İspanya zorlansa da çeyrek finalde - BasketFaul.com

İspanya zorlansa da çeyrek finalde

06-09-19 15:59

İSTATİSTİK: 

Grubun adeta final maçında İspanya, İtalya'yı son çeyrekteki müthiş savunmasıyla 67-60 yenmeyi başardı. Turnuva başından beri 4. maçında da rakiplerine karşı uzun süre geride giden İspanya yine bir şekilde kurtulmayı başardı. İtalya'da Belinelli, İspanya'da ise Rubio ve Gasol berbat oyunlar sergilerken son çeyrekte sadece 12 sayı üretebilen İtalya turnuvaya veda etti. İspanya bu galibiyetle çeyrek finali de garantiledi. 

İspanya turnuva boyu olduğu gibi yine maça çok yavaş başladı. İlk 4 dakikada 9-2 seri yakalayan İtalya üstünlüğü erken yakaladı. Biligha'dan ekstra katkı alan İtalya farkı çift hanelere kadar çıkardı. Bu dakikadan sonra kendine gelen İspanya 7-0'lık seriyle cevap verdi. Çeyrek sonunda basit top kayıpları yapan İtalya rakibine yakalandı. İlk çeyrek 18-18 sonuçlandı.

İkinci çeyreğin ilk üç dakikası da son derece dengede geçti. Saha içinde ve kenarda ufak elektriklenmeler olurken İspanya benchi teknik faul dahi aldı. 15 dakika sonunda 28-24 İspanya üstünlüğü bulunuyordu. İki takım da savunmada sertlik koyarken hakemler oyunu spor kuralları içinde tutmaya çalıştı. Devre sonunda Gallinari sorumluluk alınca ilk devreyi İtalya 31-30 önde tamamladı.

Üçüncü çeyreğe iyi giren taraf İspanya oldu. Hücumda daha akıcı gözüken İspanyollar skor üstünlüğünü ele geçirdi. Bellinelli'nin saçma tercihlerine Rubio ve Gasol'ün kötü oyunuyla karşılık veren İspanyollar farkı açma fırsatını değerlendiremedi. İspanya benchine bir teknik faul daha verilirken Hackett'tan katkı aldı İtalya. İspanya çeyrek sonunda kısalarından bulduğu isabetlerle son çeyreğe 50-48 önde girdi.

 
İki takım da son çeyreğin başında hücum etmekte zorlandı. İlk iki dakika sonunda İspanya bir türlü çözüm üretemezken Bellinelli şapkadan tavşan çıkararak skoru eşitledi. İspanya ilk sayısını ancak serbest atış çizgisinden 4. dakikada üretebildi. İspanya hücumda çok kötü kararlar almaya devam ederken İtalya azar azar da olsa üretime devam etti. Gallinari'nin üçlüğü ile maçın bitimine 4 dakika skor 56-52'ye gelirken İspanya molası da kaçınılmaz oldu. İspanya ilk 6 dakikada sadece 2 sayı üretebildi. Çeyreğin 7. dakikasında Claver İspanya'nın ilk saha içi isabetini buldu. Bellinelli inanılmaz kötü tercihleriyle İspanya'ya hızlı hücum şansı verince İtalya molası geldi. Kemik sesi duyulan bu dakikalarda İtalya 4 dakikalık sessizliğe büründü. Maçın kötü ismi Rubio'nun serbest atışlarıyla fark 4'e çıktı. Bellinelli'nin şutu yine girmezken Datome'yi de çok iyi durdurdu İspanyollar. Şans basketiyle farkı 6'ya çıkaran İspanya, İtalya'yı bir kez daha durdurdu. Son 24 saniyeye girerken Hackett çizgiden isabetler buldu ama fark sadece 4 sayıya indi. Kalan sürede İspanya hata yapmayınca karşılaşmadan da 67-60 galip ayrıldı.

Yorumlar Okunma: 1938