Çekler NBA MVP'sini evine gönderdi - BasketFaul.com

Çekler NBA MVP'sini evine gönderdi

09-09-19 12:36

İSTATİSTİK: 
Yunanistan 12 sayı farkla kazanması gereken mücadelede Çek Cumhuriyeti'ni 7 sayı farkla 84-77 yenebildi ve turnuvaya veda etti. Çekya daha sonra başlayan maçta Amerika'nın Brezilya'yı yenmesi ile çeyrek finale yükseldi. NBA MVP'si Giannis Antetokounmpo sadece 23 dakika oynayabilirken maçın bitimine 5.32 kala 5 faulle oyun dışı kaldı. Blake Schilb'i sakatlığa kurban veren ve karşılaşmayı neredeyse 8 kişilik rotasyonla oynayan Çekler yine müthiş karakter koyarak Bohacik'in skorerliği ve Satoransky'nin liderliğiyle adını çeyrek finale yazdırdı. Satoransky 13 sayı 9 asist 8 ribaundla yine triple-double'ın eşiğinden döndü.


Yunanistan maça çok iyi başladı.İlk 5 dakika sonunda 10-2'lik Yunanistan üstünlüğü bulunurken çok kararlı başladılar. Bohacik, 8 sayısıyla Çekleri ayağa kaldıran isim oldu. Çeyrek sonunda oyun dengeye gelirken ilk çeyreği Yunanistan 18-12 önde tamamladı.

Calathes'in etkili oyunuyla fark yeniden çift haneler seviyesine geldi. Pumprla ve Auda ile oyuna geri dönen Çekler farkı kapatmaya başladı. Hruban'dan gelen iki üçlük ile skor eşitlendi. İlk devre 33-32 Çek üstünlüğü ile sonuçlandı.

Üçüncü çeyreğin ortalarında Giannis 4. faulü alınca herkes acaba çıkacak mı dedi ama oynamaya devam etti. Oyun dengede giderken Çekler istediği skoru ve tempoyu yakalamış gibiydi. Bu dakikada Yunanistan benchi Thanasis Antetokounmpo'yu sahaya attı. Sadece 4 dakikada 11 sayı üreten Thanasis savunmada da enerjisiyle takımını ayağa kaldırdı. Çeyrek içinde bir ara 5 sayı geriye düşen Yunanistan son çeyreğe 57-49 ödne girmeyi başardı.
 
Son çeyreğin ilk bir buçuk dakikasında sayı üretemeyen Çekler mola almak zorunda kaldı. Mola dönüşünde de top kaybı gelince fark ilk kez Yunanistan'ın istediği seviyeye geldi. Bohacik yine takımını krizden kurtaran isim oldu. Giannis'in oturduğu ilk bölümde Yunanistan skoru istediği seviyelerde tuttu. Bitime 6.34 kala Giannis sahaya geri döndü. Bohacik çok kritik bir üçlükle farkı 8 sayıya indirdi. 5.32 kala Giannis Antetokounmpo yaptığı hücum faulle 5. faulünü aldı ve oyun dışında kaldı. Yunan benchi ve sahadaki oyuncular bu faulün ardından sakinliğini yitirdi. İki ucuz faul yapan Yunanistan rakibinin farkı 6 sayıya indirmesine sebep oldu. Sloukas'ın isabeti sırasında gelen faulle hem Auda 5. faulünü aldı hem de Yunanistan farkı yeniden 9 sayıya çıkardı. İki takım da bol bol çizgiye giderken Yunanistan'ın düşük yüzdesiyle Çeklerin serbest atış kaçırmaması dengeyi Çeklerin tarafına bozdu. Son 3 dakikaya 7 sayı farkla girildi. Satoransky potaya giderek farkı 5'e indirdi. Bohacik'in üçlüğüyle fark 2'ye indi ve artık Yunanistan için mucize gerekiyordu. Printezis'in katkılarıyla 1.21 kala fark yeniden 7 sayıya çıktı. Satoransky inanılmaz bir hücum ribaund ve basket ile farkı 5'e indirdi. Yunanistan 49 saniye kala çabuk bir basketle farkı yeniden 7 sayıya çıkardı. Çekler süreye oynarken Satoransky ben bu takımın lideriyim diyerek 27 saniye kala orta mesafeden isabetini bularak farkı yeniden 5 sayıya indirdi. 4.6 saniye kala fark tekrar 9 sayıya çıktı. Çekler kalan sürede serbest atışlarda hata yapmayınca karşılaşma Yunanistan'ın 84-77 üstünlüğü ile sona erdi.   
 
Çekya'da Jaromir Bohacik 25 sayı (4/7 üçlük), Tomas Satoransky 13 sayı, 8 ribaund, 9 asist, Yunanistan'da Nick Calathes 27 sayı (5/9 üçlük), 6 ribaund, 6 asist, Giannis Antetekounmpo 12 sayı, 9 ribaund, 4 asist, Kostas Sloukas 16 sayı, , 2 asistle oynadı.

Yorumlar Okunma: 4020