Muhaymin Mustafa: Orhun Ene ile kendimi geliştiriyorum - BasketFaul.com

Muhaymin Mustafa: Orhun Ene ile kendimi geliştiriyorum

11-10-19 11:52
Geçen sezona göre basketbolunu olgunlaştırmış, hücumda daha güvenilir hale gelmiş, ilk beşte yer almaya başlamış bir Muhaymin Mustafa izliyoruz.

Bugünkü konuğumuz Muhaymin Mustafa...

· Sudanlı anne-babanın çocuğusun. Ailenin Sudan’dan Kıbrıs'a geliş hikayesini öğrenebilir miyiz?

Muhaymin Mustafa: İlk olarak annem Londra’da bir üniversiteyi kazanmış fakat o dönemin siyasi şartlarından dolayı oraya gidememiş. O zamanlarda da Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi sınav yapıyormuş. Annem de bu sınava girip kazanmış. Şans eseri babam da aynı okulda okuyormuş. Sınıf arkadaşlarıymış. Orada tanışıp evlenmişler. Önce abim, sonra da ben Kıbrıs’ta dünyaya gelmişiz.

· Peki ilk olarak Türkiye'ye gelişini ve basketbola başlama hikayeni öğrenebilir miyiz?

Muhaymin Mustafa: Ben aslında atletizm ile ilgileniyordum. Kıbrıs’ta yapılan yarışmalarda yüksek atlama ve uzun atlama dallarında birinci oldum. Yarışmalarda birinci olanları Türkiye Şampiyonasına getiriyorlardı. Ben de şampiyona için İzmir’e geldim. O dönem de İzmir’de basketbolda Genç Erkekler Türkiye Şampiyonası düzenleniyordu. Basketbol antrenörü Menderes Gümüşdal, zamanında ailemin sınıf arkadaşıymış. Beni maçları izlemeye davet etti. Maçlara geldiğimde Menderes abi, basketbol oynamak isteyip istemeyeceğimi sordu. Ben de kabul ettim. Sonrasında tekrar iletişim kurduk ve abimle beraber İstanbul’a geldik.

· İstanbul'a geldiğinde ilk alışma sürecin nasıl oldu?

Muhaymin Mustafa: Alışma sürecim zor oldu. Türkiye’ye ilk olarak abimle beraber gelmiştik ve Kozyatağı’nda lojmanlarda kalıyorduk. Tesisler de Merter’deydi. Mesafe uzaktı. Sabah 6’da kalkıp servisle tesislere geliyorduk. Sonrasında en geç antrenman kaçta biterse, tahmini 23  gibi, yine servislerle lojmana dönüp yemek yiyip uyuyorduk ve bu süre de oldukça kısaydı. Üstüne bir de trafiği ekleyince bayağı yorucu oluyordu. Çok zor bir süreçti.

· Basketbola başlamanın ardından Anadolu Efes'te 8 sene altyapı, 1 sezon da A takımda olmak üzere mücadele ettin. Bu dönemlerde aklında kalanlar neler?

Muhaymin Mustafa: Özellikle Anadolu Efes'te A takıma çıktığım ilk sene çok büyük oyuncularla birlikte oynadım. Ne kadar iyi oyuncular olduklarını şu an anlıyorum. Onların abilik yapmaları, oyunu öğretmeye çalışmaları benim için büyük bir şanstı. Profesyonel oyuncularla birlikte A takımda olmak, Euroleague seviyesinde forma giymek, deplasmanlara gitmek benim için önemliydi.

· Alt yaş milli takımlarında U16, U18 ve U20 seviyelerinde Türkiye adına forma giydin. Bu tecrübelerin hakkında neler söylemek istersin?

Muhaymin Mustafa: Milli takım formasını giydiğim için hem şanslıyım hem de mutluyum. Sonuçta bu formayı gitmek 12 kişiye nasip olan birşey, ben de bu 12 kişiden biriydim. En iyi şekilde de ülkemi temsil etmeye çalıştım. İnşallah ülkemi A milli takım seviyesinde de temsil etme şansı yakalarım.

· Son olarak bu yaz U20 milli takımıyla Avrupa Şampiyonasında forma giydin ve turnuvayı 6. sırada tamamladınız. Bu turnuvada takımın performansı hakkında neler söylersin?

Muhaymin Mustafa: Bayağı yetenekli oyunculardan oluşan bir takımdık ve turnuvadan elenmemizin şanssızlık olduğunu düşünüyorum.

· Geçen sezon kiralık olarak forma giydiğin Tofaş’ta ortalama 7-8 dakika forma giyerken bu sezon sürelerini 20 dakikalara kadar çıkardın ve aldığın bu süreleri de iyi değerlendirmeyi başardın. Sen bu performansındaki gelişimle alakalı neler söylemek istersin?

Muhaymin Mustafa: Anadolu Efes’ten Tofaş’a ilk geldiğimde oyun bilgimin ve tecrübemin azlığının farkındaydım. Bu yüzden de 7-8 dakika süre aldığım için mutluydum. Bu süreçte Orhun Ene bana oyunu öğretti. Tolga Öngören de çok yardımcı oldu. Zaten ben de çalışmayı seven biriyim. Ben basketbolu para kazanmak için değil sevdiğim için yapıyorum. Gelişmemi de buna bağlıyorum. Zor bir süreçti. Ailem de bu süreçte bana çok yardımcı oldu. O yüzden bu süre artışını bekliyordum çünkü çalışıyordum. Mutluyum fakat daha geliştirmem gereken çok yönüm var. Bunun da farkındayım.

· Son 2 sezonki başarılarınızda şüphesiz koç Orhun Ene’nin payı çok yüksek. Senin onunla iletişimin nasıl?

Muhaymin Mustafa: Orhun Ene, basketbolcu ayırt etmeksizin saha içi ve saha dışında iletişimi iyi olan bir antrenör. Bu yüzden ben onunla çalıştığım için çok mutluyum.

· İlk olarak Bursaspor Basketbol mağlubiyeti ile başladığınız sezon da önce Limoges ardından da Sigortam.Net İTÜ galibiyetleri geldi ve son olarak Partizan karşısında mağlup oldunuz. Senin, sezonun geride kalan kısmı ile alakalı görüşlerin neler? Bu sezon için de hedeflerinizi öğrenebilir miyim?

Muhaymin Mustafa: Yeni bir takımız, gelişiyoruz ve birbirimizle beraber oynadığımız her maç farklı şeyler öğreniyoruz. Aynı zamanda eksiğiz ve tam takım olduğumuz zaman daha farklı performans sergileyen takım olacağımızı düşünüyorum. Savaşan ve oyunu bilerek oynayan bir takımız. Benim bu sezon için hedeflerim takımım adına oldukça yüksek.

· Önceki sezonun sonlarına doğru seninle alakalı, “Muhaymin, NBA draftlarına katılıyor.” şeklinde haberler çıkmıştı. Fakat sen ilerleyen zamanlarda Tofaş ile olan sözleşmeni uzatarak ülkemizde kaldın. Bu süreci anlatabilir misin?

Muhaymin Mustafa: NBA draftlarına katılım hakkım halen devam ediyor. İlk olarak NBA, beni Avrupa’da düzenlenen bir kampa çağırmıştı fakat o kampa gidemedim çünkü o kamp, Anadolu Efes'te A takıma çıktığım ilk sene lig maçlarıyla çakışıyordu ve Ergin hoca bu çakışmadan dolayı gitmeme izin vermemişti. Geçen sene katılmayı tekrar denedim fakat bu sefer de kamp iptal oldu. Bu da benim şanssızlığım. İnşallah bir gün NBA’e gitmek nasip olur.
 

· 20 yaşındasın ve alt yaş kategorilerinde milli takım adına son senendi. Sen bundan sonrası için A milli takıma seçilme şansını nasıl görüyorsun?

Muhaymin Mustafa: Her oyuncu gibi milli takıma seçilmeyi ben de istiyorum. Fakat oraya da en iyi dönemimde gitmek ve milli takıma katkı veren bir oyuncu olarak gitmek istiyorum. Bunun için de çok çalışmam gerektiğinin farkındayım.

· Takımda saha içinde olsun saha dışında olsun iletişiminin en iyi olduğu oyuncular kimler?

Muhaymin Mustafa: Açıkçası herkesle aram iyi. Zaten sosyal bir takımız. Ama saha dışında daha çok vakit geçirdiğim Berkan var, Berk var, Barış abi var. Saha içinde iyi anlaştığım yabancılar da var. Sammy Mejia ile iyi anlaştığımızı söyleyebilirim fakat onların çocukları olduğu için dışarıda çok fazla vakit geçiremiyoruz.

· Buradan Tofaş taraftarlarına ne söylemek istersin?

Muhaymin Mustafa: Bu sene daha farklı bir takımız ve iç saha maçlarımızda taraftarlarımızın desteği çok önemli. Bu yüzden Tofaş taraftarlarını, maçlara gelip bizi desteklemeye davet ediyorum. 2 sene önce Anadolu Efes forması giyerken Tofaşla oynadığımız maçta atmosferden çok etkilenmiştim ve o atmosferi tekrar yakalayabilirsek daha iyi bir performans sergileyeceğimizi biliyorum ve tüm taraftarlarımızı bizi desteklemeye çağırıyorum.

· Son olarak senin eklemek istediğin şeyler var mı?

Muhaymin Mustafa: Buradan sizin aracılığınızla Çetin Yılmaz’a çok teşekkür etmek istiyorum. Küçük yaşlardan beri yanımda oldu. Onun, benim için anlamı çok büyük.
 

 

Yorumlar Okunma: 4039