Olan var, olmayan var (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Olan var, olmayan var (Hayri Pekergin)

14-10-19 18:41
Kadın basketbolunda sezon başladı.

Herbalife Nutrition KBSL’de ilk hafta maçları istenen özlenen kaliteye ulaşmak için takımların daha fazla zamana gereksinim duyduğunu gösterdi.

Federasyon Kupasının getirdiği yoğunluk ardından, normal sezonun ilk iki haftasını geride bırakan, hafta içinde 3. maçların oynanacağı TKBL’de, takımların ortaya koyacağı performanslar kendini belli etmeye başladı.

Bu sezon kadın basketbolunu içinde bulunduğu geri gidişten kurtarmak için tüm paydaşların yapması gerekenler var.

TBF KBSL’ye bir isim sponsoru kazandırarak üzerine düşenler arasında pozitif bir hamle yaptı.

Kurumsal hayata aşina olanlarınız bilir. Bu sponsorluk işleri bulaşıcılık içerir.

TBF bu konuda doğru sektörde bir markayı içeri alınca kulüplerin de işini kolaylaştırmış oldu.

Tüketici ürünleri, perakendenin kadınlara yönelik segmentleri henüz sponsoru olmayan kulüpler için doğru hedefler olarak gözüküyor.

Kulüpler sponsorlukları bireysel ilişki yönetiminden daha kurumsal bir yapıya taşımak için doğru alanlarda geleceğe yönelik çalışmaları derhal başlatmalı.

Herbalife Nutrition KBSL Kulüpleri arasında şu anda belediye ve kurum kulüpleri dışında ana isim sponsoruna sahip olmayan kulüpler Adana Basket ve Galatasaray olarak gözüküyor.

Fenerbahçe Öznur Kablo, Beşiktaş TRC İnşaat, Gelecek Koleji Çukurova Basket, kamu kimliği olmasına rağmen Birevim Elazığ Özel İdare isim sponsoruna sahip kulüpler.

Forma sponsorlarına sahip olan kulüpleri de işin içine katıp şu anda görüşmeleri devam eden sponsorluk anlaşmalarını da dikkate alırsak bu alanda geçtiğimiz senelere göre daha iyi duruma gelmeye başlandığını görüyoruz.

Sporda sponsoru olan kulüpler sponsoru olmayanlara göre her zaman daha avantajlı konumdadır. Bakalım gelecek haftalarda KBSL’de hangi yeni sponsorların devreye girdiğini göreceğiz.

******

İlk hafta gözler sezonun açılış derbisi olan Fenerbahçe Öznur Kablo Beşiktaş TRC İnşaat maçındaydı.

Fenerbahçe Öznur Kablo Beşiktaş TRC İnşaat önünde 97-54 skorlu ezici bir galibiyet aldı.

Beşiktaş TRC İnşaat için sezon başlangıcı sancılı olacak.

Siyah beyazlılarda rakipler ikinci üçüncü hazırlık turnuvalarını oynarken, oyuncu kadrosu az çok bilinse de coach henüz belirlenmemiş ve antrenmanlar başlamamıştı.

Bu anlamda yönetimin coach seçiminde oldukça çok gecikmesi, hem giden coach Aziz Akkaya hem de göreve yeni gelen coach Barış Akgün için yanlış ve olumsuz oldu.

Siyah beyazlı yönetimin olağanüstü seçim atmosferindeki kulüpte bu gecikme için nedenleri mutlaka var.

Bununla birlikte bu sürecin nasıl olsa harcanacak olan kadın basketbol takımı bütçesinin verimli şekilde kullanılması önünde engel olduğu bir gerçek.

Fenerbahçe Öznur Kabloda Iagupova, Zandalasini, Cruz-Lebrato, Tuğçe Canıtez, Olcay Çakır Turgut, Sevgi Uzun ve kısıtlı yetenek seti ve konfor alanına rağmen fiziksel gücü ile Williams ELW için daha hazır göründü.

Lapena’nın yeni bir kadroda Olcay Çakır Turgut’a biraz daha fazla süre vermesi takımın hücumunun hızlı akması ve kimyanın oturması için önem taşıyor.

Stokes’un belindeki sakatlıktan beklenenden önce gelmesi sarı lacivertliler adına sevindirici olsa da bu oyuncu şu an ELW’nin sert maçları için tam hazır görünmedi.

Fenerbahçe şu anki kadrosu ELW seviyesinde pota altında güçlükler yaşayacak görüntüde.

Bu dezavantajı sert savunma, hızlı hücum ve rakibin dengesini bozarak aşmak istediği anlaşılan sarı lacivertlilerin ELW‘ye iyi başlangıç için oyununu daha geliştirmesi gerekiyor.

Beşiktaş TRC İnşaat kendisine oranla fiziksel ve taktiksel anlamda çok çok daha hazır bir takım ile mücadele ederken Bahar Çağlar’ın yüzüne gelen darbe ardından ikinci yarı sahaya çıkamaması işleri daha da zorlaştırdı.

Atılan 54 sayının 39’u Yvonne Anderson, Syntsina ve Melisa Korkmaz’dan gelirken geçen sezonu oynamadan geçiren Elif Emirtekin, yeni transferler Bogicevic ve Middleton başta olmak üzere takımın lige hazır olmadığı ortadaydı.

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın da Beşiktaş gibi büyük finansal zorluklar ile mücadele ettiği bu dönemde siyah beyazlıların rekabetin içinde olması kadın basketbolu açısından büyük önem taşıyor.

Bundan önceki dönemlerde altyapıdan yetiştirdiği Sevgi Uzun, Meltem Avcı gibi isimlerden tam olarak yararlanamayan siyah beyazlıların şu an elindeki Melek Uzunoğlu, Nisa Yalçın, Elif Bayram gibi gençleri daha iyi değerlendirmesi şüphesiz kulübün yararına olur.

Beşiktaş TRC İnşaat’ın toparlanma süreci, takım oyunu ve bireysel performans gelişim alanları gelecek hafta iç sahada oynanacak İzmit Belediye Spor maçında ilgi ile izlenecek.

*****

Herbalife Nutrition KBSL’de haftanın ön plandaki diğer maçı Gelecek Koleji Çukurova Basket Hatay BŞB arasında oynandı.

Gelecek Koleji Çukurova Basket’in bu sezona kadrosunu olabildiğince daraltarak “başlamak” kararına sahada yer almasına rağmen henüz oynayacak konuma gelmediği anlaşılan Fatmanur Karakaş ve Gökşen Fitik’in yokluğu eklenince Mersin ekibi kazanabileceği bir maçı kaybetti.

Hatay BŞB Meltem Avcı ve Melis Talay’ın beş faul ile oyun dışı kalması ardından fiilen 5 kişi kalan rakibi önünde 70-70 ile uzatmaya taşıdığı maçı 80-75 kazandı.

Mersin ekibinde kupa maçında sarf ettiği ekstra efor Rodriguez üzerinde etkili görünürken bu maçta kupa maçındaki etkisiz performansını 31 sayı ile telafi eden Marginean ve çok yönlü power forvet Coffey etkiliydi.

Mersin ekibinde 18 yaşındaki forvet Şevval Akalan güçlendiği görülen fizik yapısı ile şansını iyi kullanan isim oldu. Bu isim oyununu asist ve savunmayı da içine alacak şekilde geliştirirse kendisine yapılan yatırım daha da verimli olabilir.

Hatay BŞB bu sezon önceki sezonlara göre daha sınırlı bir yabancı kadrosu ile mücadele etse de yerli rotasyondaki tecrübeli isimler ve Abdelkader ve Gajic’in liderliği beklentileri yukarı çekiyor.

Mersin deplasmanındaki maçın sonunda, coach Chatzidaki Gajic’i oyuna sokmakta biraz daha gecikse sahada beş kişi kalan Gelecek Koleji Çukurova Basket’in maç uzatmaya gitmeden kazanması işten bile değildi.

Abdelkader, Peters, Asena Yalçın’ın daha ön planda olduğu Hatay ekibinde bu sezon dominant yabancı isim sayısı azalırken, coach Chatzidaki’nin takıma getireceği katma değer daha fazla göz önünde olacak.

*****

Herbalife Nutrition KBSL’de ilk haftanın önemli maçlarından bir diğeri BOTAŞ ve OGM Orman Spor arasında Ankara derbisi olarak oynandı.

Enerji Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında başkent derbisi niteliğinde oynanan maçta sezona galibiyet ile başlama baskısı iki ekip üzerinde de hissediliyordu.

OGM Orman Spor bu derbide yeni transferi Ogumbawale ve Paris’in liderliğinde kritik dakikalarda az hata yaparak kazanıp sezona mutlu başladı.

Ogumbawale NCAA’de “final four “ atmosferinde son saniyelerde sorumluluk alıp maç kazandıran bir oyuncu. Önemli bir şutör.

NCAA’n sert maçlarında ve ilk WNBA sezonunda potaya gittiği pozisyonlarda denge ve bitiricilik anlamında bir miktar eksik olduğu görülüyordu. OGM Orman Spor ile ilk Avrupa sezonunda bu eksiklerini giderecek şekilde gelişim sağlarsa sezon sonunda özel seyircisi olan isimlerden biri olarak öne çıkabilir.

OGM Orman Sporda Nilay Kartaltepe’nin tempo üzerindeki kontrolü, Pelin Bilgiç’in Kelsey Mitchell’ı yavaşlatan savunma gayreti power forvet Robinson’un etkisiz kaldığı maçta alınan galibiyette etkiliydi.

BOTAŞ ribauntlarda önde olduğu maçta, hücumda 11 asist ile hedeflediği kimyanın altında kalıp oyunu hızlandıracak savunma seviyesine ulaşamayınca yenilgiye engel olamadı.

Mitchell ve Fagbenle’nin en skorer isimler olduğu BOTAŞ için 11 sayı,2 ribaunt 2 asist ile oynayan Büşra Akbaş’ın bu güçlü kadrodaki skorer isimleri verimli kılacak asist sayısına ulaşması ve bütün yaratıcılığın Kelsey Mitchell üzerine yüklenmemesi sert maçlarda başarı adına şart görünüyor.

Cansu Köksal ve Melis Gülcan gibi seçkin konumdaki yerli forvetlerin set shot üretme rolünden potaya daha çok giderek kimya yaratan konuma doğru gelişim sağlaması kimyayı geliştirmek adına kırmızı beyazlılar için değerli olacak.

******

Haftanın diğer maçlarında Galatasaray, Tan White’ın yokluğunda maçı kendisiyle aynı tempoda oynamaya çalışan Çankaya Üniversitesi önünde savunma ritmini ikinci yarıda bularak 89-64 kazandı.

Birevim Elazığ İl Özel İdare Kocaeli deplasmanında uzatma sonunda 101-100 kazanarak KBSL’ye galibiyet ile merhaba dedi.

Elazığ ekibi, sezon öncesi yaşadığı idari gelgitler gibi olumsuzlukları sezon içinde yeniden yaşamaz ise lige heyecan getiren takımlardan biri olabilir.

Borda beyazlılarda Williams - Vaughn ikilisi 57 sayı üretirken Kübra Erat 15sayı 4 ribaunt , Ervin 11 sayı 10 ribaunduna eklediği 5 asist ile sonuca etki eden diğer isimlerdi.

İzmit Belediye Spor’da Gizem Yavuz 33 sayı, 10 asist, Cado 18 sayı 5 asist üretirken Ezgi Manlacı ve Melek Yusufoğlu ön plandaki diğer isimlerdi.

Herbalife Nutrition KBSL’nin Adana temsilcisi Adana Basket ise sahaya çok zayıf bir kadro ile çıkan Samsun Canik Belediye önünde adeta antrenman yaparak 93-44 skorlu bir deplasman galibiyeti aldı.

******

Kadın basketbolunun iki numaralı ligi TKBL’de Urla Belediyesi’nin Federasyon Kupası Şampiyonu Fenerbahçe Gelişim önünde 65-64 skorla kazanması, İstanbul Üniversitesi’nin Mardin Büyükşehir Başakspor karşısında evinde 83-72 skorlu net galibiyeti en ön plana çıkan sonuçlardı.

Urla ekibinde James’ın yanı sıra Münevver Akış ve Beril Arık skor anlamında ön plandaki isimlerdi. Belgin Onbaşı 7 sayı ve 8 asist ile tecrübesini verime çevirmeyi başaran bir diğer isim oldu.

İstanbul Üniversitesinde Yağmur Bul 31 sayı 5 ribaunt 3 asist, Şuğranur Sönmez 6 ribaunt 2 asist 3 top çalma ile galibiyette büyük pay sahibi oldu.

Suğranur Sönmez üç dış pozisyonu yapabilmesine imkan veren çok yönlülüğü, saha görüşü ve kimya yaratma yeteneği ile bugüne kadar daha ön planda olması gereken bir isim.

Fiziksel olarak çabukluk ve patlayıcılık parametrelerini geliştirip bu maçtaki performansını istikrara çevirebilirse hem kulübü hem de basketbolumuz için büyük bir kazanç olacak.

Yağmur Bul ise TKBL’de ne kadar etkili olabildiğini geçtiğimiz sezonlarda zaman zaman ortaya koymuş artık çok tecrübeli bir isim. Bu sezon geçtiğimiz sezonlarda başlıca dezavantajı olan performansta istikrar konusunu çözebilirse İstanbul Üniversitesi yukarı sıralarda kalmaya devam edebilir.

Haftanın bir diğer önemli görülen maçında Bursa BŞB Edremit Belediyesi Güre Spor karşısında genelde üstün oynadığı maçı 66-53 kazanmayı başardı.

Bosna 34, Nesibe Aydın karşısında çok etkili bir 3. çeyrek oynayarak (28-12) elde ettiği avantaj sonucu 80-68 skorla galip gelen taraf oldu.

1881 Düzce Belediyesi BOTAŞ Gelişim önünde 62-55 kazanırken, Emlak Konut 07 Antalya Basketbol deplasmanında Nihal Güngör’ün son bölümde skoru netleştiren kritik isabeti ile 58-54 skorlu galibiyet çıkardı.

Bayraklı Belediyesi Yalova VİP Önünde deplasmanda 75-65 kazanırken, Sakarya Yükseliş Spor Mersin Üniversitesi deplasmanından 70-58 skorlu galibiyet ile döndü.

1881 Düzce Belediye, İstanbul Üniversitesi, Bursa BŞB ve Emlak Konut TKBL’de ilk iki maçını kazanan ekipler olurken, BOTAŞ Gelişim, Yalova VİP, Mersin Üniversitesi ve Antalya 07 Basketbol’un henüz galibiyeti yok.

TKBL’de geçtiğimiz sezonlarda takımların performanslarında haftalık bazda büyük dalgalanmalar izlenmişti.

Bu sezon hem ön plandaki oyuncuların bireysel performansı hem de yönetsel açıdan istikrar yakalayacak kulüplerin sezon sonunda hedefe daha yakın konumda olacağı anlaşılıyor.

Daha önce belirttiğim gibi TKBL bu sezon 5-6 kulübe şampiyonluk ve terfi şansı veren denk güçlerin mücadelesi konumunda bir yapıda.

Kartların bu kadar dengeli dağıtıldığı bir ligde çekişme ve kalitenin geçmiş yıllara göre daha yukarıda gerçekleşmesini bekliyorum.

Umarım bu beklenti gerçekleşir ve TKBL hem gelişen oyuncular hem de Herbalife Nutrition KBSL’yi daha yukarı taşıyacak kulüplerin olgunlaşması anlamında yapılan yatırımların karşılığı alınan bir lig olur.

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 3814