Linç etmeyelim (Ufuk Akyüz) - BasketFaul.com

Linç etmeyelim (Ufuk Akyüz)

06-09-19 09:11
Günlerdir Dünya Basketbol Şampiyonasını izliyoruz. Maçların kalitesi bence önceki yıllara göre daha düşük. Zira birçok ülkede eskisi gibi efsane ve yıldız oyuncular yok. Ya da olanlar çok yaşlandılar. Ne Amerika eski Amerika, ne İspanya eski İspanya... Arjantin bile SGK’da günü dolmuş Campazzo ve 39 yaşındaki Scola ve medet umar hale gelmiş.. Bir elle tutulur Sırbistan var ki onlar her zaman yıldız oyuncu çıkarmayı başarıyorlar.

Rusya, Litvanya, Yunanistan kendilerine TOP 16 da zar zor yer buldular. Ev sahibi Çin, Kanada, Almanya, Haka’cı Yeni Zelanda TOP 16’da yok. Geçen senenin Avrupa Şampiyonu Slovenya gruplardan çıkamadı. Şimdi diyeceksiniz ki NBA oyuncuları oynamadı, o yüzden çıkamadı. Oynasaydı... 

Daha önceki yıllarda bizden çok daha başarılı olmuş, çok daha bu listede kendine yer bulmuş takımlar da elenmiş iken milli takımı linç etme girişimini anlayamıyorum. Bazı eleştirileri yaparken biraz dışarı çıkıp temiz hava almak lazım. Beyne oksijen gitmediği zaman saçmalanıyor zira. 

Bu yazıyı birilerini savunmak için yazmıyorum ama elimizdeki malzemeye bakıp ona göre konuşmak , ona göre beklentide hareket etmek lazım. Bizim en büyük sıkıntımız her ne şartlarda olursak olalım beklentilerimizin hep en üst seviyede olması zaten.

Biz yaşları 22 ve 24 yaşında olan iki tane oyuncudan Michael Jordan performansı bekliyoruz, yaşları 32 ve 33 olan ve sahada 37 dakika kalan oyunculardan da hiç hata yapmadan oynamasını bekleyen bir toplum haline geldik. Zaten bizim millet olarak en büyük sıkıntımız beklentilerimizin boyumuzdan büyük olması. Kendi çocuklarımıza da hep bu hayali tabloları çizdiğimizden, prens ve prenses muamelesi yaptığımızdan karşılarına çıkan duvarlar sonrası olaydan tamamen kopmalarına neden oluyoruz. Mental olarak maalesef çok zayıfız. Doğru tarifi çizemiyoruz. Neyse bu çok genel bir konu. Bunu başka bir yazımda detaylı anlatacağım. Tabii oyuncuların Çekya maçındaki durumu da mental nedenlere dayalı idi.

Cedi’ye kızıyoruz 2 faul kaçırdığı için. 37 dakikada sahada kaldığını ve maçı oraya getirdiği basket faulleri ve faul attığı an 180 nabız ve 22 yaşında olduğunu, en azından onunda insan olduğunu düşünemiyoruz. Hemen linç ediyoruz. Tamam, o an ben de kızdım ama hala bu kadar felaket tellallığı yapmaya gerek yok. Doğuş’a faul kaçırdığı için kızıyoruz. Ben de Doğuş’un altyapı antrenörüne kızıyorum. "Sen top getir, savunma yap, yeter" mantığında oyun kurucu yetiştirirsen, oyuncunun şutunu geliştirmezsen o kaçırdığı fauller için Doğuş’a kızamazsın.

Semih’e hiç kızmayın. Semih hiçbir zaman lider bir oyuncu olmadı. Böyle bir iddiası da olduğunu sanmıyorum. Ama fiziken elverdiği ölçüde elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Ben yıllardır neden bir tane daha Semih yetiştirmeyenlere kızıyorum. Bu takımda 27-28 yaşlarındaki hali ile Semih’in neler yapabileceğini bir düşünün. Ya da takımda neden 2.ci bir Semih yok ona kızıyorum.

Hiç kimse başarısız olmak için bir turnuvaya gitmez. Fildişi Sahilleri bile bu turnuvaya gelirken acaba birilerini kıstırır mıyım diye düşünüyordur. Ekstra yorgunluk, tecrübesizlik, fikstür azizliği gibi birçok etken de bize bu turnuvada erken havlu attırmış olabilir. Bunları bir kenara bırakalım. Sonraki turnuvalarda ahlar vahlar çekmemek için Cedi gibi, Furkan gibi, Metecan gibi potansiyeli olan oyuncularımızın yanına acilen 1 ve 5 numaralar bulmak ve onları yetiştirmektir. 

Altyapıdan bir Adem Bona geliyor. BGL maçlarında Anadolu Efes ve Banvit’in oyun kurucularını çok beğenmiştim. Bu çocukların üstüne düşelim. Havlu sallatmayalım. Süre aldıralım. Böylece  3-4 sonra hem tecrübeli hem de yıldız oyuncular ile dolu bir takımımız olacağına eminim.

Basketbol ile kalın. 

Yorumlar Okunma: 3644