Ligden beklentiler (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Ligden beklentiler (Necip Kapanlı)

23-09-19 19:00
Herkesin ligden farklı beklentileri var. 

Kimini taraftarı olduğu takımın alacağı sonuçlan daha çok ilgilendirir. Kimi, takımlarda kaç yerli oyuncu oynadığını kovalar. Kimi bireysel performanslardan, spektaküler hareketlerden keyif alır. Antrenörler ve onlar gibi düşünenleri ilginç setler, savunmalardaki yardım organizasyonları mutlu edebilir. Kimi genç oyuncuların gelişimi ile sevinir. Kimi tribünlerdeki seyirci sayısına bakıp yorumlar yapabilir. 

Hepimiz aynı tornadan çıkmadığımıza göre farklı açılardan bakabiliriz ama önemli olan başkalarının keyif duyduğu alanlara saygı göstermektir. Çünkü herkesin beklentilerine bağlı olarak basketbol doğrusu farklıdır. Bu şekilde düşünebildiğimiz taktirde, katılmasak da başkalarının görüşlerini "saçma" olarak görmekten vazgeçebiliriz.

Sorunlu bir yaz geçirdik. Hatta ligin başlamasına iki hafta kalana kadar katılacak 16 takımın ismini sayamadık. Ama ne olursa olsun, bu lig bizim ligimiz. Yeniden toparlanıp eski heyecanların geri gelmesini istiyorsak ilgimizi esirgememeli ve mümkün olduğu kadar çok kişinin izlemesi ile marka değerinin yükselmesine katkı vermeliyiz.

Lig başlarken benim beklentilerim şunlar...
1. Döküleceğimiz kadar döküldük. Umarım ligin ilerleyen dönemlerinde yolda lastik patlatan yeni takımlar olmaz, antrenman boykotlarına rastlamayız ve herkes hemen hemen başladığı kadrosuyla ligi tamamlar.
2. Hakemlerimizden "gerçek basketbol"dan yana tavır alır, maçı "salimen bitirmek" önceliği ile değil, sert basketbol oynatmak kararlılığı ile yönetim göstermelerini beklerim.
3. Bir Milli Takımcı olarak gençlerin aldıkları sürenin hakkını verip yükseldiklerini görmek isterim. Hazırlık turnuvalarındaki performansları ile bu konuda ümit veren Muhaymin Mustafa'ya, Şehmus Hazer'e diğerlerinin de katılmasını isterim. Tabii koçların da ellerini taşın altına sokup gençlere sabretmesini de... 
4. Fenerbahçe BEKO ve Anadolu Efes gibi ligin çok üzerinde kadro kuranları, başka takımların zorlamasını beklemek fazla hayalcilik olur ama düşme hattı ile play off için oynayan takımlar arasında kopma olmamasının lige büyük heyecan getireceğinin farkındayım. Umarım böyle olur.
5. Kulüplerin salonda yapacakları etkinliklerle basketbol seyircisini artırmaları şart. Maç öncesinde, devre aralarında seyircilerin ve özellikle çocukların katılacağı eğlenceli oyunlarla tribünlerin kalabalıklaştığını görmek ne kadar güzel olur.
6. Saatler süren "Penaltı mı, değil mi?" tartışması ile program yaptığını zanneden TV kanallarının, sporu sadece futbol kabul eden gazetelerin ve gazetelerin internet sayfalarının diğer branşlarla birlikte basketbolun varlığından haberdar olmalarını beklerim. 

7. Sakatlık basketbolun bir parçası ancak hiçbir oyuncunun uzun sürecek, kariyerini etkileyecek sakatlıklarla karşılaşmamasını dilerim.

 

Bu lig bizim ligimiz... İyi günde de, kötü günde de...

Yorumlar Okunma: 3376

coil