Adem Bona: Seneye İstiklal Marşı'nı sizin gibi okuyacağım - BasketFaul.com

Adem Bona: Seneye İstiklal Marşı'nı sizin gibi okuyacağım

13-09-19 16:17

Röportaj: Ebru Erdoğan-Ece Ergez

Altyapıların yaz turnuvalarının ardından akıllarda kalan oyuncular arasında Adem Bona da vardı... Blokları, ribaund üstünlüğü, 2.06 boyuna karşın farklı pozisyonlardaki rakiplerine yaptığı savunma, galibiyetlerdeki aşırı mutluluğu ve soyunma odası türküleri, yenilgilerdeki gözyaşları...

Nijerya'dan gelip, kulüp takımlarında neredeyse hiç oynamadan geçen sezon U16 ve U18'de ilk kez izlediğimiz Adem, bu sezon da aynı takımlarda oynadı ama bu defa üzerine çok koyarak... 
 
Şampiyonanın ilk beşine seçildiği U16'da 14.1 sayı, 10.3 ribaund, 4.0 blok, iki yaş küçük oynadığı U18'de 4.9 sayı, 5.1 ribaund, 1.7 blok ortalamaları yakaladı.
 
Turnuvalardan sonra Adem Bona'yı antrenörlerine ve arkadaşlarına sorduğumuzda hepsinden benzer yanıtlar almıştık... "Neşeli, duygusal, sosyal, harika bir takım oyuncusu..."
 
Bu sezon Pınar Karşıyaka'nın A Takım kadrosuna da aldığı Adem'i daha yakından tanımak istedik ve konuk ettik...
 
İşte iki yıl önce Türkiye'ye gelip, Türkçe'yi çat-pat değil, neredeyse bizler kadar konuşan Adem'le yaptığımız söyleşi...
 
 
En klasik soruyla başlayalım... Basketbola nasıl başladın?
Futbol oynuyordum ve fena sayılmayacak bir orta saha oyuncusuydum. Okulda ve mahallede boş zamanlarımızda futbol oynamak en büyük keyfimdi...
Sonra...
Yine futbol oynamak için toplandığımızda birisi yanıma gelip konuşmaya başladı... "Boyuna göre daha uygun bir spor yapmalı, yani basketbol oynamalısın..." O ana kadar basketbol diye bir spor olduğunu bilmiyordum. Evde annem ve ağabeyimle konuştuktan sonra ağabeyim gerekli ödemeyi yaptı ve basketbol okuluna başladım. Ama aklım futboldaydı ve basketbol antrenmanlarından kaçtım. Ağabeyimin para ödemesi beni rahatsız edince yeniden basketbol antrenmanlarına katıldım. Açıkçası basketbola ağabeyim için devam etmiştim. Şimdi ise basketbola aşığım.
 
İlk basketbol antrenmanını hatırlıyor musun?
Hatırlıyor ve gülüyorum. Diğerleri top sektirirken, ben futboldan kalma alışkanlıkla ayağımla vuruyordum. Sonra basketbolun elle oynandığını anladım.
 
Türkiye'nin dikkatini çekmen nasıl oldu?
Bir arkadaşım videomu çekip Türkiye'den tanıdığı antrenör Türkay Çakıroğlu'na göndermiş. Onlar da izledikten sonra beğenip beni çağırdılar. Annem ve ağabeyimle İstanbul'a gittik. Önce İstanbul Basket, sonra Doğa Koleji ile antrenmanlara çıktım. Galiba İstanbul Basket ile 3 maç oynadıktan sonra Türk vatandaşlığı işlemimin pürüzsüz hallolmasıyla milli takıma davet edildim ve U18 ile U16 Milli Takımlarında oynadım. 
 
Gayet anlaşılır bir Türkçen var. Nasıl hallettin?
Okulda, basketboldaki arkadaşlarla konuşmanın dışında özel ders aldım. Ayrıca geveze olmam, Türkçe'yi çabuk öğrenmemi sağladı. Geçen yıl milli takımda oynarken herkes beni soğuk bir insan gibi görmüş olabilir. Çünkü Türkçe bilmiyordum, şimdi ise gevezeliğimden şikayetçiler.
 
Türkçe türküler söylediğini videolardan biliyoruz. İstiklal Marşı'nı öğrendin mi?
Biraz biliyorum ama gelecek yıl herkes gibi söyleyeceğim... Söz...
 
Dönelim basketbola... Koçların yenilgilerde en çok üzülen oyuncuların başında geldiğini söylüyor...
Gerek Yıldızlar'da, gerekse Gençler'de harika bir takım olgusu içinde birlikte olduk, iyi de çalıştık... U16'de Rusya'ya karşı kötü mağlubiyet aldık, final oynayabilir, şampiyon olabilirdik. U18'de de şampiyonluk elimizdeyken İspanya'ya finalde kaybettik. Hepimiz çok üzüldük, kaybetmeyi sevmediğim için soyunma odasında birçok arkadaşımla birlikte duygulandım.
 
 
Geçen sezon milli takımlarda sen ilk izlediğimizde fiziksel özellikleri yukarıda, basketbol bilgisi ve fundamentali zayıf bir oyuncu gördük. Aradan geçen bir yılda top kayıplarını, gereksiz faulleri azaltmış, şutunu ve sırtı dönük oyununu geliştirmişsin. Artık üçlük bile atabiliyorsun. Bunu nasıl başardın?
Geçen sezona Mavişehir'de başladım, sonra Karşıyaka'nın BGL takımına geçtim. Basketbola geç başladığım için aradaki farkı çok çalışarak kapatabileceğimin farkındaydım. Sabah 6'da, 7'de salona gittim, takım antrenmanı dışında çok çalıştım, koçlarımın öğrettiği şekilde şut mekaniğimi değiştirip yüzdemi yükselttim.
 
Kendini basketbol açısından tanımlarsan neler söylersin?
Blok özelliğimin olduğunu biliyorum, adam değiştirmelerde herkesin karşısında kalmaya çalışıyorum ama hala birçok konuda büyük eksikliklerimin olduğunun farkındayım. Karşıyaka'nın hangi takımlarında (A, BGL, TB2L) oynayacağımı bilmiyorum ama basketbolumu geliştirmek için en uygun yerde bulunduğumu düşünüyorum. A Takımında çok iyi oyuncular olduğu için orada ne yapabilirim, tam olarak emin değilim ama süre almak için her şeyimi ortaya koyacağım. Bunun dışında BGL veya TB2L'deki Karşıyaka Belediye takımında maç eksiğimi giderirken, basketbolumu geliştirmeye çalışacağım.
 
 
İdolün var mı?
Tabii... Benim gibi Nijerya kökenli olan Giannis Antetekounmpo...
 
Görünüş olarak da benziyorsunuz...
Evet ama ben basketbolumun benzemesini tercih ederim. Onun gibi agresif savunma yapmak, fiziksel oynamak, farklı pozisyonların hakkını vermek isterim...
 
Sen kendini hangi pozisyoa uygun görüyorsun?
5 de oynuyorum ama daha çok 4 numara gibiyim ve ilk hedefim 3 numara da oynayabilmek... Sonrasında gereken anlarda hücumu yönlendiren oyuncu olmak da isterim...
 
Genç bir oyuncusun ama ileride büyük paralar kazanmaya adaysın... Bu paralarla öncelikli olarak ne yapacaksın?
Aileme ve özellikle İzmir'de benimle birlikte oturan anneme çok borçluyum. Onların ihtiyaç duydukları herşeyi almak isterim. Bu arada sırası geldiğinde de kendime Türkiye'de bir ev alacağım.
 
Hayallerinde neler var?
Euroleague'de oynamak... İnşallah Karşıyaka ile... 20-21 yaşında da NBA'e gitmeyi çok arzu ediyorum. 
 
Kendini bir gün Türkiye A Milli Takım'da görüyor musun?
Elbette... Türkiye bana çok şey veriyor ve ben kendimi sizlerden biri olarak görüyorum. Umarım Türkiye A Milli Takımı'nda oynayacak seviyeye gelirim.
 
Söyleşimiz sırasında sık sık gülen, son derece pozitif bir görüntü veren Adem Bona'yı arkadaşlarının neden çok sevdiğini anladık... Şansı açık olsun...
 

Yorumlar Okunma: 4240

coil