Mitchell Wilbekin: Hedefimiz şampiyonluk - BasketFaul.com

Mitchell Wilbekin: Hedefimiz şampiyonluk

09-09-19 14:09
Mitchell Wilbekin, ilk profesyonel kariyerine geçtiğimiz sezon BSL ekiplerinden Sakarya ile başlamıştı. Kulüpte işler iyi gitmese de o kendisine verilen sorumlulukları minimum hatayla sahaya koyarak dikkatlerine üzerine çekmeyi başardı. Milli takımdaki devşirme oyuncumuz Scottie Wilbekin'in kardeşi olan Mitchell Wilbekin de Türkiye'yi gerçekten çok sevdiği için bir sonraki seneden burada kalmak istemiş. Sakarya'da kısa süre de olsa Koç Ozan Bulkaz ile birlikte çalışma imkanı bulan Mitchell, Koç'u etkilemeyi başarmış olsa gerek, kendisi Konya'da da onunla çalışmak istedi ve transfer kısa sürede gerçekleşti. Biz de sezon önce yeni transferleri Mitchell Wilbekin'le bir araya gelerek gelecek hedeflerini, transferi süreci ve daha pek çok konuyu konuştuğumuz bir röportaj gerçekleştirdik.
 
Klasikleşmiş bir soruyla başlamak istiyorum. Basketbola nasıl başladın.?
 
Babam basketbol antrenörü ve küçükken biz de abimle antrenmanlara gidiyorduk. Ben de 5-6 yaşlarındayken bu şekilde basketbolla tanışmış oldum.
 
Sakarya'da işler yolunda gitmese de orası Kolej sonrası ilk profesyonel kariyerinin başladığı yerdi ve ilk Türkiye'ye gelişin. O sezonunla ilgili neler söylemek istersin?
 
Sakarya profesyonel kariyerime başladığım yer olması dolayısıyla benim için önemliydi. Evet, bazı şeyler çok yolunda gitmedi. Özellikle ödemeler noktasında sıkıntı vardı. Ama şehir çok güzeldi. İnsanları çok iyidi, Herkes bizi çok içten desteklemişti. Ben Sakarya'dan kazanımlar elde ettiğime ve bununla birlikte basketbolumu da geliştirdiğime inanıyorum. 
 
Ağabeyin Scottie çaylak olarak geldiği ülkemizde şu an milli takımımızın devşirme oyuncusu oldu. Burayı da çok sevdiğini daha çok pek çok kez de dile getirmişti. Senin burada oynamaya sıcak bakmasındaki abinin  etkisi oldu mu?
 
Evet etkili oldu. Geldiğim ilk andan itibaren burayı da çok sevdim. Bir yıl daha burada kalmayı istedim. Burada basketbolumu ilerleterek uzun yıllar da oynamak isterim. 
 
Buraya transfer olmanda Ozan Hoca'nın nasıl bir etkisi oldu?
 
Elbette tanışıyor oluşumuz ve birbirimizle olan uyumumuz önemliydi. Birbirimizi çok iyi tanıyoruz ve güveniyoruz. Bu da gelmem de ciddi bir sebep oluyor. 
 
Kendinde eksik bulduğun veya geliştirmem gereken dediğin özelliklerin neler?
 
Oyun görüşümü geliştirmem lazım. Sahada daha çok lider gibi oynamam gerektiğini düşünüyorum. Daha çok sorumluluk almam gerekiyor
 
Kariyerindeki en büyük hedefin nedir?
 
Sadece bir tane hedeften bahsetmek doğru olmaz. Şu anki ilk hedefim burada şampiyon olmak. Her zaman daha iyiye gitmeye çalışıyorum.
 
Üçlüklerde en az ağabeyin kadar iyi olduğunu söyleyebiliriz. Elin titremeden en kritik anda bile rahatça isabeti kaydedebiliyorsun. Üçlükler oyunun en önemli parçalarından biri diyebilir miyiz? 
 
Oyunumun içinde üçlükler önemli yer tutuyor. Diğer yapmam gereken şeyleri de yapmaya çalışıyorum ama yeteneğiminde bir parçası olarak üçlükleri çok rahat atabiliyorum. 
 
Konya'ya alışabildin? Şehirde gezme şansın oldu mu? Yemeklerini deneme şansın oldu mu?
 
Sakarya'dan daha büyük. Alışveriş merkezleri çok iyi. Hala yeni restaurantlar araştırmaya devam ediyorum. Yemeklerinde etlik ekmeği yedim ve çok sevdim. 
 
TBL ligi en fazla 2 yabancıyla oynanan bir lig. Bunun kendisi için bir avantaj veya iyi bir çıkış yakalama için önemli bir şans olduğunu düşünüyor musun?
 
Menajerim söylemişti bu farkları. Elbette BSL daha iyi bir lig. Ama TBL'nin iyi bir lig olduğunu düşünüyorum. Burada gerçekten çok değerli oyuncular var. Benim için çok iyi bir seçenek olduğunu düşünüdüğüm için burayı seçtim. Umarım sezon sonunda Konya'yı en iyi yere taşıyabiliriz. 

Yorumlar Okunma: 3054