Karşıyaka'dan coşkulu taraftarı önünde farklı galibiyet (Aytaç Kuru) - BasketFaul.com

Karşıyaka'dan coşkulu taraftarı önünde farklı galibiyet (Aytaç Kuru)

06-10-19 16:17

İSTATİSTİK: 

Geçtiğimiz hafta Teksüt Bandırma deplasmanında oldukça dominant bir oyun ile kazanan Pınar Karşıyaka, seyircisiyle buluştuğu sezonun ikinci maçında Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol’u konuk etti. Maç boyunca beklediği hücum gücünden eksik oynamasına rağmen rahat bir galibiyet elde eden Karşıyaka böylece ikinci maçını da kazanmış oldu: 80-59

İstanbul temsilcisi ise ilk hafta kaybettiği Darüşşafaka Tekfen maçı sonrasında, 3 yabancısından (Kenny Hayes, Osiris Eldridge, Jeremy James) yoksun geldiği Karşıyaka deplasmanında zor bir gün geçirdi. 

Maçta 50 saniye henüz dolmuştu ki Tony Taylor ikinci faulünü aldı ve refleksle benche yürüdü değişiklik için. Coach Sarıca ise ona oyunda kalmasını söyledi. Her iki takım da yüksek tempoyu sevdiği için maç oldukça hızlı başladı ama ilk iki dakika sadece iki Trichie basketiyle 5-0 Karşıyaka lehine geçildi. Büyükçekmece ilk basketini 3.dakika sonunda Andrews ile buldu. Büyükçekmece, maçın daha başında rotasyonuna genç oyuncularını eklemek durumunda kaldı. Maça ilk 5 başlayan Kaan Sarıaslan özellikle hücumda oldukça iyi katkılar vererek takımını maçın içinde tuttu. Bitiricilik problemi yaşayan iki takım da skoru istediği gibi yukarı çekemedi ve 5.dakika 9-6 Pınar Karşıyaka lehine geçildi. 

Karşıyaka özellikle Trichie ile ön sahaya geçişlerde erken bulduğu pozisyonları iyi değerlendirdi. Maça iyi başlayan oyun kurucu, Jordan Morgan’ı da ikili oyunları ve asistleri ile devreye sokmaya gayret gösterdi. Büyükçekmece, ikili oyunlarda adam değişerek savunma yapan Karşıyaka'nın müdafaasına hücum etmekte zorlandı ve kaybedilen topların dönüşü ev sahibi lehine hızlı hücum oldu. Pınar Karşıyaka faul hakkını erken doldurunca, konuk ekip çeyreğin son bölümünde çizgiden sayılar üretti. Trichie’nin şık asistleri ve DJ Kennedy ile M Baye’nin basketleri ile yeniden ivmelenen Pınar Karşıyaka, 1/9 üçlük attığı ilk çeyreği 22-14 önde tamamladı. 
İkinci çeyreğe Andrews’in üçlüğü ile başlayan Büyükçekmece, 1x1 savunmadaki yumuşaklığa çare bulamayınca, skorda dengeyi bulma şansına da erişemedi. Faul atışları sonrasında pres ile rakibini hataya zorlayan Karşıyaka, Semih Erden’in basketi sonrası farkı çift haneye taşıdı.

 Net alınan her savunma ribaundu sonrasında bir Karşıyakalı’nın ön sahaya koşup topla buluşması ve çembere atak etmesi, dar bir rotasyonla oynayan Büyükçekmece’yi geri koşularda oldukça zorladı. M Baye’nin üçlüğü ile 14. dakikada skor 34-19’a geldi. Kaan Sarıaslan’ın üçlüğü Büyükçekmece’ye nefes aldırsa da, bu maç özelinde ilk devrede 6-7 kez yedikleri 1x0 turnikeler dirençlerini yukarıda tutmalarına engel oldu. Serhat Şehit’in dar rotasyonu ve eksiklerine rağmen tempoyu yükseltmekten vazgeçmemesi, Karşıyaka’nın yüzdesiz oyunu maçın makul bir seviye farkla devam etmesine yardımcı oldu. M Baye ve Morgan’ın hareketliliğine ayak uyduramayan Upshaw’ın 3. faulüne erken ulaşması, zaten eksik olan Büyükçekmece’yi biraz daha zorladı ve Deniz Kılıçlı oyuna dahil oldu. Bitime iki dakika kala 40-30 Karşıyaka üstünlüğü varken, Ufuk Sarıca mola aldı. Moladan Onuralp Bitim ve altyapıdan yetişen Arca Tülüoğlu ile dönen Pınar Karşıyaka, 9-0 lık seri ile soyunma odasına 49-30 üstün girdi. 

İlk yarıda göze çarpan ilginç istatisikler oldu. Oldukça yüksek tempoda oynayan Pınar Karşıyaka, ilk yarı boyunca sadece 1 top kaybı yaptı ve 7 top çaldı. Üç sayı çizgisi gerisinden 2/12 ile oynayan ev sahibi, serbest atışları da 2/6 ile kullandı. Bu düşük yüzdelere rağmen sadece 1 top kaybı yapmış olması, Karşıyaka’yı ilk devrede 49 sayıya ulaştırdı. 

Büyükçekmece ise 4’ü Andrews’in olmak üzere 11 top kaybı yaptı. Üç sayı çizgisinden 2/10 atan konuk ekip, serbest atış çizgisinden bulduğu 10 sayı ile skorunu yukarı çekmeye çalıştı. Eksiklerin olduğu bu günde Kaan Sarıaslan’ın ve Cengizhan İvedi’nin ilk yarı performansları takım adına sevindirici gelişmelerdi. 

Büyükçekmece ikinci yarıya 4-0’lık küçük bir seri ile başladı. Upshaw’ın  faul problemi sonrasında  savunma sahasındaki etkisinin azalması ile özellikle Morgan ve M Baye ile şık smaçlar bulan ev sahibi, taraftarını bir çok kez ayağa kaldırdı. 23. dakika DJ Kennedy’nin 1x1 üzerinden bulduğu basket ile 56-39 geçildi. Serhat Şehit, rakibin pota altı etkinliğini azaltmak için Upshaw-Deniz ikilisine yani iki 5 numaraya döndü. Bu sistemde de hücum etmekte zorlanan Büyükçekmece, 24 saniyede top kullanamamaya başladı. Televizyon molası sonrası alan savunmasına dönen ve iki pozisyonda istediğini alan Büyükçekmece, Upshaw ve Andrews ile basketler buldu ve 27.dakikada skor 56-45’e geldi. Onuralp Bitim’in ceza atışlarını sokamaması Büyükçekmece’ye bir direnç kazandırdı. Bu direnci yaptığı top kayıplarıyla yitiren Büyükçekmece, yerleşik savunmadan çok hızlı hücumların savunmasında oldukça yıprandı. Üç çeyrekte sadece 4 üçlük isabeti bulan Pınar Karşıyaka’da üç üçlüğün altında M Baye’nin imzası vardı. Bu durum kısaların ne kadar yüzdesiz bir gün geçirdiğinin de net göstergesi oldu. 

Final periyoduna girilirken skorboard’da 64-45 Karşıyaka üstünlüğü yazılıydı. Son çeyreğin başında da maç genelinde oluşan senaryo devam etti. Büyükçekmece kolay top kaybetmeye, Karşıyaka ise boş üçlükleri sokamamaya devam etti. Geri koşuda adam paylaşamayan ve savunma ribaundu almakta zorlanan konuk ekip, maçtan da kopmaya başladı.  24 sayıya çıkan fark sonrasında rahatlayan ve rehavetle toplar kaybeden Pınar Karşıyaka, temposunu da düşürerek maçı bitirmeye çalıştı. 35. dakika 74-52 geçildi. Maçın sonlarında az süre bulan oyuncularına şans veren iki takım da sağlıklı bir şekilde maçı noktaladı ve Karşıyaka maçtan 80-59 galip ayrıldı.

Büyükçekmece’nin üç yabancısından yoksun oynadığı, gençleri işin içine normalden daha fazla katmaya çalıştığı bir günde kaybettiği bu maça çok takılacağını zannetmiyorum. Zira Serhat Şehit de bunun bilincinde olmalı ki bir çok farklı deneme ve sistemle hedef maçlara bir hazırlık maçı olarak gördü bu maçı. Kaan Sarıaslan ve Cengizhan İvedi’nin maç genelinde her iki sahadaki oyunları da oldukça iyiydi. Upshaw’ın ikinci yarı performansı, fiziksel hazırlığını tamamladıktan sonra ligde etkileyici olacağının sinyaliydi. Maç boyunca Karşıyaka kısalarından oldukça fazla baskı gören Andrews ise ikinci yarıda ilk yarıya oranla daha iyi bir oyun sergiledi. 

Pınar Karşıyaka ise, ilk haftada ki gibi benzer bir galibiyet alsa da oyun olarak aynı etkiyi hissettirmedi. Ufuk Sarıca’nın da bu kadar kötü yüzdelerden ( 2s- %53 / 3s- %22 / S.Atış- %52 ) memnun olmadığı aşikar. Potansiyeli çok yüksek bir takım olan Pınar Karşıyaka, böylesine düşük yüzdelere rağmen 80 sayı barajına ulaşmış olması da normal bir günde iyi yüzdelerle neler yapabileceğine dair bir sinyaldi aslında. Bugünün en özel anı ise, Karşıyaka basketboluna yıllar sonra kupalar, finaller ve şampiyonluklar kazandıran Ufuk Sarıca ve ekibinin 3 yıl sonra Karşıyaka’ya geri dönmüş olmasıydı. Taraftarla ilk resmi maçında buluşan ve bir gala havasında geçen maçı kazanarak günü mutlu tamamladılar.

Öne çıkanlar...
Pınar Karşıyaka: Brandon Triche 20 sayı (4/6 üçlük), 2 ribaund, 4 asist, Jordan Morgan 15 sayı, 7'si hücum 12 ribaund, Amath M Baye 17 sayı (3/7 üçlük), 3 ribaund, 2 asist, DJ Kennedy 11 sayı, 5 ribaund, 4 asist
Büyükçekmece: Andrew Andrews 19 sayı, 5 ribaund, 2 asist, 8 top kaybı, Robert Upshaw 12 sayı, 7 ribaund
 

Yorumlar Okunma: 2029