Veal: Maske bana süper güç vermiyor, ben böyleyim! (Yasin YILDIRIM) - BasketFaul.com

Veal: Maske bana süper güç vermiyor, ben böyleyim! (Yasin YILDIRIM)

15-10-19 22:55

 Marlain Guy Veal, bu isim son iki üç haftadır TBL ile ilgilenenlerin dilindeki tek isim. Önce muhteşem bir performansla Finalspor'a Federasyon kupasını kazandırdı ardından da ligin ilk maçında 46 sayı 13 asist 11 ribaund ile akıllara durgunluk veren bir triple-double yaptı. Sadece 1.70 boyundaki çaylak guard Veal'e Avrupa'ya hoşgeldin dedikten sonra hemen sorularımızı sorduk ve gelecekte kendisinin büyük ihtimalle Avrupa Kupaları'nda mücadele eden bir takımda göreceğimiz hissine kapıldık.


İşte Veal ve sorularımıza verdiği cevapları:

Kariyerinin ilk lig maçında triple double yaptın neler söyleyebilirsin o maçla ilgili?
Gerçekten de profesyonel olarak oynadığım ilk lig maçı olduğunu da düşünürsek harika geçti. Koç son ribaundu alabilmem için beni tekrar oyuna soktu ve kalabalık o ribaundun ardından kendinden geçti. Tanrıya şükürler olsun harika bir deneyim oldu. 

Boyunuz soru işareti gibi gözükse de takımınızın şimddien size özel bir alley-oop seti var. Atletizminizin arkasındaki sır ne ?
Tanrı tarafından bana bahşedilmiş bir atletik yeteneğim var hepsi bu.

İnstagram'ı çok aktif kullanıyorsunuz bunun size olumlu ya da olumsuz nasıl etkileri oluyor?
Orayı yeteneklerimi daha geniş çevrelere gösterebilmek için kullanıyorum. Bence oynadığım basketbol çok eğlenceli ve insanlar bu güzel görüntüleri görmek istiyor. Henüz hiç negatif etkisini görmedim ama her paylaşımımdan sonra çok olumlu tepkiler alıyorum.

Maçlara şu anda maskeyle çıkıyorsunuz ama çok iyi gözüküyorsunuz maske çıktıktan sonra da iyi olacak mısınız?
Maskenin bana süper güçler verdiğini mi düşünüyorsun? Öyle bir şey yok ben her zaman verebileceğim maksimum performansı vermeye çalışırım. Belirli bir istatistik için hiçbir zaman oynamadım ama önümüzdeki maçlarda daha iyi istatistikler yapabilirim hiç belli olmaz.

Kariyerinizde bundan sonra nasıl bir ilerleme göreceğiz?
Eğer görüntülerimi izlerseniz bende daha çok şeyin olduğunu görebilirsiniz. Umarım bunu başkaları da görür ve daha iyi liglere gidebilirim. Açık konuşmak gerekirse çok daha iyi liglerde oynayabileceğimi düşünüyorum.

Bursa ve Finalspor özelinden lig hakkındaki yorumunuz nedir?
Takımımıza bayılıyorum. Bana kendimi kanıtlamak ve hakkımda şüphe duyanları susturmak için bir fırsat sundular. Bana fırsat sunulduğunda kendimi kanıtlayacağımı biliyordum. Federasyon kupası ve ligin ilk maçında bunu gösterdiğimi düşünüyorum. Takım arkadaşlarım koç ve genel menajerle aramız çok iyi. Taraftarlar da ilk maçta bile müthiş ilgi gösterdi bana. Lig hiç fena gözükmüyor ama daha iyi liglerde oynamak için aslında bir basamak olarak görüyorum.

Üzerinize ikili sıkıştırma geldiğinde sürekli crossoverlarla ve keskin dönüşlerle rakiplerinizi geçebiliyorsunuz. Bu yeteneği nereden ya da kimden edindiniz?
Top hakimiyetimin çok iyi olduğunu düşünüyorum. O bahsettiğiniz "spin move" ise tamamen içgüdüsel olarak oyunumda var. Beni en çok etkileyen oyuncular zaten Allen Iverson ve Russell Westbrook. Ayrıca Jason Kidd'e de bayılıyorum.

Türkiye'de genelde boyun kısa olması büyük bir problem olarak görülür. Kısa boylu genç oyunculara ne yapmalarını önerirsiniz?
Benim önerim basit. Neyi yapıyorsanız o konuda harika olun. Neyi iyi yapıyorsanız onu en iyi halaine getirin. Sahada en önemli şey sıkı oynamak ve hiçbir zaman oyunu bırakmamaktır. Siz sert oynarken rakipleriniz bir an sertliği bırakırsa elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Son olarak da şutunuzu geliştirin bir noktada kesinlikle şut imkanı oluşacaktır o şutları sokmanız gerekir.

Son olarak üniversitedeyken katıldığınız bir smaç yarışmasında çok yaratıcı bir smaç yapmışsınız. O fikir nereden geldi ve başka çılgın fikirleriniz var mı?
O fikri bir arkadaşım verdi. O tür bir smacın mükemmel gözükeceğini ve fiziğimden dolayı çok etkileyici olacağını düşündük. Gerçekten de çok beğenildi. Şu anda başka fikirlerim yok ama bir daha böyle bir organizasyon olursa yine spektaküler bir şeyler yapacağımdan emin olabilirsiniz.
 

 

Yorumlar Okunma: 6417