Hazırlık maçından Akhisar ve Bornova'ya bakış (Aytaç Kuru) - BasketFaul.com

Hazırlık maçından Akhisar ve Bornova'ya bakış (Aytaç Kuru)

25-09-19 16:30
Aytaç KURU
 
İlk Beşler
Cizkauskas / Kerem Özel
Merthan Mutlu/ Donte Clark
Can Özcan / Ege Yasar
Hazer Avcı/ Mustafa Erdoğan
Searight / Bugra Dağ

Akhisar Basketbol’un daha sabırlı ve agresif olduğu ilk çeyrek 24-24 sonuçlandı. Bornova Belediyesi’nin potaya atak eden kısaları tempoyu yükseltmeye çalışırken, bu konuda maçın başında tercih hataları yaşamasalar da, maç genelinde tercih problemini yaşadılar. Enerjisi ve tam saha presi ile skorda dengeyi bulan Bornova Belediyesinde Clark’ın erken iki faul alması beklenen bir durum değildi maç başında. 

Bu çeyrekte fast breaklar ve pota altından etkili olan Akhisar, benchten oldukça erken katkı almaya başladı. Zafer Aktaş’ın henüz 51. saniyede aldığı molanın ve oyunculara verdiği mesajın ise bu yapıdaki bir takım için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

AKTAŞ'TAN 51. SANİYEDE MESAJ
İkinci çeyreğin başında Merthan Mutlu sakatlanıp kenara gelince, 1999'lu genç guard Yiğit’i oyuna sürdü Özhan Çıvgın. İlk 5 dakikada 13-4 seri yakalayan ev sahibi, 37-28 öne fırladı. Akhisar, faul bile yapmadığı bu bölüm sonrasında mola ile birlikte hareketlendi tekrar. Bu bölümde Seawright ile kurulamayan iç dış dengesini, Cizkauskas - Uğurcan Aksoy ikilisi ile kuran Akhisar Basketbol, 17.dakikada tekrar 37-40 öne geçti. Soyunma odasında 43-47 Akhisar önde gitti.

AKHİSAR FARKI AÇIYOR
İkinci yarıya etkili başlayan taraf Akhisar oldu. Cizkauskas'ın liderliğinde çok rahat hücum opsiyonları buldu Akhisar Basketbol. Clark iyi başladığı çeyrek sonrasında kenara geldi ve 20 dakikanın altında süre aldı ev sahibinin tek yabancısı. Çeyreğin sonunda iki uzununu da 5’er faul ile kaybeden Bornova Belediyesi, özellikle Seawright ile eşleşme problemleri yaşadı ve fark çift hanelere yükseldi. Bu bölümde Bornova kısaların açık sahada ve isolation oyunlardaki tercih hataları da farkı getiren başka bir etkendi. 
Son çeyreğe 63-75 önde başlayan Akhisar, Cizkausas’sız başladığı çeyrekte çok çabuk yakalandı. Ata Kahraman ve Arda Berk Kaya dan üst üste 5-0'lık iki küçük seri yakalayan ev sahibi, skorda geri döndü. 34. dakikada çok uzun bir süre sonrasında Eren Ocaktürk’ün üst üste iki üçlüğü ile 81-80 öne geçti Bornova Belediyesi. Maçın devamında ise daha geniş rotasyonu ve Cizkauskas’ın oyuna dönüşü ile Akhisar Basketbol yeniden ritmi yakaladı ve maçtan 83-94 galip ayrıldı.

Ligin direkt çıkma adaylarından Akhisar Basketbol, Erdem İlter ve Sercan Topçu gibi iki önemli guardının yokluğunda, ve pota altında Cihan Mumcuoğulları’nı da kullanamadığı günde, hazırlık maçı için Bornova’ya geldi. Bütçesi ve yapısı itibari ile genç ve potansiyel isimlerin ağırlıkta olduğu Bornova Belediyesi ise karşılaşmayı tek yabancı ile oynadı. Bornova Belediyesi, netleşen uzun Amerikalı değişikliğini 1-2 gün içinde açıklayacaktır. 

KOÇLAR ANLAYIŞLARINI YANSITTI
Aslında her iki baş antrenör de kendi basketbol anlayışlarına ve kafalarındaki plana uygun kimlikte bir takım yaratmışlar. Bornova Belediyesi, coach’un sürekli istediği topa baskı, tam sahadaki sıkıştırmalı ve tuzaklı presler, transition basketbolu ve agresivite için oldukça uygun durumda. Kerem Özel, kendini kontrol edebildiği ve sahada uzun süreler kalabildiği maçlarda çok etkili performanslar ortaya koyabilir. Takımın şuan ki tek yabancısı Donte Clark, oldukça potansiyeli ama biraz gelen topla oynayan bir görüntüdeydi bugün. İlk 15 dakika potaya bile bakmayan Clark, devre sonu ve 3.periyot başlangıcında çok etkiliydi. Eren Ocaktürk’ün alışılmış pop out üçlükleri ve hücum ribaundu özelliği dikkat çekti. Ata Kahraman - Baran Avşar - Arda Berk Kaya üçlüsünün set hücumlarında daha sabırlı ve görerek oynamaları onların seviyesini daha da yükseltecektir. Zira açık sahadaki etkinlikleri ile yarı saha hücumu etkinlikleri arasında çok farklılıklar var. 

Akhisar tecrübeli, daha düzen basketboluna uygun ve set hücumlarını daha bilerek ve görerek oynayan bir takım görünümünde. 

Yeşil Siyahlı takımda Cizkauskas, Litvanya ekolünden geldiğini maçın her saniyesinde hissettirdi izleyenlere. Özhan Çıvgın'ın geçen seneden takımda bulunan oyuncuya güvenip yola devam etmesi de onda ekstra bir özgüvene sebep olmuş. Kahiem Searight bu lig için oldukça dominant ve geçmişte Büyükçekmece de BSL ye yükselen kadronun en değerli parçasıydı. Ekibin Akhisar a da tercih ettiği isim, bugün özellikle ikinci yarıda, Bornova da ki uzunları önce faul problemine sokup, sonra da kenara göndererek rahat skorlar üretti. Ayrıca Akhisar tarafında, geçmişte Büyükçekmece de BSL ye yükselen staff’ın, eksiksiz burada toplanması oldukça önemli. Sakat 3 oyuncunun da eklenmesi ile Akhisar için rahatlıkla ligin büyük favorilerinden tanımını kullanmak çok yanlış olmaz. 

Yorumlar Okunma: 2097

coil