İBB'nin eski yeni yöneticileri... Sınıfta kaldınız (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

İBB'nin eski yeni yöneticileri... Sınıfta kaldınız (Necip Kapanlı)

20-09-19 10:22
Ligin başlamasına bir hafta kala hala BSL'ye katılacak 16. takımın "net" olduğunu söyleyemeyiz. Çekilme kararı alan İBB'nin TBF'ye resmi yazısının ulaşmasını, daha sonra sırası gelen Sigortam.net İTÜ'nün resmi yazıyla davet edilmesini bekliyoruz.

Bu yaşadıklarımız basketbola özgü bir durum değil. Ülkenin kafası karışık. "90 kilometreden fazla otomobil süren kadının günah işlediğini" iddia eden kafaların olduğu, kampüste bir TV kanalının yarışma programına katılan üniversite öğrencisinin "Türkiye'nin komşuları" sorusuna "Portekiz" yanıtını verdiği bir ülkede her şey olur. 

Gelelim İBB yöneticilerine... Eski ve yeni...

Eskiler neden yönetimi devretmek için 3 ay bekledi? Neden İBB'nin yeni yöneticileri, eskilerin belediye desteği olmadan işi sürdüremeyeceklerini bildikleri halde işin hızlanmasına çalışmadı? Doğal olarak belediyeye ait yan şirketlerin yönetimini bir an önce almak için çaba harcayanlar, basketbola neden aynı ciddiyeti göstermez.

Gelelim sonuçlarına...
1. Sigortam.net İTÜ "Bu saatte BSL'ye hazırlanamam" diyebilir, TBL'den akıllara gelen Konyaspor ve PETKİM gibi takımlar da teklif gelmesi durumunda red cevabı verebilir, ligde 15 takım kalabilirdi (Bu ihtimali hala yok saymıyoruz). Ya da İTÜ katılsa bile ne kadar hazırlanabilecek? İBB Haziran'da çekilmiş olsa İTÜ mutlaka sponsorlarını çeşitlendirerek daha bir BSL takımı olabilirdi. 

BSL'de yaşanan bu sorun karşısında İBB'nin yeni ve eski yöneticileri bir sorumluluk duymakta mıdır?

Ara not: Sigortam.net İTÜ'nün lige katılması kesinleştiğinde, yaşayacakları sorunlar dikkate alınarak acaba lige 1 hafta geç başlamaları sağlanabilir mi?

2. TBF "Katılım işlemleri tamamlanmış olmasına rağmen, gerek ulusal gerekse de uluslararası düzlemde netice doğurarak; düzenlediği organizasyonlar ve başarılı tarihiyle Avrupa’da ve Dünya’da önemli bir basketbol değeri olan Türk basketbolu ile Türkiye Basketbol Federasyonu’nun saygınlığının zedelenmesine neden olabilecek “Ulusal Lig ve FIBA Şampiyonlar Ligi’ne katılmamaya ilişkin” Kulüp Yönetim Kurulu kararına iştirak eden" ibaresiyle Trabsonspor ve Eskişehirspor yöneticilerinin şahıslarına her kulüp için 1 milyon TL civarında ceza kesmişti.

İBB'nin durumu Eskişehirspor'dan, Trabzonspor'dan farksız. Demek ki İBB yöneticilerine de 1 milyon TL ceza gelecek. Doğal olarak da ceza çekilme kararı veren yeni yöneticilere gelecek. 

Trabzon ve Eskişehir kulübü kapatıp diğer borçlarından kaçmıştı. İBB'nin bu şansı da yok çünkü başka branşları var. Basketbol şubesini 10 milyon borçla devralmanız karşısında çekilme kararı bir şeyi çözmüyor ki... O borç ödenecek...

1 milyon ceza parası, 4 milyon İDDAA'dan ve TBF'den gelecek gelir... Etti mi 5 milyon... 3 milyon da belediye olarak sen koyardın, bu iş olurdu. Düşersen düşersin ama lige zarar vermemiş olurdun... Bırakacaksan da 20 Eylül'ü beklemezsin...

2. İBB yöneticileri TBL'de oynayacaklarını zannediyorlarmış ancak çekilen takımların yönergeler gereği bu hakları yok. Sigortam.net İTÜ BSL'ye yükseldiğinde yerine TBL'den takım çağrılacak ve o takım ne kadar hazırlanabilirse lige katılacak... Ya da TBL 15 takımla oynanacak... Bu da olumsuz sonuçlardan biri...

3. BGL'de BSL takımlarının gençleri ve 4 de wild card, ya da elemelerden gelen takım var. Yani İBB ancak BSL takımı olduğu için BGL'ye takım çıkaracaktı. Şimdi o hakları da yok. Aylardır çalışan staffa, oyunculara, onların emeklerine yazık günah değil mi?

Sayın İBB yöneticileri... Eskisiyle, yenisiyle... Sınıfta kaldınız...

Kulübün yeni gelenlere göre şok etkisi yaratan 25 milyonluk borcu da eskileri ibra kararı almadan düşünecektiniz...  

Yorumlar Okunma: 3778

coil