Erdem Can: NBA'den teklif aldım - BasketFaul.com

Erdem Can: NBA'den teklif aldım

10-09-19 19:30
Sports TV’de açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Beko yardımcı antrenörü Erdem Can, NBA’den kendisine koçluk teklifi geldiğini ancak bu teklifi reddettiğini açıkladı.

Can, NBA Yaz Ligi tecrübesiyle ilgili gelen bir soru sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Beş sezonda davet geldi, dördünde katıldım. Birinde, 2017’de Avrupa Şampiyonası’nda milli takımdaydım o yüzden katılamadım ama katıldığım her sezonda bana çok büyük faydaları oldu. Şöyle ki, bir kere oradaki organizasyonu görme fırsatınız oluyor. NBA çok ciddi bir organizasyon. Oyuncu bireysel hazırlığından antrenman hazırlığına, organizasyonun kendisinden antrenörlerin hayata ve oyuncuya bakış açısına, oradaki oyuncuya yaklaşım kültürüne ve bunun Avrupa’ya adaptasyonuna kadar birçok önemli faktör var.

Ancak bunun yanında bir de şu var: Biz, şu avantajı yaşadık: Biz oraya gittiğimizde Yaz Ligi’nde bazı oyuncularla direkt iletişim kurabiliyoruz. Direkt iletişim kurduğumuzda da bu oyunculara dertlerimizi, ne beklediğimizi anlatabiliyoruz. Bire bir bu oyuncularla antrenman yapabiliyoruz.

Her sene genel menajerimiz Maurizio Gherardini ile beraberdik ama bizim menajerimiz olduğu dönemde Ömer Onan ile de birlikte Vegas’ta Ekpe Udoh ile özel idmanlar yapıp karar verdik. Bunları söylemek lazım ki insanlar bizim insanlar bizim orada gelişim için uğraştığımızı bilsinler.

Oyuncuları araştırırken onlarla bire bir görüşmeler yaptığımız bilinsin. Geçen sene Tyler Ennis alınırken orada toplantılar yaptık. James Nunnally ile oturup konuştuk.

Oyuncuyu hazırlama ve oyuncuya bizim felsefemizi anlatma anlamında büyük ve uzun bir süreç geçiyor.

NBA’den gelecek bir koçluk teklifi konusunda da… Öyle bir teklif geldi ve ben bunu kabul etmedim. Bunu söylemiş olayım. Bugüne kadar da bunu hiçbir yerde söylemedim. Böyle teklif geldiğinde genelde hemen manşet olur ama ben söylemedim. Ben kulübümde ve beraber çalıştığım koçla, aile olduğumuz ekiple birlikte kendi gelişim sürecimi devam ettirmek istiyorum ama bu tabii ki ileride kendi ülkemi de en üst düzeyde temsil etme anlamında yapmak istediğim, tecrübe etmek istediğim bir tecrübe açıkçası.” 

Yorumlar Okunma: 6476