Amerika'dan kaçış maçının galibi Avustralya - BasketFaul.com

Amerika'dan kaçış maçının galibi Avustralya

09-09-19 16:05

İSTATİSTİK: 

FIBA Dünya Kupası 2. Tur L Grubu'nun liderlik maçında Avustralya, üstünlüğün defalarca el değiştirdiği karşılaşmanın sonunu daha iyi oynadı (98-100). Maçın başhakemi kariyerini İtalya Ligi'nde sürdüren Tolga Şahin'di.

Bu sonuç çeyrek finalde Avustralya'nın Çekya'yla, Fransa'nın ise ABD ile eşleştiği anlamına geliyor.

Fransa yalnızca 6 top kaybedip Avustralya'nın 14 top kaybından 26 sayı çıkarsa da Avustralya topu çok iyi paylaşarak 25 asist üretip karşılığını 13/27'lik üç sayı oranıyla almayı başardı.
 
Maçın hikayesi...
İlk yarıda Avustralya zaman zaman Patty Mills'in bire birleri, bazen de topu iyi çevirip Dellavedova-Bogut ikili oyunlarıyla etkili oldu. Fransa cephesi ise tempoyu çok yükseltmemesine karşın Avustralya top kayıplarının ardından yarı sahada doğru pozisyonu arayıp Batum ve De Colo'yu kullandı. Hakkı beraberlik olan ilk 20 dakika 46-46'lık eşitlikle sona erdi.

İlk yarıda Avustralya rakibinden daha yüzdeli şut kullansa da top kayıpları 6-0 Fransa lehine idi.

Karşılaşma ikinci yarıda da Mills'ın bire birlerine Fransa'nın karşılık vermesiyle normal seyrinde devam ediyordu. Ancak Fransızlar, Avustralya top kayıplarının arttığı bölümde Fournier'nin önderliğinde 9-0'lık seri yakalayıp bitime 13 dakika kala maçtaki en büyük farkı elde etti (70-61). Devamında Mills'ın Fournier'ye üçlüklerle verdiği cevap Avustralya'nın son 10 dakikaya yalnızca 4 sayı geride girmesini sağladı (75-71).

Yakaladığı rüzgarı son çeyreğe taşıyan Avustralya, top trafiğini Ingles'in etrafında iyi yönetip uygun atışın peşine gitti. Bu bölümde Mitch Creek topsuz koşularıyla Avustralya'nın art arda kolay basketler bulmasına olanak sağladı. 

Avustralya son 5 dakikaya 5 sayı önde girerken ivme de onlardan yana gibiydi fakat Albicy-De Colo ikilisiyle agresifçe çembere giden Fransızlar bitime 3 dk kala yeniden öne geçti (89-87). 

Akabinde Avustralya günün en güvenilir şutörü Avustralyalı pivot Baynes'ten bir üçlük daha bulurken Albicy Fransa adına sorumluluk almayı sürdürdü.

Son 29 saniyede Avustralya serbest atışlarla iki sayı öne geçse de De Colo 16 saniye kala turnikeyi bıraktı: 98-98

Avustralya'nın kullanacağı maç topunda çembere giden Dellavedova'yı Poirier faulle durdurdu, çizgiden 1/2 geldi: 98-99

Kalan 4 saniye için molaya giden Fransa, dönüşünde topu çıkarırken hata yaptı. Bir kez daha çizgiye giden Avustralya karşılaşmadan 100-98'lik galibiyetle ayrıldı.
 
Öne çıkanlar...
Fransa: Evan Fournier 31 sayı, 6 ribaund, 4 asist; Nando De Colo 26 sayı, 2 asist; Nicolas Batum 13 sayı, 3 ribaund, 3 asist; Rudy Gobert 8 sayı, 4 ribaund, 6 asist

Avustralya: Patty Mills 30 sayı, 3 asist; Joe Ingles 23 sayı, 2 asist; Aron Baynes 21 sayı (5/6 üçlük), 5 ribaund; Matthew Dellavedova 6 sayı, 9 asist
 

Yorumlar Okunma: 4894