İspanya iki uzatma sonunda finalde - BasketFaul.com

İspanya iki uzatma sonunda finalde

13-09-19 13:35

İSTATİSTİK: 

İspanya oldukça sert geçen mücadelede Avustralya'yı iki uzatma sonunda 95-88 yenerek Dünya Şampiyonası'nda finale yükseldi.

İspanya karşılaşmaya daha iyi başlayan taraf oldu. Hernangomez'in iki üçlüğüyle skor üstünlüğünü ele aldılar. Avustralya sabırla kendi oyununu oynama yoluna giderken Mills üzerinden hücumları şekillendirdiler. Dellavedova ve Goulding'den gelen üçlüklerle üstünlüğü Avustralya ele geçirdi. Çeyrek sonuna kadar karşılıklı hamleler gelirken son topta Avustralya süreyi kullanmak yerine top kaybı yapınca Llull geleneksel saçma üçlüklerinden birini yollayarak ilk çeyreği İspanya'nın 22-21 önde kapatmasını sağladı.
 
İkinci çeyrekte Avustralya vidaları sıktı. Sıkı savunma yapan Avustralya hücumda biraz tıkansa da potaya yakın atışlarla 6-0'lık seri yakaladı ve İspanya'ya mola aldırdı. Mola dönüşünde Landale'in üçlüğü ve Creek'in ekstra sayısıyla fark 8 sayıya çıktı. İspanya'da Rubio hariç kimse top kullanmazken hücum tamamen tıkandı. ÇEyreğin 7. dakikasında Claver serbest atışlar sayesinde bu çeyrekte sayı üreten ikinci İspanyol oldu. İspanya alan savunmasıyla rakibinin ritmini düşürse de devre arasına Avustralya 37-32 önde girdi.
 
İkinci yarıya Mills'in üçlüğü ile girilse de Gasol'den çok kısa sürede gelen 5 sayı İspanya'yı kendine getirdi. İki tarafın da hücumda tıkandığı iki dakikanın arından kısa sürede gelen 4-0'lık Avustralya serisi farkı 11 sayıya çıkardı. İspanya yine mola sonrası kendine gelirken Llull sorumluluk alarak farkı 5 sayıya indirdi. Çeyreğin son bölümünde teknik faul alan Rubio bu olayın ardından bir top çaldı bir isabet buldu bir de hücum faul alarak sinirini oyundan çıkardı. Son çeyreğe 55-51 Avustralya üstünlüğüyle gidildi.
 
Son çeyreğin ilk iki dakikası iki takımın da mücadele seviyesini en üst seviyeye çıkarmasıyla geçildi. İspanyolların abartılı kendini yere bırakışları hakemler tarafından karşılık görmeyince Avustralya bundan faydalandı ve farkı 8 sayıya çıkarınca İspanya molası da kaçınılmaz hale geldi. Gasol'den gelen 5 sayılık katkı ile fark 5 sayıya indi. Nick Kay ise Avustralya tarafında oyunun dengesini bozan isim oldu. İspanya 1-Box yaparak hem Mills'i etkisizleştirme hem de Avustralya'nın düzenini bozma yoluna gitti. Fark 3.44 kala uzun süre sonra ilk kez iki sayıya indi. Mills'in üçlük atışı sırasında yapılan faul ile gelen üç serbest atış farkı yeniden 5'e çıkardı. İlginç savunma sistemi işe yarayan İspanya farkı 1 sayıya indirdi. 
 
Patty Mills'in kaybettiği topta sonra 70-69 geride olan İspanya 28 saniye kala hücuma başladı, Llull'un girmeyen atışı sırasının ribaundunda Bogut'a 8.7 saniye kala faul çalındı, Marc Gasol 2 atışı da sayıya çevirdi ve İspanya çok uzun süre sonra öne geçti: 71-70
 
Moladan sonra ön sahaya giden Avustralya'da Patty Mills çembere gidip 4.7 saniye kala faulü aldı, serbest atışların ikincisini kaçırdı (71-71). Ricky Rubio'nun orta sahadan denemesi çemberi buldu ama çarpıp çıktı ve oyun uzatmaya gitti.
 
İspanya uzatmaya Gasol'un 5 sayısıyla başladı (76-71),  üç dakika kala Avustralya skoru dengeledi: 76-76. Son dakikaya girilirken 78-78 beraberlik oluştu. 14 saniye kala Gasol'un sıkıştırma sırasında yaptığı faul sonucunda Mills serbest atışları kaçırmadan kullandı: 80-78. 
 
Molanın ardından 4.6 saniye kala Gasol maçtaki serbest atış isabetini yüzde 100 (9/9) olarak korudu (80-80). Dellavedova'nın kötü açıdan dengesiz atışı sayı olmayınca maç bir kez daha uzadı.     

Avustralya hücumda tıkanıp kalırken, Llull'un üçlüğü, ters eşleşmeyi kullanan Gasol'un pota altı basketi, Llull'un yeni bir üçlüğü  ile 2 dakika kala İspanya 8 sayılık (90-82) avantaj yakaladı. Kalan bölümde Avustralya top kayıpları ile rakibine yardımcı oldu ve İspanya maçı 95-88 kazandı. 

İspanya'da Marc Gasol 33 sayı, 6 ribaund, 4 asist, 2 blok, Sergio  Llull 17 sayı (4/10 üçlük), 2 ribaund, 5 asist, Ricky Rubio 18 sayı, 4 ribaund, 12 asist, Avustralya'da Andrew Bogut 12 sayı, 9 ribaund, Nic Kay 18 sayı, 11 ribaund, Patty Mills 33 sayı, 2 ribaund, 3 asistle oynadı.
 
 

Yorumlar Okunma: 2791