Gelişim BGL Turnuvası'ndan izlenimler (Aytaç Kuru) - BasketFaul.com

Gelişim BGL Turnuvası'ndan izlenimler (Aytaç Kuru)

27-09-19 17:19
Özel Gelişim Koleji’nin ev sahipliğinde düzenlenen BGL Gelişim Turnuvası İzmir’de başladı. Ev sahibinin yanı sıra turnuvaya İzmir’in diğer temsilcisi Pınar Karşıyaka, Ankara’dan Türk Telekom ve Bursa’dan Tofaş kulüpleri katıldılar. 

Turnuvanın ilk gününde ise Gelişim Koleji-Tofaş ve Türk Telekom- Pınar Karşıyaka maçları oynandı. 

Turnuvanın son iki gününü izleyemeyecek olduğumdan ilk gün maçları için programımı ayarlayıp salona geldim. Gelişim Koleji, kendi salonunda oynamanın da verdiği özgüven ile maça oldukça etkili başkadı. Takımın şuanki tek kontenjanı Bilgehan Diril’in bulduğu 4 üçlük isabeti ile ikinci çeyreğe 23-20 önde başladılar. Tofaş’ta müdafaa prensiplerinin henüz oturmamış olması ve ev sahibin yüksek pas temposu ile rakibine zorluk çıkarması, özellikle açık sahada kolay atışlara neden oldu. Devre arasına 39-38'lik skorla girildi. 

Karşılaşmanın ikinci yarısında özellikle Ata Can Atsüren ile oldukça etkili olan Tofaş, açık sahada ribaund sonrası çabuk paslarla ön sahaya çıkınca etkinliğini arttırdı. Son çeyreğe girilirken 57-60 üstünlüğü eline alan Bursa temsilcisi, maçı da 69-77 kazanarak turnuvaya galibiyetle başladı. Tofaş’ta Ata Can 23 sayı üreterek takımının en skoreri olurken, ev sahibinde Bilgehan Diril 26 sayı attı.

Tofaş’ın oyuncu potansiyeli oldukça etkileyici. Nijeryalı pivot Eze’nin lisansının sezona yetişmesi bekleniyor. Yaz döneminde milli takımda olan Semih Soğuksu’nun takımın tümüyle beraber yapacağı antrenman sayısının fazlalığı, takımın prensiplerinin oturması açısından oldukça önemli. 

Ev sahibi Gelişim Koleji ise tek kontenjanla iyi bir mücadele ortaya koydu. Yeni bir kontenjan eklemesi için ise şuan bir hamle yok. Bu durum sezon içinde maçların kazanılması noktasında problem teşkil edebilir. Genel hatları ile iyi basketbol oynayan, pas kalitesi yüksek olan ve enerjik bir takım görüntüsü verdiler.

Günün ikinci maçına saha iyi başlayan taraf Türk Telekom oldu. Maça oldukça agresif giriş yapan Ankara temsilcisi, açık sahadaki ve ribauntlardaki etkinlikleri ile birinci çeyreği 22-14 önde tamamladı. İkinci çeyrekte de agresif oyununa ve istekli savunmasına devam eden Türk Telekom, soyunma odasına 46-29 önde gitti. İlk yarı boyunca geçiş oyunlarında ve şutlarda yüksek yüzde ile oynayan Telekom, beklenenden daha rahat bir ilk yarı oynadı. Karşıyaka ise düşük tempolu hücumları ve düşük yüzdeli şutları ile ilk yarıda varlık gösteremedi. 

Üçüncü çeyrekte ilk 5 dakikayı çok iyi oynayan Karşıyaka, 5.dakikada farkı 7’ye çekti. Mola dönüşü 10-0 seri yakalayan Türk Telekom, farkı tekrar açtı ve son çeyreğe 59-50 önde başladı. Son çeyrek karşılıklı basketler başladı. Karşıyaka da Ali Efe’nin skorda, Şevket’in de ribaundlardaki üstünlüğü farkı eritti. Son 3 dakikaya 73-66 önde giren Türk Telekom, maçın sonunda Karşıyaka’nın yaklaşmasına ve maçı kazanma noktasına gelmesine engel olamasa da maçı 77-74 kazanarak günü galibiyetle kapattı. Telekom da kontenjan Yiğit 20, Karşıyaka'da Ali Efe 26, Şevket 19 sayı ile oynadı. 

Yorumlar Okunma: 2498

coil