çıkışlı oynasa da 83-68 kazanarak yenilgisiz takımlar listesinde yer almayı sürdürdü. 
Williams Vaughn ikilisinin dominant oyununu sürdürmesi, Slonjsak’ın artan ritmi ve Kübra Erat’ın etkili performansı önümüzdeki hafta Çankaya Üniversitesi ile deplasmanda oynayacak Elazığ ekibi için olumlu notlardı. 
Hatay BŞB evinde oynadığı maçta, Antakya’ya takıma üç yabancı oyuncu monte ederek gelen Samsun Canik Belediyesi önünde farklı kazandı.  
 
TKBL’DE YENİLGİSİZ İKİ TAKIM KALDI 
Normal sezonun ilk dört haftasının geride kaldığı kadın basketbolunun iki numaralı liginde İstanbul Üniversitesi ve Emlak Konut Spor yola yenilgi almadan devam ediyor. 
Bu iki ekipten İstanbul Üniversitesi hafta içinde deneyimli coach Özlem Piroğlu Şencan’ı göreve getiren Fenerbahçe Gelişim önünde ikinci yarıdaki etkili oyunu ile 72-54 kazandı. 
İstanbul Üniversitesi  Türkiye’de kadın basketboluna kazandırdığı üst düzey oyuncu ve coachlar ile çok ayrı bir konumda. 
Bugün oynayan ya da yakın zamanda basketbolu bırakan isimlerden Işıl Alben, Nilay Kartaltepe, Nevriye Yılmaz yetişen binlerce oyuncu onlarca seçkin isim arasından belki de bu yazıyı okuyanların en çok tanıdığı yıldızlar. 
Sarı yeşilli kulüp İstanbul Üniversitesinin (İÜ/Cerrahpaşa) olarak yeniden yapılandığı bu dönemde finansal anlamda oldukça büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalsa da TKBL’ye iyi bir başlangıç yapmayı başardı. 
Bu performansta oyun kurucu Yağmur Bul’un takımın en önemli kaldıracı konumundaki performansı, takımın ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip ABD’li pivot Saicha Allen’ın pota altında işini iyi yapması, 19 yaşındaki forvet Şuğranur Sönmez’in çok yönlü yetenekleri baş rolde. 
Önümüzdeki süreçte Meltem Topaloğlu, Eylül Minez, saha görüşünü giderek iyileştiren Derin Erdoğan, odaklandığı zaman savunmada etkili olabilen Dilara Özen ve Ceren Taylan mevcut kurguda rollerini geliştirirse İstanbul Üniversitesi üst sıralarda kalmayı sürdürebilir. 
İstanbul Üniversitesi için risk faktörü sezonun “oynanan bölümünü” izlediğimiz bu haftalarda Allen Yağmur Bul ikilisinin performansına fazlaca bağlı oynamak olarak görülüyor. 
Oyuncu kurucu pozisyonuna zaman zaman Derin Erdoğan ve Şuğranur Sönmez’den gelecek katkılar, Yağmur Bul adına için sezonun “kazanılan haftalarına” daha az yıpranma ile girmek anlamına gelebilir.  
Fenerbahçe Gelişim sezona Federasyon Kupası ile başlayarak hem sonuç hem performans anlamında beklentileri karşılayan bir performans sergilemişti. 
Ardından gelen coach değişikliği ve Kupa’da çok etkili oynayan 22 yaşındaki power forvet İrem Sözen’in sakatlığı puan kayıplarına neden oldu. 
Yeni coach Özlem Piroğlu Şencan oyuncularını tanıdıkça sarı lacivertlilerin yeniden bir çıkış yakalayacaklarını beklemek gerçekçi bir değerlendirme olur. 
TKBL’nin yeni takımlarından Emlak Konut Spor ise organizasyon yapısı, altyapı ve tesisleşmeye verdiği önem, KBSL takımlarından daha kapsamlı teknik ve destek ekipleri ile ayrı bir konumda. 
Kırmızı beyaz lacivertliler bu hafta sahaya tam kadro çıkan BOTAŞ Gelişim önünde 63-41 kazandı.  
Halime Uykan Ukiç ve Bahar Yapar’ın tecrübelerine eklenen Nihal Güngör, Seda Tabakçı ve Aminata Fall, savunmada az hatalı oyun, İrem Yalçın gibi rolünü bilen isimlerin varlığı Emlak Konut’un başarısında ilk plandaki faktörler. 
Gelecek haftalarda sert maçların sayısı arttıkça, hücumun esnek yapısı, tecrübeli Ebru Ağar ve kenardan gelen İrem Akat, Aysude Yıldıztekin, Ceren Ciğerci gibi 19-20 yaşlarındaki isimlerin kritik dakikalarda katkıları önem taşımaya başlayacak. 
TKBL’de Sakarya Yükseliş Spor 1881 Düzce Belediye deplasmanında uzatmada 71-69 kazanarak rakibine ilk yenilgisini aldırdı. 
Sharon Houston’ın faul sorununa rağmen galibiyete etki eden önemli faktörler Sakarya Yükseliş Spor’un süre ve sayı dağılımı olarak rotasyonu geniş tutması, basketbol kariyerini İsveç’ten Türkiye’ye taşıyan Güneş Karaoğlan’ın 19 sayı ile skor üretimindeki başarısı,  Yağmur Taşar, Doğa Comba, Tuğçe Kanat ve Başak Altunbey’in rollerinin gereğini iyi yerine getirmesiydi.   
1881 Düzce Belediye Sporda Ronahi Zilan Kıran, Jordan ve Cansu Aslan 2 haneli skor üreten oyuncular oldu. 
 
*****
TKBL’de haftanın en ön plandaki karşılaşmalarından biri son yıllarda bu ligde sürekli üst sıralarda yer alan Bursa BŞB ve üst sıralara aday gösterilen Mardin Büyükşehir Başakşehir arasında oynandı. 
Bursa BŞB maç içinde performansta devamlılık ve savunma odaklanması alanlarında kayda değer iniş çıkışlar yaşasa da maçı 71-58 kazanmayı bildi.  
Bursa BŞB, TKBL için yeterli sayılabilecek bir yabancı pivota, Gülşah Çelebi, Melike Bakırcıoğlu, Harika Eldaş ve Gizem Uca gibi TKBL’yi çok iyi tanıyan topun değerini bilen oyunculara, İlknur Yıldızhan ve Ferda Yıldız tecrübeli isimlere sahip.
Gelecek haftalarda hücumda devamlılık alanında gelişip maç içinde savunma odaklanmalarında kayıplar yaşamazlar ise bu haftaya göre daha yukarıda olmalarını beklemek doğru olur.  
Mardin Büyükşehir Başakspor ise kadro yapısı ve kimya olarak şu anda TKBL’de ilk 3-4 sırada yer alabilecek kapasitede görünmüyor. Önümüzdeki hafta iç sahada oynayacakları 1881 Düzce Belediye Spor maçı ligdeki konumları açısından önem taşıyacak. 
Önceki hafta Fenerbahçe Gelişim önünde evinde kazanan Urla Belediyesi, Lüleburgaz’da Bosna 34 önünde 59-54 galip gelerek evine değerli deplasman puanlarıyla döndü. 
Lige beklenen ölçüde iyi bir başlangıç yapamayan Nesibe Aydın, Mersin Üniversitesi deplasmanında 80-72 kazanarak gelecek hafta oynayacağı zorlu Bursa BŞB maçı öncesi moral buldu. 
Antalya 07 Basket Bayraklı Belediye önünde Meryem Gültekin’in skor liderliğinde 91-78 galip gelirken, Yalova VİP ligin beklentilerin altında sonuçlar alan bir diğer ekibi olan Edremit Belediyesi Güre Spor’u 68-64 mağlup etti. 
twitter: @hayripekergin 
 

Yorumlar Okunma: 3434