Yeni bir sezon, yeni bir sayfa (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Yeni bir sezon, yeni bir sayfa (Hayri Pekergin)

10-10-19 05:51
Kadın basketbolunda A Milli Takım ve altyapı milli takımları olarak geride bırakılan çok üzücü bir milli takım sezonu ardından yeniden liglere dönüyoruz.

A kadın Milli Takımının Euro 2019’da ortaya koyduğu olumsuz tablo, U20 Kadın Milli Takımının Avrupa B Liginden üst üste 2. kez kurtulamaması ve U16 Kız Milli Takımının B Ligine düşmesi üzüntü ve karamsarlık yarattı.

Nevriye Yılmaz yönetimindeki U18 Kız Milli Takımı ortaya koyduğu performans ile Avrupa B klasmanından yeniden A klasmanına yükselirken görevini yerine getirmeyi başaran tek milli takımımızdı.

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi bugün Kayseri’de oynanan Öznur Kablo Fenerbahçe – Gelecek Koleji Çukurova Basket Cumhurbaşkanlığı Kupası ile start aldı.

Öznur Kablo Fenerbahçe ilk çeyreğin ortalarında ele aldığı üstünlüğü maç boyunca sürdürerek 86-62 kazandı ve sezona olumlu bir başlangıç yaptı.

Kadın basketbolunun iki numaralı ligi olan TKBL geçtiğimiz haftalarda Fethiye’de organize edilen “Federasyon Kupası” ile başlamıştı.

Burada, çok kişi tarafından beklenmeyen Fenerbahçe Gelişim – 1881 Düzce Belediye Spor finali, sürpriz sonuçlara açık, dört-beş kulübün şampiyonluk ve üst lige terfi şansı olan bir TKBL sezonunun bizi beklediğine işaret ediyor.

Biliyorsunuz, geçtiğimiz sezon kadın basketbolu adına her anlamda geriye gidilen, kayıp bir yıl oldu.

Menajerlik şirketleri arasındaki ticari çekişmelerin yalan, iftira, itibarsızlaştırmaya kadar uzanan boyuta gelmesi, bu olumsuzlukların adeta normalleştirilmesi kutuplaştırmaları arttırdı.

Bizden değilsen bana düşmansın gibi mutlak bir olumsuzluk şablonu düşüncelere, günlük pratiklere hakim oldu.

Umarım yeni sezonda kadın basketbolunun tüm paydaşları sağduyu ile hareket eder, üzerinde bulundukları gemiyi dibe doğru çektiklerini fark eder ve daha olumlu, daha hoş görülü, kapsayıcı bir bakışla kadın basketbolundaki kötü gidişi durdurmaya gayret gösterir.

BASKETFAUL VE KADIN BASKETBOLU

Basketfaul, geçtiğimiz sezonun sonlarında, basketbolun diğer ligleri ile birlikte, maddi ve manevi anlamda büyük fedakârlıklarla takip ettiği kadın basketboluna Milli Takımlarımız ve bu okuduğunuz satırlar dışında yer vermeme kararı aldı.

Basketfaul adına Necip Kapanlı’nın bu kararı, kadın basketbolunda yukarıda belirttiğim geçen sene yaşanan olumsuzluklar ardından çok haklı nedenlere dayanarak gelmişti.

Kadın basketbolunun üst yapı, altyapı, idari ve teknik insan kaynağı, sportif yetenek havuzu, kulüp organizasyonları, finansal olanaklar olarak arzu edilmeyen seviyelere düştüğü bu dönemde Basketfaul’ün iyi uygulamaları öne çıkaran, gerektiğinde rehberlik yapan rolü önemli ve gerekli.

Ben kendi adıma, Basketfaul’ün geçen sezonki haklı kararına neden olanlar başta olmak üzere ilgili tarafların yeni sezonda “yeni ve beyaz bir sayfa açmasını diliyorum.

Bu şekilde birbirleri ile konuşmayanların konuşmasını, basketbolun paydaşlarının yeni sezonda daha hoşgörülü ve kapsayıcı bir davranış seti ile kadın basketbolunu yeniden nasıl bir gelişim patikasına yönelteceklerini, yaptıkları iyi uygulamaları paylaştığını görmek istiyorum.

Umarım bu beklentilerim gerçekleşir.

Kadın basketbolunun “ilgili” paydaşları geçen seneki olumsuzluklardan ders çıkarır ve herkes ülke basketboluna nasıl bir katkı verebileceğini düşünerek hareket eder.

Bunlar gerçekleşir ise Basketfaul’ün de aynı şekilde olumlu ve kapsayıcı şekilde, tarihinin kendisine yüklediği misyonun gereğini yerine getireceğine yürekten inanıyorum.

CUMHURBAŞKANLIĞI KUPASI

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi Cumhurbaşkanlığı Kupası ile başladı.

Öznur Kablo Fenerbahçe yeni coachu Lapena, yeni transferleri Olcay Çakır Turgut, Sevgi Uzun, Cruz Lebrato, Williams ve Iagupova ile ilk resmi maçında savunmacı, çok yönlü, hızlı oynayan bir kolej takımı havasındaydı.

Iagupova takımın saha içi liderliğini üstlenirken, Zandalasini’nin formu ve keyifli oyunu, Cruz Lebrato’nun tecrübesi Williams’ın bitiricilikteki kısıtlarını ve Stokes’un ritimsizliğini iyi kamufle etti.

Öznur Kablo Fenerbahçe’nin yerli transferlerinden Olcay Çakır Turgut, topu elinde BOTAŞ’ta geçen sezonun alışkanlığı ile bir miktar fazla tutsa da savunma ve tempoya katkısı sezon başı için çok olumluydu.

Diğer transfer Sevgi Uzun ise 1993-94 jenerasyonundan sonra Euroleague potansiyeline sahip guard olarak Öznur Kablo Fenerbahçe adına çok stratejik, uzun vadeli ve doğru bir seçim.

Bunun nedeni 1997 doğumlu combo guard’ın ardından gelen 2-3 jenerasyonda ve şu andaki altyapılarda, A milli takım /Euroleague seviyesinde katma değer üretecek bir başka isim öngörmenin oldukça güç olması.

Sevgi Uzun hücumda iyi başladığı maçta erken faul sorunu yaşasa da sahadan iyi sınav vererek ayrılan isimlerden biri oldu.

Tuğçe Canıtez son senelerde gösterdiği istikrar ile Fenerbahçe’nin kaptanlığına yükselirken bana göre çalışkan bir coach olan Lapena ile kariyerinin en iyi sezonunu geçirmeye aday görünüyor.

Kendi ve takımı adına çok yönlülük anlamına gelen potaya hamle sayısını arttırması U16 yaşından beri kendi standardı olan sayı-ribaund double double’ına 4 top çalma eklemesi olumluydu.

Ceyhun Yıldızoğlu - Halil Demirbilek yönetimindeki Gelecek Koleji Çukurova Basket ribauntlarda 55-22 geride kalırken top kayıpları 23-17 asistler 26-15 Mersin takımı aleyhineydi.

Çok yönlü özellikleri ile Coffey, yorulana kadar Rodriguez takımı ayakta tutan isimler olurken pota altı handikapları ve kısıtlı kadro Merisn ekibini alan savunmasına mecbur bıraktı.

Marginean bu maçta beklenen katkıyı ortaya koyamayınca Mersin takımı ilk çeyrek ardından maça ortak olma şansını hiç elde edemedi.

Gelecek Koleji Çukurova Basket’de iki haneli skor bulan diğer isim maçın son dakikalarında ard arda sayılar üreten yeni transfer İlayda Güner oldu.

Gelecek Koleji Çukurova Basket adına üzücü bulduğum nokta, bu sezon daha düşük bir bütçe ve daha genç bir ekiple yola çıkarken, 2001 doğumlu isimler Fatmagül Karakaş ve Gökşen Fitik’e on kişilik maç kadrosunda süre verememesiydi.

Ben Mersin takımındaki “ilgilileri” bundan 2 sezon önce bu iki genç ve yetenekli ismi “çok” erken yaşta, kendilerinden yaşça “çok” büyükler ile “çok” yoğun tempoda oynatmamaları konusunda oldukça “çokça” uyardığımı hatırlıyorum.

Muhtemelen sağlık çekinceleri nedeni ile maçta riske edilmeyen Fitik – Karakaş ikilisi otururken Fenerbahçe’nin Federasyon Kupası Şampiyonu TKBL gelişim takımının 2001 doğumlu guardı Duygu Özen son dakikalarında yer aldığı maçta ilk şutunda isabet bularak mutluluk yaşadı.

FARKLI BİR TKBL

Kadın basketbolunun iki numaralı ligi TKBL federasyon Kupası ile start aldı.

Kupa başlarken Fenerbahçe Gelişim Takımının Kupa Şampiyonu olacağına inananların sayısı muhtemelen fazla değildi.

Finali altyapıdan gelen isimler ile doğru seçilmiş transferlerin harmanlanması ile oluşan iki kadro olan Fenerbahçe Gelişim – 1881 Düzce Belediye Spor’un oynayacağını düşünenlerin sayısı daha da az olsa gerek.

Bu iki takımın finaldeki buluşmasında kazanan 89-62 skorla Fenerbahçe Gelişim oldu.

Turnuvaya bir önceki sezon kendilerini KBBL’den TKBL’ye taşıyan coach Murat Alkaş yönetiminde giden sarı lacivertliler, finalin kontrolünü 22-7 skorlu ilk çeyrekte ele geçirdi ve rakibine maça ortak olma olanağı vermedi.

Fenerbahçe Gelişim takımında, çok yönlülüğü, gençler ile yakaladığı uyum başarısı ve istikrarı ile Olena Stashchuk 23 sayı ile en skorer isim olurken 21 yaşındaki guard/forvet Merve Arı 20 sayı, 6 ribaund 7 asist üretti.

Beşiktaş altyapısındaki yıllarının ardından TKBL’de her sene gelişme kaydeden 21 yaşındaki power forvet İrem Sözen 15 sayı,11 ribaund, 6 asist ile finalde en ön plandaki isimlerden biriydi. Bu oyuncunun yaşının üzerinde bir olgunlukla içeri dışarı pasları turnuva süresince takımının kimyasına önemli ölçüde katkı sağladı.

18 Yaşındaki oyun kurucu Duygu Özen’in 9 sayı 6 asist, 17 yaşındaki guard İdil Saçalır’ın 10 sayı,3 ribaund 2 asist ile oynadığı final maçının Fenerbahçe Gelişim adına tatlı sürprizi takımın en genç oyuncularından U16 milli guard Ayşe Yılmaz’ın şut kaçırmadan ürettiği 9 sayı oldu.

Sarı lacivertlilerde 17-18 yaşındaki Doğa Adıcan, Suzan Kinran ve Banu Şimşek turnuvada zaman zaman parlayan isimlerdi.

Fenerbahçe Gelişim Takımının TKBL Kupa şampiyonluğunu büyük başarı olarak niteleyenlerin sayısı fazla olabilir.

Bana göre 1881 Düzce Belediye Spor ‘un finale yükselmesi Fenerbahçe Gelişim takımının şampiyonluğu kadar belki de daha fazla söz edilmesi gereken bir performans.

Geçtiğimiz sezon KBBL şampiyonu olarak TKBL’ye katılan Düzce ekibinin bu performansının tecrübeli oyunculara sahip, yıllardır TKBL’de yer alan kulüpler arasından sıyrılarak ortaya konduğu dikkate alınırsa değeri daha net anlaşılır.

Coach Hakan Ateş, ilkokul döneminden alarak yetiştirdiği Saliha Mandıracı, Rana Uçar, Elanur Demir gibi isimlere erken yaşlarda eklenen Buket Ünal, Ronahi Zilan Kıran,Pınar Şen ve Elif Nur Ayhan ile oluşan omurgaya Cansu Aslan ve Betül Güleç’i başarı ile monte etmiş.

Türkiye tecrübesi olan Chanita Jordan bu genç ekiple uyum yakalayınca, canlı savunma yapıp hızlı basketbol oynayan 1881 Düzce Belediye Spor yılların TKBL kulüplerini birer birer ritimden çıkararak finale yükseldi.

Fenerbahçe Gelişim 1881 Düzce belediye Spor finali her sene yeni kadrolar kurarak taşıma su ile değirmen döndürmeye çalışan TKBL kulüplerine bir hayat dersi niteliğindeydi.

TKBL Federasyon Kupası’nın sezonun başına takvimlenmiş olması erken form yakalayabilen genç ekipler için bir anlamda avantajdı.

Bu nedenle uzun bir maraton olan TKBL’de tecrübeli kadrolara sahip Bursa BŞB, Mardin BŞ Başak Spor, Nesibe Aydın, Edremit Belediyesi Güre Spor, Emlak Konut gibi takımların gelecek haftalarda Kupa performanslarına oranla daha iyi olacaklarını beklemek mümkün.

Bu kapsamda Sakarya Yükseliş Spor ve Bayraklı Belediye Spor’un elde ettiği yarı final başarıları da oldukça dikkate değer.

Kısaca toparlamak gerekir ise TKBL şampiyon ve Herbalife Nutrition KBSL’ye yükselecek diğer takımı tahmin etmenin zor olacağı çekişmeli maçların sayısının artacağı bir lig olacak.

Benim TKBL adına beklentim bu ligin artık tüketen değil üreten, genç oyunculara katma değer ve gelişim olanakları veren bir lig haline gelmesi.

Umarım bu beklenti gerçekleşir.

twitter: @hayripekergin
 

 

Yorumlar Okunma: 2929