Son sözü Fransa söyledi - BasketFaul.com

Son sözü Fransa söyledi

07-09-19 16:10

İSTATİSTİK: 

FIBA Dünya Kupası'nda Fransa, 17 sayı öne geçtiği maçta Litvanya'ya yakalandı ancak maç sonunu Fenerbahçe BEKO'lu De Colo'yla iyi oynayıp 78-75'lik galibiyeti hanesine yazdırdı.

Bu sonuçla Fransa, Avustralya'yla birlikte çeyrek finale çıkmayı garantilerken Litvanya'nın eleneceği kesinleşti.

Takımca açtıkları alanı Fournier'nin mükemmel kullanmasıyla maça hızlı giren  Fransa, De Colo gibi bir top yönlendiriciyle sete set hücumda da iyice rahatladı. Buna karşı Litvanya, rakibinin sert pota altı karşısında çembere yaklaşmakta zorlanırken skor 8. dakikada Fransa lehine 15-8'e geldi.

İkinci çeyrekte topun Valenciunas'a inmesi Litvanya'ya küçük bir ivme kazandırsa da Fransa çembere yapılan topsuz koşuları çok iyi işledi. De Colo ve Gobert'in öne çıktığı bu sekans sonrası soyunma odasına 10 sayılık  Fransa üstünlüğüyle gidildi (50-40).

Fransa, arzu ettiği geçiş hücumlarıyla halihazırda %50'lik üç sayı yüzdesini daha da yükseltip farkı bitime 16 dakika kala 17 sayıya çıkardı. Ancak Litvanya maçın kırılma bölümünde geri adım atmayıp Ulanovas'ın serbest atışlarıyla oyuna tutundu. Son çeyreğe Fransa 65-54 önde girse de Litvanyalıların umutları baki idi.

Son çeyrekte Kalnietis'in hücumda sorumluluk almasıyla ilk adımı atan Litvanya, Valenciunas'la pota altında daha da devleşince maçtaki asıl farkı yarattı. 5.5 dakikada yakalanan 12-3'lük seriyle Litvanya 31 dakika sonra yeniden öne geçti (68-69). Ancak karşılaşmanın sonunda De Colo'nun yeniden sahneye çıkıp bire birlerde fark yaratması maçı Fransa'ya getirdi. Mücadele Fransızların 78-75'lik üstünlüğüyle sona erdi.
 
Öne çıkanlar...
Fransa: Evan Fournier 24 sayı, 3 asist; Nando De Colo 21 sayı, 3 ribaund, 4 asist; Nicolas Batum 12 sayı 3 ribaund; Rudy Gobert 9 sayı, 8 ribaund

Litvanya: Jonas Valenciunas 18 sayı, 8 ribaund; Mantas Kalnietis 12 sayı, 3 asist; Lukas Lekavicius 10 sayı, 2 asist
 

Yorumlar Okunma: 1226

coil