Yerlilerin süre ve rolünde artış (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Yerlilerin süre ve rolünde artış (İlker Yıldız)

20-10-19 13:09
2019-2020 ING Erkekler Basketbol Süper Ligi’nde dördüncü hafta içindeyiz. İlk üç hafta sonunda yerli ve yabancı oyuncu istatistiklerini içeren bir yazıyı sizler için kaleme alma ihtiyacı hissettik. Bunda asıl neden yerli oyuncularımızın ilk üç haftada gösterdikleri iyi ve bizleri mutlu eden performanslarıydı. Birçok yerli oyuncumuzun bu iyi performansını, istatistikler yardımıyla sizlere daha derinlemesine sunmaya çalıştık. Ligin ilk üç haftasında bireysel oyuncu istatistiklerinde geçtiğimiz sezonların aksine birçok yerli oyuncumuzu görme mutluluğunu yaşıyoruz. 

Süre ortalamasında Cevher Özer (1983); sayı ortalamasında Rıdvan Öncel (1997) ve Cevher Özer (1983); asist ortalamasında Barış Ermiş (1985), Berk İbrahim Uğurlu (1996), Sinan Güler (1983), Can Uğur Öğüt (1992) ve Mehmet Yağmur (1987); ribaunt ortalamalarında Cevher Özer (1983), Burak Can Yıldızlı (1994) ve James Metecan Birsen (1995); top çalmada James Metecan Birsen (1995), Yiğit Arslan (1996), Hüseyin Göksenin Köksal (1991) ve Kerem Gönlüm (1977) ve blok istatistiklerinde İzzet Türkyılmaz (1990), Doğuş Balbay (1989), Semih Erden (1986), Cenk Akyol (1987), Cevher Özer (1983), Ege Arar (1996), Kerem Gönlüm (1977), Muhsin Yaşar (1995) ve Alperen Şengün (2002) lig istatistiklerinde ilk 20 sırada yer alarak, son yıllarda istatistik sıralamalarında en fazla yerli oyuncumuzun yer aldığı bir sezon başlangıcını yaşıyoruz. 

Bilindiği gibi geçtiğimiz sezondan başlamak üzere Türkiye Basketbol Federasyonu yetkilileri tarafından, Erkekler Basketbol Süper Ligi’ndeki yabancı sayısı 6’dan 5’e indirilmişti. Bazı kesimler yabancı oyuncu sayısının düşürülmesinin Türk basketboluna bir şey kazandırmayacağını iddia etmişlerdi. Ancak görünen o ki yabancı oyuncu sayısının sadece bir (1) azaltılması bile yerli oyuncularımızın kendilerini göstermelerine ve onlara inanmayanları mahcup etmeye yetti diyebiliriz. Şehmus Hazer (1999, Teksüt Bandirma BK), Burak Can Yıldızlı (1994, Beşiktaş Sompo Sigorta), Doğuş Özdemiroğlu (1994, Beşiktaş Sompo Sigorta), Berkan Durmaz (1997, Tofaş), Yiğit Arslan (1996, Galatasaray Doğa Sigorta) ve James Metecan Birsen (1995, Pınar Karşıyaka) gibi oyuncularımızın bu sezonun hemen başında ciddi süre ve sorumluluklar alarak, basketbol gelişimleri adına çok önemli atılımlar yaptığını görüyoruz. 

Bir (1) Sadece Basit Bir Rakam Değildir!
Özellikle Teksüt Bandırma BK kulübümüzün ülke basketbolumuzun atılımı adına omuzladığı misyonun, düşünsel anlamda diğer kulüplerimizde de ciddi bir değişim meydana getirdiğinden de bahsetmeliyiz. Ülke basketbolumuzda yıllardır en üst ligde sayısız sezonlar yer almalarına rağmen, bu ülke basketbolunun gelişimine katkı anlamında bir tek oyuncu dahi yetiştir(e)meyen ve en azından yetiştiremese dahi yerli genç oyuncuların gelişimi adına sorumluluk almayan birçok kulübümüze karşın Teksüt Bandırma BK ülke basketbolumuz adına en doğru olanı savunmaya devam etmekte. Teksüt Bandırma BK, diğer birçok kulübümüzün olması gereken yapılanması adına çok iyi bir model olmakta ve aynı zamanda da çoğu kulübümüzün benzer bir çalışma içerisine girmesinin gerekliliğini düşünce değişimi adına zorlamaya başlamıştır. Teksüt Bandırma BK’a birçok alanda teşekkür borçluyuz: Hem yerli oyuncu yetişmesi adına ciddi emek harcamaları hem yetiştirdiği oyuncuların gelişimini öncelemeleri hem de Türk gençlerine süre ve sorumluluk verildiği taktirde yabancı birçok basketbolcudan çok daha önemli katkılar vereceğini bizlere gösterdiler ve göstermeye de devam ediyorlar. 

Yabancı oyuncu sayısının azaltılması sadece Türk oyuncuların süresini arttırmamıştır, aynı zamanda da genç Türk oyuncularımızın basketbollarını olgunlaştırmaları adına imkanlarda sağlamıştır. Çünkü aklında neredeyse hiç yerli oyuncu oynatma düşüncesi olmayan birçok kulübümüz, zorunlu olarak kadrolarına yerli oyuncu arama ihtiyacı hissetmiş ve kadroda yer alan yerli oyuncuların lig sıralaması adına fark yaratacağını hesap etmek zorunda kalmışlardır. Evet, bazı şeyler zorla ve kurallara bağlayarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Aksi halde ortada Türkiye Erkekler Basketbol Süper Ligi isminin dışında ülke basketbolumuzun temsil eden pek bir şey bulamayabilirdik. Birkaç yıl önce Türkiye Erkekler Basketbol Süper Ligi öyle bir duruma gelmişti ki, Türk oyuncular sadece maçlarda 12 kişilik kadroyu dolduran figüran oyuncular konumuna gelmişlerdir. Bu kötü durumun sonunda da malumumuz A Milli Erkek Basketbol Takımımız son beş yıldır resmi turnuvaların hiçbirinde özlediğimiz ve beklediğimiz seviyede olamamıştır. 

Lig maçlarında çoğunlukla parkede şöyle ağız tadıyla yerli bir oyuncuyu seyretmeye bile hasret kalmıştık. Geçen sezon ve bu sezonun ilk üç haftası sonrasında (dördüncü haftada da yerli oyuncularımızı keyifle izlemeye devam ediyoruz) genci yaşlısı birçok yerli oyuncumuzun takımlarında önemli roller almaya başladıklarını görüyoruz. Yabancı oyuncu sayısının bir azaltılması aslında sadece rakamsal bir düzenleme değil, aynı zamanda da yerli oyuncularımızı düşünmeyen zihniyetteki kulüp yapılarına, yerli oyunculara önem verilme zorunluluğunu da getirmiştir. Artık yerli oyuncularımızın aklında bir hata yaparsam coach beni hemen benche alır düşüncesi ve çekincesi daha az. Bu da birçok yerli oyuncumuzun daha bir özgüvenle oynamasına, sorumluluk almasına ve kendilerini geliştirdikleri taktirde muhakkak formayı kapacaklarına inancı arttırmıştır. 

Sadece bu sezonun ilk üç haftasında birçok yerli oyuncumuz kendi istatistiklerinde kariyer rekoru kırarken, birçoğu da maçlarda gösterdikleri iyi performanslarla takımlarının en verimli oyuncuları olmayı başardılar. Yabancı oyuncu sayısının sadece bir (1) azaltılması, sadece bir (1)’in rakamsal anlamda azaltılması değil; Türk basketbolunda yerli oyuncuların önemini anlatmak anlamında zihinsel bir dönüşümü gerçekleştiren birinci unsurdur.

BSL’deki Oyuncuların %54,59’u Yerli Oyuncu
Henüz iki sezon önce Türkiye Erkekler Basketbol Süper Liginde süre alan yabancı oyuncu sayısı, yerli oyuncu sayısından fazlaydı. 2017-2018 normal sezonunda ligde süre alan yerli oyuncu sayısı 129 iken yabancı oyuncu sayısı 131’di. Geçen sezon sonunda ise Türkiye Erkekler Basketbol Süper Liginde uzun bir aradan sonra yerli oyuncu sayısı yabancı oyuncu sayısını geçmişti. 2018-2019 normal sezonu sonrasında yerli oyuncu sayısı 139 (%56,05) ve yabancı oyuncu sayısı 109 (%43,95) olarak gerçekleşmişti. Bu sezonun ilk üç haftası sonunda da süre alan oyuncular arasında yerli oyuncuların sayısı yabancı oyuncuların sayısından daha fazlaydı. Bu sezonun ilk üç haftası sonunda süre alan 196 oyuncunun 107’si (%54,59) yerli oyuncu, 88’i (%45,41) ise yabancı oyuncuydu. Geçen sezon bir takımımızın yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı neredeyse BGL takımıyla çıktığını, yine birkaç takımımızın benzer sıkıntılardan dolayı zorunlu olarak yerli oyuncular oynatmak zorunda kaldığını da düşündüğümüzde, bu sezon yerli oyuncularımızın her alandaki istatistiklerinin yabancı oyuncular karşısında ciddi olarak geliştiğinden rahatlıkla söz edebiliriz.

20 Dakika ve Üzerinde Süre Alan 27 Yerli Oyuncu
Bireysel oyuncu istatistiklerine baktığımızda yerli oyuncularımızın geçtiğimiz sezonlara nispeten daha çok ön plana çıktığını rahatlıkla görebiliyoruz. Bu sezonun ilk üç haftası sonrasında 27 oyuncumuz maç başına yaklaşık 20 dakika ve üzeri süre aldığını görüyoruz. Bu durum ülke basketbolumuz adına çok değerli bir gelişme olarak görülmeli ve ligimizdeki yerli oyuncularımızın ön plana çıkmaya başladıklarının da emaresi olarak görülmelidir. Yukarıda da belirttiğimiz şekilde birçok yerli oyuncumuz bireysel istatistiklerde ilk 20’e girmeye de başladı. Belli bir süreçten sonra birçok yerli oyuncumuzu bireysel istatistiklerin en yukarısında görebileceğimize inanıyorum.

Takım İstatistiklerinde Yerli Oyuncularımız
TBF resmî sitesinde yer alan istatistikler maalesef geçen sezonki düzeninden çok uzak. Bazı oyuncular ve özellikle de genç oyuncularımızın istatistikleri takım istatistikleri bölümüne işlenmemiş durumda. Benim gibi birçok basketbolsever bu genç oyuncularımızın (Tofaş takım istatistiklerine bakınız) istatistiklerini göremeyince çok şaşırmış olmalılar. Bunun yanında geçen sezon yer alan oyuncu +/- bölümü de henüz istatistikler bölümünde yer almıyor. Bu eksikliğin en kısa zamanda düzeltileceğini umuyor ve yetkililerin bu konuda daha hassas davranacağını bekliyorum (Normal şartlarda iki günde bitirmem gereken istatistik düzenleme işini maalesef ancak beş günde bitirebildim).

On üç farklı istatistik alanında yerli oyuncularımızın takımlarına süre olarak yüzdelik katkılarına baktığımızda ilk sırada Sigortam.Net İTÜ BB takımı geliyor. Bilindiği gibi Sigortam.Net İTÜ BB kulübü yöneticileri, ülke basketbolumuza önemli bir destek vererek son anda lige katılma özverisinde bulunmuşlardı. Bu nedenle gerek yerli gerekse yabancı oyuncu kadrosunu kurmakta zorlandılar. Şu an TBL’deki birçok oyuncusu ile yola devam ediyorlar ve ilk üç hafta sonunda Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol ile birlikte hem en çok yerli oyuncu oynatan takım durumundalar (9 oyuncu) hem de %64,17 ile yerli oyuncuya en çok süre veren takım durumundalar. Bu kategoride Sigortam.Net İTÜ BB takımını takip eden diğer takımlarımız sırasıyla; Tofaş (%46,75) ve Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol (%45,38) oldular. Yerli oyuncularına en az süre veren takımlarımız ise; Fenerbahçe Beko (%24,48), Frutti Extra Bursaspor (%23,72), Meksa Yatırım Afyon Belediyespor (21,92) ve Bahçeşehir Koleji (20,88) oldu. Diğer takım istatistiklerini aşağıdaki tabloda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Bahçeşehir Koleji ve Yerli Oyuncu İstatistikleri!
Ülkemizin birçok şehrinde altyapı faaliyetleri anlamında ciddi yatırımlar yapan ve birçok genç oyuncuyu ülke basketbolumuza kazandıran bir yapılanmanın, A Takım seviyesinde ülke basketbolumuzun en üst liginde yerli oyunculara verilen süre ve sorumluluk anlamında en alt sırada olması çok üzücü bir durum olsa gerek. Bahçeşehir Koleji’nin altyapı çalışmaları ile A takımı arasında düşünsel anlamda bu kadar tezat olması şaşılacak bir durum. Geçen sezon da benzer bir durum söz konusuydu ve ilk sezonları olması münasebetiyle ligde kalma adına yabancı oyuncu merkezli anlayışlarını anlayabiliyoruz. Ancak benzer anlayışın bu sezonda devam ediyor olmasının misyonlarıyla örtüşmediğini ve gerek bizler gerekse de Bahçeşehir Koleji camiasının anlayışla karşılamasının pek mümkün olmadığını söylememiz gerekiyor. Umarım Bahçeşehir Koleji’nin değerli yöneticileri bu duruma en kısa sürede çözüm getirirler.

Yerli Oyuncularımızın İstatistiklerinde Yaklaşık %10’luk Gelişim Gerçekleşti
Yabancı oyuncu sayısının azaltılması ile birlikte yerli oyuncularımızın takımlarında aldıkları süre ve rollerde de olumlu anlamda önemli gelişmeler olduğunu geçtiğimiz sezon da görmüştük. Bu sezon da aynı gelişimin devam ettiğini ve artık kendi takımlarında neredeyse lider konuma gelen birçok genç oyuncumuzun olduğunu da hep birlikte görmeye başladık. Yerli oyuncularımızın takım istatistiklerine katkılarında geçen sezonun ilk yarısına göre (2018-2019 sezonu) hemen hemen her kategoride yüzde olarak ciddi artışların olduğunu görüyoruz. Yerli oyuncularımızın bu sezonun ilk üç haftası sonrasında takımlarında aldıkları süre yüzdesi, geçen sezonun ilk yarısına göre %9,73’lük artış gösterdi. En çok artışın ise ribaunt istatistiklerinde %30,08 gibi çok ciddi bir artış olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Diğer alanlardaki artışlar ise şu şekilde: Sayıda %8,58- asistte %7,78 ve blokta %24,91 olarak gerçekleşti. Bütün istatistik alanlarına baktığımızda yerli oyuncularımızın geçen sezonun ilk yarısındaki yerli oyuncu istatistiklerine göre yaklaşık olarak ortalama %10’luk bir artışın olduğundan söz edebiliriz. Reel anlamda ise bu gelişimin çok daha fazla olduğunu söylemeliyim. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi geçen sezon birkaç takımımız ekonomik sıkıntılardan dolayı ligin büyük bir kısmını gerek BGL oyuncularıyla gerekse de yabancı oyuncuları olmadan tamamlamıştı. Bu da yerli oyuncularımızın istatistiklerinde suni bir artışa sebebiyet vermişti. Tüm bu suni istatistik artışlarına rağmen, bu sezon yerli oyuncu istatistiklerinde ciddi gelişmeler olması ayrıca sevindirici bir durum olsa gerek.

Bir sonraki yazımda “TBSL’de Süre Alan Genç Oyuncularımızın İstatistikleri”ni, siz değerli okurlarımızla paylaşmaktan mutluluk duyacağım. 

 

2019-2020 TAHİNCİOĞLU ERKEKLER BASKETBOL SÜPER LİGİNDE YER ALAN TAKIMLARIN
YERLİ OYUNCU İSTATİSTİKLERİNİN GENEL TAKIM İSTATİSTİKLERİNE ORANI (%)
(İLK ÜÇ HAFTA SONUNDA)

S

TAKIMLAR

YERLİ
OYUNCU

YABANCI
OYUNCU

TOPLAM
OYUNCU

MAÇ

SÜRE

SAYI

SR

HR

TR

ASİST

TK

BLOK

FAUL

VERİM

1

SİGORTAM.NET İTÜ BB

9

4

13

69,70%

64,17%

45,45%

55,56%

44,00%

51,43%

87,23%

78,95%

64,00%

66,67%

53,06%

56,18%

2

TOFAŞ

8

5

13

56,67%

46,75%

47,86%

36,36%

46,15%

39,13%

57,95%

36,84%

54,55%

80,00%

55,77%

48,32%

3

AREL ÜNİVERSİTESİ BÜYÜKÇEKMECE BASKETBOL

9

5

14

64,52%

45,38%

31,73%

37,35%

53,85%

41,28%

38,64%

21,43%

30,00%

12,50%

50,88%

32,14%

4

PINAR KARŞIYAKA

8

5

13

54,55%

42,93%

26,38%

45,45%

30,30%

40,91%

32,86%

42,86%

37,04%

50,00%

46,67%

29,30%

5

OGM ORMANSPOR

8

5

13

59,38%

42,25%

39,27%

45,71%

22,73%

40,22%

29,69%

55,00%

18,75%

75,00%

50,00%

43,21%

6

ANADOLU EFES

7

7

14

54,55%

41,05%

33,05%

35,59%

48,39%

40,00%

38,10%

25,00%

38,46%

45,45%

44,68%

30,94%

7

DARÜŞŞAFAKA TEKFEN

7

6

13

47,06%

40,90%

29,60%

35,14%

43,24%

37,84%

62,30%

36,36%

45,16%

8,33%

44,44%

30,10%

8

TEKSÜT BANDIRMA BK

8

6

14

54,84%

38,65%

37,84%

30,88%

46,88%

36,00%

33,33%

35,71%

38,89%

20,00%

42,00%

34,50%

9

GALATASARAY DOĞA SİGORTA

7

5

12

54,55%

38,07%

34,22%

28,36%

28,00%

28,26%

30,91%

59,09%

34,15%

42,86%

37,25%

29,80%

10

GAZİANTEP BASKETBOL

6

6

12

46,88%

37,63%

33,33%

42,65%

50,00%

44,05%

36,76%

20,00%

60,98%

40,00%

39,71%

31,03%

11

BEŞİKTAŞ SOMPO SİGORTA

4

6

10

40,00%

34,93%

34,27%

37,88%

26,47%

34,00%

22,45%

25,00%

28,57%

26,83%

47,06%

33,48%

12

TÜRK TELEKOM

6

5

11

51,61%

30,51%

21,00%

23,75%

52,94%

28,87%

18,37%

16,67%

18,42%

14,29%

36,36%

22,62%

13

FENERBAHÇE BEKO

6

8

14

41,94%

24,48%

21,29%

24,29%

5,88%

20,69%

20,31%

20,83%

29,73%

0,00%

27,12%

18,63%

14

FRUTTİ EXTRA BURSASPOR

6

5

11

48,28%

23,72%

10,92%

23,88%

27,78%

24,71%

18,52%

25,00%

24,32%

71,43%

31,67%

13,38%

15

MEKSA YATIRIM AFYON BELEDİYESPOR

6

5

11

46,43%

21,92%

16,96%

20,00%

13,64%

18,29%

14,29%

19,23%

24,00%

0,00%

24,59%

16,24%

16

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ

5

6

11

48,28%

20,88%

11,59%

22,03%

31,58%

24,36%

10,53%

28,57%

17,14%

11,11%

37,70%

15,42%

 

2019-2020 TBSL'DE İLK ÜÇ HAFTA SONUNDA
GENEL İSTATİSTİKLER

107

89

196

500

159:24:57

3727

1079

400

1479

921

319

580

102

909

4195

0:19:08

7,45

2,16

0,80

2,96

1,84

0,64

1,16

0,09

1,82

8,39

2019-2020 TBSL'DE İLK ÜÇ HAFTA SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIMIZIN GENEL İSTATİSTİKLERİ

263

59:12:37

1106

365

146

511

324

110

208

35

376

1266

0:13:30

4,21

1,39

0,56

1,94

1,23

0,42

0,79

0,10

1,43

4,81

2019-2020 TBSL'DE İLK ÜÇ HAFTA SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)

54,59%

45,41%

-

52,60%

37,14%

29,68%

33,83%

36,50%

34,55%

35,18%

34,48%

35,86%

34,31%

41,36%

30,18%

2018-2019 TBSL'DE İLK YARI SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)

120
53,57%

104
46,43%

224

50,67%

33,85%

27,33%

26,57%

26,53%

26,56%

32,64%

34,92%

30,29%

27,47%

42,07%

-

2017-2018 TBSL'DE NORMAL SEZON SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)

129
49,62%

131
50,38%

260

43,68%

28,62%

22,66%

-

-

23,03%

27,02%

-

-

-

-

-

(2018-2019 TBSL) İLE (2019-2020 TBSL)
YERLİ OYUNCU İSTATİSTİK DEĞİŞİMİ (%)

(+)
1,90%

(-)
2,20%

-

(+)
3,81%

(+)
9,73%

(+)
8,58%

(+)
27,32%

(+)
37,58%

(+)
30,08%

(+)
7,78%

(-)
1,25%

(+)
18,40%

(+)
24,91%

(-)
1,68%

-

Açıklama:
1) Yukarıdaki tablo, 2019-2020 ING Erkekler Basketbol Süper Ligi normal sezonunun ilk üç haftası sonunda oluşan istatistiklere göre hazırlanmıştır. Tablodaki takım sıralamaları, takımların yerli oyuncularına verdikleri toplam sürelerin genel takım içindeki yüzdesine göre yapılmıştır. 
2) 2019-2020 ING Erkekler Basketbol Süper Ligi normal sezonunun ilk üç haftası sonunda toplamda 196 farklı oyuncu süre alırken, bu oyuncuların 108'i yerli, 88'i ise yabancı oyuncudur.
3) Devşirme oyuncularımızdan Ali Muhammed (Fenerbahçe Beko)'e, A Milli Erkek Basketbol Takımımızda oynayabildiği için Türk oyuncular kısmında yer verilmiştir. Ahmet Düverioğlu (Fenerbahçe Beko, Ürdün), Mahir Ağva (Darüşşafaka Tekfen, Almanya), İsmet Akpınar (Beşiktaş Sompo Sigorta, Almanya) ve Orhan Aydın Haciyeva (Gaziantep Basketbol, Azerbaycan)'ya ise yabancı oyuncular kısmında yer verilmiştir.

 

Yorumlar Okunma: 2576