TB2L takımları İDDAA için bakana başvurdu - BasketFaul.com

TB2L takımları İDDAA için bakana başvurdu

23-09-19 10:20
TB2L Takımları maçların İDDAA'ya alınması için Spor Bakanı'na başvurdu. Kulüpler adına Başkent Yenişehir Kulübü Temsilcisi Nuri Demirci tarafından kaleme alınan yazıda TB2L takımları arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası düzenlenmesi de istendi.

Başvuru yazısı şöyle:
"Sayın Bakanımız, Bizler Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından yürütülen Türkiye Erkekler 2. Liginde 2019-2020 sezonunda gerekli taahhütlerini yerine getirerek bu ligde yer alan takımların temsilcileriyiz.

Kulüplerimiz bulunduğumuz illeri temsil ederken bu ligde sadece Türk sporcuları oynamaktadır. Çoğu sporcular birinci Lig ve Beko Basketbol Liginin alt yapı sporcusu olarak genç sporcular olup, üst Liglerde oynayan sporculardan da bu Liglerde önemli sayıda sporcu oynamaktadır.
Ancak, Beko Basketbol Ligi ile Türkiye Birinci Basketbol Liginde yer alan takımlar İDDAA'da yer almakta olup isim hakkı olarak ciddi oranda destek almakta iken Türkiye Basketbol Erkekler 2nci Liginde yer alan takımlar iddia da yer almamaktadır.

Beko Basketbol Ligindeki takımların bütün maçları İDDAA'da yer alırken Birinci Ligdeki bir takım ise 600-750 bin TL civarında İDDAA'dan yer aldıkları sayıya ve galibiyet mağlubiyet durumuna göre isim hakkı almaktadır.

Sayın Bakanımız, son zamanlarda en üst Basketbol Liginden Birinci Ligden, İkinci Ligden Takımlar gelirlerine göre hareket etmedikleri, sponsor bulamadıkları, oyuncu menajerlerinin piyasayı sorumsuzca yükseltmeleri nedeniyle zor durumda kalmakta olup Liglerden çekilmektedir.

Türkiye 2. Ligdeki Takımlar olarak bizlerin özveriyle ayakta durma ve Türk Basketboluna yeni sporcular yetiştirmek amacıyla devam edebilmemiz için makamınızın takdir ve himayeleri ile aşağıdaki iki maddelik talebimizin değerlendirmenizi istiyoruz.
1. Türkiye Basketbol Erkekler 2'nci Liginde oynayan takımların mümkünse bu yıl tümünün katılacağı 3 gün sürecek ve Ankara da oynanacak ya da makamınızca uygun görülecek bir ilde GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI KUPASI maçlarının oynanması ve Bu maçların İDDAA'ya alınması, 
2. Türkiye Basketbol Erkekler 2nci Liginde yer alan her takımın en az 10 maçının 2019-2020 sezonunda iddia ya alınması. 

Her takım 10 defa girerse 16 takım var şuanda Lige katılacak takımların toplam 160 maç alınacak. Mağlubiyet 20 bin, Galibiyet 30 bin olarak isim hakkı ödenirse ortalama 10 maç, 250 Bin TL bir sezonda toplam 16 takımın alacağı İDDAA'dan destek 4 Milyon TL olacaktır.

Bu meblağ kulüplerin Altyapı çalışmaları, deplasman ve sporcu giderlerini karşılamada önemli katkı sağlayacaktır.

Kaldı ki bir sezondaki bütün ikinci lig takımlarına ödenecek isim hakkı Beko Basketbol Ligine katılan takımların Yabancı kontenjanında oynayan bazı sporculara verilen rakama eşittir.

Türkiye Birinci Basketbol Liginde oynayan yabancıların büyük bölümü de toplamda en az 500 bin TL almaktadır.

Türkiye Basketbol Erkekler 2'nci Ligi sadece Türk Sporcuların oynadığı Lig olduğu için geleceğin milli takımını oluşturacak sporculara yatırım olarak değerlendirilmelidir.

Sayın Bakanımız teklifimizi incelettirmenizi uygun görüldüğü takdirde, Türkiye Basketbol Federasyonuna birinci maddedeki önerimiz, Spor Toto Teşkilatı Başkanlığına, 2. Maddedeki teklifimiz için talimatlarınızı saygılarımızla takdirlerinize arz ederiz.

1. Başkent Yenişehir Kulübü
2. Ankara Kayı Gençlik
3. Beylikdüzü Basketbol
4. Bornova Bossan
5. Çorlu Belediyesi
6. Ege Üniversitesi GSK.
7. Esat Ergüler Spor Tes.
8. TED Ankara Kolejler
9. UPS
10. Erzurum BŞB. Gençlik
11. Anadolu Basket
12. İzmir B.Ş.B.
13. Karşıyaka Belediyesi
14. Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü
15. Murat Paşaoğlu Spor Kulübü

16. Nazilli Spor" 

Yorumlar Okunma: 4640