Milli hastalığımız: Serbest atışlar - BasketFaul.com

Milli hastalığımız: Serbest atışlar

03-09-19 21:18
Gece boyunca basketbol camiasındaki insanlar birbirlerini arayıp Amerika maçıyla ilgili olarak üzüntülerini paylaştı. Herkes yaşamı boyunca ilk kez göreceği Amerika galibiyetine hazırlanırken kahrolmuştu. Bu kadar büyük mücadele veren oyuncuların basit hatalar sonucunda hak ettiği galibiyeti ve değerli oyununun karşılığını alamaması gerçekten çok üzüntü verici oldu.

Normal süre önünde alamadığımız hücum ribaundunun ardından Cedi Osman'ın 1 salise kala yaptığı gereksiz faul, uzatma periyodunda Wilbekin'in hücum faulü ve özellikle son 9 saniyede kaçan serbest atışlar film şeridi gibi hepimizin gözünün önünde.

Serbest atışlarda milli bir rahatsızlığımız var. Altyapı Avrupa Şampiyonaları'nda da kritik maçları kaçırdığımız serbest atışlarla kaybettik. 

Amerika maçında son 9 saniyede yararlanamadığımız 4 serbest atışın arkasında elbette durumun getirdiği psikolojik baskı da rol oynadı ancak buna hazırlıklı olmalıyız. Başabaş geçen bütün maçlarda serbest atışlar belirleyici oluyor. Şut mekaniğinin düzeltilmesi için yapılacak çalışmaların yanı sıra baskıyla mücadele konusunda belki psikologlara bile ihtiyaç duyuluyor.

Dünya Şampiyonası'nda ilk iki günün sonunda serbest atış istatistiklerinde sonuncu sıradayız. Yunanistan 38'de 34 isabet ve yüzde 89.5 ile birinci durumda. Biz ise 27'de 15 ile otuzikinciyiz.
 
Amerika maçında 23'te 14 (yüzde 60), Japonya maçında ise 4'te 1 (yüzde 25) isabet bulabildik.

Altyapı şampiyonalarının ardından konuyu şu şekilde ele almıştık:

En büyük rakibimiz: Serbest atışlar

Erkek altyapı milli takımlarımız daha iyi sonuç elde edebileceği Avrupa Şampiyonaları'nda kritik maçları düşük serbest atış yüzdeleriyle kaybetti.

Milli takımlarımızdan ikisi (U16 ve U18) 16 takımlı şampiyonalarda en kötü serbest atış kullanan ikinci takım olurken, U20 milliler bu alanda sonuncu oldu.

U20
Serbest atış istatistiklerinde milli takımımız yüzde 60.6 ile 16 takım arasında sonuncu sırayı aldı

U18
U18 Milli Takımımız finalde İspanya'ya 57-53 yenilirken serbest atışları 5/16 (yüzde 40) ile kullandı. İspanya ise 13/31 ile yüzde 61.9 isabet buldu.

Turnuva genelinde Türkiye yüzde 53.1 (64/120) ile onaltı takım arasında onbeşinci sırayı aldı.

U16
Serbest atışlarda 137'de 69 isabetle (yüzde 50.4) bu yaş grubunda da onbeşincilikte kaldık. 

Yarı finale kalma maçında biz 17 serbest atış kaçırdık (13/30), Rusya 3 farkla kazandığı maçta 24'te 14 isabet kaydetti.

Basketfaul'un notu: Bizde gelişim koçluğunun önemi yeni anlaşılmaya başlanmışken, bazı ülkelerde gelişim koçlarının uzmanlık alanı var. Ülkemizde düzenlenen Gelişim Semineri'nde birikimlerini aktaran Amerikalı Townsend'in sadece şutla ilgili olarak çalıştığı gibi... Milli takımların yenilgilerinin öncelikli nedeni düşük serbest atış yüzdesi  iken, uzmanlaşmış koçlar tarafından altyapılarda çok daha bilinçli şut çalışması yapılması gerekliliği ortada... 

 

Yorumlar Okunma: 2441