Umut Geçen: Fırsatları değerlendirmek, biz gençlerin elinde - BasketFaul.com

Umut Geçen: Fırsatları değerlendirmek, biz gençlerin elinde

17-10-19 12:32
Yeni sezonda şampiyonluk parolasıyla yola çıkan Petkimspor'un kadrosundaki herkes bir diğerini sahada aratmayacak oyunculardan oluşuyor. Ana oyuncu kenarda olduğu zaman, rotasyon oyuncusunun yetersizliği rakibi karşısında üstün kalmasının önüne geçiyor. Ama Petkim'de kenardan gelenler oyuna alındığı anda diğerini aratmamayı başarıyor. 

Nitekim bunun güzel örneklerinden birini de geçtiğimiz Federasyon Kupası yarı finalinde gördük. Ana oyuncu rolündeki kısaların bitime 1 dakika kala en kritik yerde faul problemine girmelerinin ardından oyuna dahil olmak zorunda kalan genç oyuncu Umut Geçen maçı kazandıran basketin sahibi oldu. 

"Her maçta bana şans geleceğine bir rolüm olabileceğine kendimi hazır tutmaya çalışıyorum. Çünkü basketbolda her an herşey olabiliyor. Yaşanan faul problemleri sonunda bana gelen şansı iyi değerlendirebildiğim için mutluyum."

Belki pek çoğunuz Umut'u bu buzzer ile tanımış olabilir ama kendisi 5 sezondur TBL gibi sertliğin ön planda olduğu bir ligde ayakta kalmaya çalışıyor. Yabancı ve tecrübeli yerliler arasından sıyrılmak için eline geçen her fırsatı değerlendirmeye çalışıyor. Bu ligin genelde yabancıları konuşulsa da bu sertlikten kaçmayan gençlerin de konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Bu sezon elimden geldiğimce bunu yapmaya çalışacağım.  

"A takıma çıktığım ilk sene Acıbadem gibi köklü bir organizasyonun içindeydim. Acıbadem'de pek oynama fırsatı bulamasam da tecrübe anlamında bana çok şey kattı. Büyük takımlarda nasıl barınabileceğimi, nasıl oyunun içinde kalabileceğimi, nasıl süre alabileceğimi çok iyi öğrendim. Ardından İstanbulspor'la birlikte gerçek TBL maceram başladı diyebilirim. Sorumluluktan kaçmayan, aksine hep daha fazla sorumluluğun peşinden giden bir oyuncu oldum. Herşey kendine güvenmekten, inanmaktan geçiyor. Biz genç oyuncular olarak esas sorunumuzun da bunu yapamamaktan kaynaklandığını düşünüyorum. Bir gün iyi bir başka gün kötü oynayabiliyoruz ama önemli olan o içindeki inancı kaybetmemek. O inancın hep daha iyiye götüreceğini düşünüyorum. O şans, o doğru an seni elbet bir gün buluyor. O şansı değerlendirip değerlendirememen tamamen sana kalıyor. Hiçbir zaman oturmayı kabullenen bir insan olmadım, olmayacağım da."

Gençler oynamıyor gibi bir genellemenin dışında kalıyor Umut. Çünkü daha çok süre ve sorumluluk almak için İstanbulspor'dan sezon ortasında o zaman TB2L'de mücadele eden Manisa BŞB'ye gitti ve sezonu şampiyon olarak tamamladı.

"Geçen yıl benim için çok önemli bir seneydi. Çünkü TB2L'de şampiyon olduktan sonra TBL'de de oynayabileceğimi öncelikle kendime kanıtlamak istiyordum. Daha önce hiçbir takımın ana oyuncusu olmamıştım. Final'e giderken de kafamda ana oyuncu olmak vardı.  Orada güzel fırsatlar çıktı karşıma, sezonun büyük bölümünü tek guard olarak geçirdim. Bu şekilde genç yaşımda TBL gibi bir ligde sorumluluk almanın nasıl birşey olduğunu ve bundan hiçbir zaman kaçmamam gerektiğini öğrendim."

Genç oyuncular olarak kendilerini yaptıkları bazı hatalarla ilgili eleştirmekten de çekinmiyor. Hiçbir şeyin altın tepsiyle önlerine gelmediğini ve gelmeyeceğini de söyleyen genç oyuncu o fırsatlarını kendilerinin yakalamaları gerektiğinin altını çizdi.

"Genç oyuncular olarak kendi fırsatımızı kendimiz yaratmamız gerektiğini düşünüyorum. Belki o fırsatlar bizlere az geliyor olsa da değerlendirmek zorundayız. Bizim elimize her sezon, her maç fırsat gelmiyor. Bu sebeple o fırsat geldiğin an hazır olmalıyız. Sanki her maç oynayacakmışız gibi o fırsatı hazır bekliyor olmamız lazım. Çünkü şu an böyle bir düzenin içerisindeyiz, önümüzde yabancı ve tecrübeli yerli oyuncular var ve ülkemizde genel olarak yabancı oyunculara daha fazla hak tanındığını düşünüyorum, özellikle biz gençlerin yaptığı hatalara göz yumulmazken yabancı çaylakların yaptığı hataların arkalarında duruluyor. Böyle bir şanssızlığımız var. Bu yüzden eğer bu döngü içerisinde kendimize yer bulmak istiyorsak verilen her fırsatı değerlendirmek zorundayız. Fırsatları değerlendirmeme gibi bir lüksümüz olduğunu düşünmüyorum. Elbette her oyuncu oynamak ister ama oynamadığımız zamanlarda da mental olarak sağlam kalmalıyız. Çünkü mental olarak sağlam kalmazsak fiziksel olarak iyi olmanın bir önemi olmuyor. Tabii bu dediklerim kolay şeyler değil. Oynamadan beklemek mental olarak diri kalmayı zaman zaman zorlaştırabiliyor. Bununla birlikte bir gelecek kaygısı yaşıyoruz. Ama ne olursa olsun kendimize olan inancımız düşmemeli ve sürekli çalışmaya devam etmeliyiz. "

Uzun vadede hedefinin kalıcı bir BSL oyuncusu olmak olduğunu belirten Umut, Petkim'de verilecek her sorumluluğa her an hazır olduğunu söyledi:

"Böyle tecrübeli bir kadronun içinde olduğum çok mutluyum. Takımıma antrenmanlar dahil olmak üzere verebileceğim maksimum katkıyı vermek istiyorum ve umarım yolun sonu şampiyonluk olur." 

Yorumlar Okunma: 2938