Yunanistan'dan hakemlere tepki - BasketFaul.com

Yunanistan'dan hakemlere tepki

10-09-19 06:59
Çek Cumhuriyeti Milli Takımı ile oynanan maçın ardından dakikalar sonra Yunanistan Basketbol Federasyonu, FIBA’ya bir şikayet mektubu gönderdi ve maçta görev yapan üç hakemin ceza alması talebinde bulundu.

Yunanistan Basketbol Federasyonu, söz konusu üç hakemin yanı sıra FIBA Dünya Kupası’nda hakem atamalarından sorumlu kişiye de ceza verilmesini istiyor.

Bunun yanı sıra maç kaydının incelenmesini ve sonucun da kamuoyu ile paylaşılmasını isteyen federasyona göre bu hakem yönetimi “Avrupa ve dünya basketbolunda görülmedik ölçüde maç sonucuna etki” şeklinde yorumlanabilir.

Yunanistan Milli Takımı baş antrenörü Thanasis Skourtopoulos da maçta çalınan düdüklerle ilgili basın toplantısında Giannis Antetokounmpo’nun aleyhine çalınan iki tartışmalı hücum faul kararı ile ilgili konuştu.

Üçüncü faulünü ilk yarının sonlarında alan Giannis, daha sonra maçın bitimine 5 dakika varken ve takımı 57-67 öndeyken bir başka hücum faul alarak oyun dışı kaldı. Yunanistan her ne kadar rakibini 7 sayı farkla geçmiş olsa da çeyrek final için gerekli 12 sayılık farkı sağlayamadı ve ikinci grup aşamasında kaldı.

Skourtopoulos maç sonu açıklamasında şunları söyledi:

“Giannis bize yardıma geldi. Her gün sahada savaşıyor. Sadece maçlarda da değil. Ama tabii ki istediği saygıyı görmüyor. Bugün aldığı iki hücum faulden bahsediyorum, üçüncü ve beşinci faulleri. Bu tip oyunculara böyle fauller çalamazsınız.”

Takımının elenmesinden ötürü sorumluluğu üstlenen Skourtopoulos, Nick Calathes’e çalınan düdükler ile ilgili de konuştu:

“Daha iyi bir örnek verebilirim. Nick Calathes 37 dakika oynuyor. Tüm bu sürede top onun elinde. Bir faul alabiliyor sadece. Biri bunu açıklayabilir mi? Bu adam sürekli dripling yapıyor. İki kez turnike sırasında itiyorlar, kimse sesini çıkarmıyor.

Giannis için de aynısı. Ona karşı yaptıkları faulleri gösteren 25 anlık bir video yapabiliriz. Sürekli ona karşı 4-5 temas var.” (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 1980