Cumhurbaşkanlarının farkında olmadığı Cumhurbaşkanlığı Kupası - BasketFaul.com

Cumhurbaşkanlarının farkında olmadığı Cumhurbaşkanlığı Kupası

26-09-19 09:34
Cumhurbaşkanlığı için oynanan ancak çoğunda cumhurbaşkanlarının bile farkında olmadığı bu kupanın acaba adını, formatını değiştirmek mi gerekiyor?

Hakemlik yaptığım dönemlerde üç kez Cumhurbaşkanlığı Kupası finalini yönettim, ikisinde cumhurbaşkanlarının yaverleri, birinde ise cumhurbaşkanının kendisi vardı: Turgut Özal. (12 Eylül sonrası Zincirbozan'a sürgün edilen Ecevit-Demirel-Erbakan'ın siyaset yapma haklarının oylamaya sunulduğu referandumda 'Hayır' kampanyası başlattığı için antidemokratik bulduğum Özal'dan ödülümü alırken elini sıkmamıştım). 35'incisi oynanan bu kupaya toplasanız belki altı-yedi defa cumhurbaşkanları gelmiştir. 

Cumhurbaşkanlığı Kupası yerine bir önceki sezon play-off yarı finalinde mücadele eden takımlar arasında bir dörtlü turnuva, ligi ısıtmak için daha etkili olabilir ve daha büyük ilgi yaratabilir. Nitekim Avrupa'nın diğer ülkelerinde de lig öncesinde SuperCup adı altında turnuvalar oynanıyor. 

Finalistlerin Avrupa ya da Dünya Şampiyonaları sonrasında henüz tam takım olmakta zorlandığı bu dönemde kupaya Cumhurbaşkanlığı'nın isminin verilmesi de çok doğru değil.

Yorumlar Okunma: 2669

coil