İspanya'dan şaşırtıcı fark (Bogdanovic yetmedi) - BasketFaul.com

İspanya'dan şaşırtıcı fark (Bogdanovic yetmedi)

08-09-19 16:32

İSTATİSTİK: 

Basketbol Dünya Kupası 2. Tur J Grubu liderlik maçında İspanya, Sırbistan'a karşı ikinci çeyrekten itibaren çok üstün oynayıp 81-69'luk rahat bir galibiyet elde etti.

Özellikle Jokic'in üçüncü çeyrekte atılmasıyla skor yükü Bogdanovic'in üzerine binen Sırbistan topu daha iyi paylaşan İspanya karşısında zor anlar yaşarken bu sonuç turnuvanın gidişatını da doğrudan etkiledi.

Sırbistan, çeyrek finalde Arjantin'le eşleşirken bu turu geçtiği takdirde grubunu lider tamamlaması beklenen ABD ile yarı finalde karşılaşacak. İspanya ise çeyrek finalde Polonya ve yarı finalde büyük olasılıkla Avustralya'nın olacağı daha tercih edilebilir bir yola girdi.

Maçın hikayesi...
Maça Bogdanovic'in önderliğinde çok rahat giren Sırbistan, kısalarıyla içeri çok rahat penetre edip boyalı alanda rakip uzunlara zor anlar yaşattı. İlk 7 dakikada 16-8'le geçilirken İspanya yarı saha oyununda hayli sıkışmış görünüyordu. 

7 sayı geride geçilen ve oyun olarak tatmin etmeyen ilk çeyrek sonrası alışkanlıklarına geri dönen İspanya, ribaund sonrası tüm enerjisiyle koşmaya başladı. İspanya bu sayede boyalı alandaki bire birler için rahatça alan bulurken devamında topu dışarı çıkarıp boş üçlüklere gitti. Bu bölümde Rubio öne çıksa da tüm parçalarını tek tek devreye sokmayı başaran İspanya, soyunma odasına 45-37 önde girdi.

İspanya lehine 32-17 olan ikinci çeyrek skoru Sırbistan'ın bu turnuva boyunca geride kapattığı ilk 10 dakikalık bölüm olarak göze çarpıyordu.

Yakaladığı rüzgarı ikinci yarıya da taşıyan İspanya, Sırbistan'ı hücumda hataya zorlarken rakip sahada da doğru atışı kovalayıp özellikle uzundan uzuna yapılan asistlerle fark yarattı. Bu bağlamda Claver'in rolü değerliydi. Jokic'in bir sportmenlik dışı, bir teknik faulle atılmasının ardından skoru 63-42'ye kadar getiren İspanya, periyot sonunda Bogdanovic'in çabası karşısında aynı enerjiyi gösteremedi. Ancak yine de son 10 dakikaya girilirken tabeleda 11 sayılık İspanya üstünlüğü yazıyordu (67-56).

Bogdanovic son çeyrekte bu kez dışarıdan denemelerle yaktığı geri dönüş ateşini harlamaya çalışsa da yanına yan parçalardan birini ekleyemeyince bu mücadele sonuçsuz kaldı. Bu anlarda Bjelica'nın kaçırdığı kritik şutlar maçın İspanya'da kalacağına işaret ediyordu. Rubio-Claver-Gasol üçlüsüyle geri dönüşe izin vermeyen İspanya karşılaşmadan 81-69'luk galibiyetle ayrıldı.
 

 

Yorumlar Okunma: 3172