Derrick Williams: Fenerbahçe taraftarıyla tartıştığım gün... (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Derrick Williams: Fenerbahçe taraftarıyla tartıştığım gün... (Gençalp Kozan)

25-09-19 19:25
Avrupa'da yetenek seviyesinin gitgide daraldığı bu yıllarda deliciliğiyle rakiplerin savunmadaki alan paylaşımlarını bozabilecek, şutuyla kendi takımına alan açacak bir uzun her Euroleague takımının hayalidir. Hele bir de bu uzun Obradovic'in birçok ize rastladığımız Karadağlı bir koçun tedrisatından geçmişse... İşte o zaman tadından yenmez. 

Tüm basın mensuplarının ilk günden sevgisini kazanan Derrick Williams'la Euroleague medya gününde bir araya geldik...
 
NBA’den ayrılan çoğu oyuncunun ilk alternatifi bir süredir Çin Ligi. Hem Avrupa’da hem de Çin’de oynamış biri olarak Amerikalı oyuncuların bakış açısını anlatabilir misin?

Kendimden örnek verirsem o yıl NBA’e geri dönme ihtimalim vardı, o yüzden Çin’e öncelik vermiştim. Yani Çin’de sezon kısa sürdüğü için uygun bir teklif geldiğinde gitmeniz kolay oluyor, Avrupa’da ise bir takımla anlaşırsanız bütün sene orada kalmalısınız. Bunun dışında Çin birçokları için her anlamda cazip bir yer, rasyonel olarak bakınca kısa sürede çok para kazanıyorlar. Dünya vatandaşı olmak açısından Çin kültürüyle tanıştığım için çok mutluyum. Yine de bana sorarsan NBA’den sonra yüksek seviye basketbol için en doğru adres Avrupa derim.

Avrupa’da hiç oynamamış bir oyuncu olarak Bayern Münih’te Dejan Radonjic gibi çok disiplinli ,detaylara önem veren bir koçla çalışmaya başladın. Alışmakta zorlandın mı?

Radonjic gerçekten sert bir koç, aynı zamanda iyi bir insan. Dediğin özellikleri tamamen yansıtıyor ve aynısını Obradovic’le çalışırken de görüyorum, daha önce Radonjic’le detaylara bu kadar eğilmiş olmamız eminim Fenerbahçe’de bana yardımcı olacaktır. Galiba Yugoslav kökenli insanların düşünce yapısı bu şekilde, hakikaten iki koç birbirine birçok konuda benziyor.

Bir Euroleague takımında senin ismini görünce insanın aklına öncelikle bire bir üzerinden yaratacağın etki geliyor ama kısa süre içinde topsuz koşularla Bayern gibi set temposuna dayalı bir takımın parçası oldun.

Her zaman skor üretmek zorunda değilsin, burada önemli olan takıma nasıl fayda sağlayabileceğini düşünmek. Zaten sahada sabit durmamak kolay sayı almak için de avantaj sağlıyor. Sadece topu alıp bire bir oynamaktan ziyade bu tarz küçük ama etkili hareketlerle bir takımın daha ileri gidebileceğini düşünüyorum.

Obradovic’in takımlarında da bu dokunuşları sıkça görüyoruz, kısa zamandır birliktesiniz ama şu ana kadar nasıl gidiyor?

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Ben Obradovic’in bağırışlarını benim için yapılan bir yardım olarak görüyorum. Basketbolun içindeki o eşsiz anlara odaklanmamızı sağlayan bir şey bu. Açıkçası takımın kazanmasına yardımcı olacak herkese olumlu gözle bakarım. Sadece koç değil; takım arkadaşlarım, ofistekiler, taraftarlar, kısacası bu binadaki herkes bizim kazanmamız için uğraşıyor. Takıma sezon sonunda mutluluğu getirecek olan şey de herkesin ortak katkısı olan bir payda yaratabilmek.

Son olarak geçen sezonki maçta Fenerbahçeli taraftarlarla aranızda yaşanan gerilimi soracağım (Gülüyor.) O maçtan sonra Ataşehir’e bu şartlarda döneceğini tahmin etmiş miydin?

Evet! Aslında o gün buraya gelmem gerektiğini anlamıştım. Arkanızda bu kadar insanın desteğini hissetmek başka türlü bir aidiyeti beraberinde getiriyor. Taraftarlar gerçekten ‘‘Burası bizim sahamız, burada bizi kolay kolay yenemezsiniz.’’ mesajını alttan alta veriyorlar. Onlar için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.
 

Yorumlar Okunma: 5363