Heyecan, gerilim, keyif ve üzüntü (Haydar Kemal Ateş) - BasketFaul.com

Heyecan, gerilim, keyif ve üzüntü (Haydar Kemal Ateş)

03-09-19 16:59
Böyle bir maçtan sonra ne yazabiliriz ki ?

Hem çok heyecanlandım, hem çok gerildim, hem çok keyif aldım, hem çok mutsuz oldum, hem ümitlendim, hem bundan sonrası için dua ettim. Artık bu karmakarışık duygular bana sabahı ettirir.

Bir sürü artımız oldu. Dedim ki, ilerisi için bu takımdan ümitlenmezsek günah işleriz. Öte yandan bu bir Dünya Kupası, ABD'yı, yen 15 sene sonra herkes hatırlasın. İleride torunlara "Amerika takımına son saniyede yenildik, şöyle oldu böyle oldu desek", kaçan balık muhabbeti yaparlar kimse artı eksi hesabı yapmaz. Ama yenseydik tarihe bir sayfa yazardık. 

Bu arada, artık Çek maçında yenilme, bırak yenilmeyi kötü oynama lüksümüz yok. Her ne kadar genç bir takım olsak, ileriki yıllar için hazırlanıyor olsak da artık çıta yükseldi. Beklentiler yüksek olur.

Maça gelirsek doğru bir oyun stratejisi ve onu gayet disiplinli uygulayan bir Milli Takım seyrettik. Savunma gayretli, hücumumuz ise sabırlı olup ABD takımının en sevdiği koş koş oyununa uymayınca ve doğrulardan vazgeçmeyince, maça ortak olduk. Bu stratejide “Cedi “ fazla verimli olamadı, çünkü onunda en etkili oyun tarzı Amerikalıların “all the way to basket” dedikleri tam saha hızlı hücum olması idi. Bu arada artık herhalde Sertaç da kendinin farkına varmıştır. Bu maçta dört dörtlük oynayan Ersan'dan sonra böyle 4 numara bulamayız.

Atıcılara gelince... Uzatmada çok önemli bir 3'lük atmış olsa da, bu maç Cedi'nin maçı değildi. Ancak ben başta “Melih” olmak üzere Furkan”, Doğuş”  ve ”Buğrahan”ı çok beğendim. Wilbekin ise sakatlığına rağmen çok iyi katkı verdi ama yaptıklarını yapamazsaydı zaten Türk milli takımında yabancı oyuncu olması anlamsız olurdu.

Toparlarsak her şey çok güzel ama ben 55 senelik basketbol hayatımda hala üst üste 4 serbest atış kaçırılablinmesini anlayamıyorum ve kabul de edemiyorum. Hele seviye milli takımsa olmamalı.

Şimdi sırada “Çek” maçı var. Bu maçtaki gibi yüksek konsantrasyon, disiplinli ve sabırlı, etkili savunmalı oyunumuza bir de hızlı hücumları eklersek,Çeklerin bize rakip olmayacağını düşünüyorum, daha doğrusu öyle olmasını arzu ediyorum.

Millilere güç, kuvvet ve şans, okurlara da sağlık ve mutluluk diliyorum... 

Yorumlar Okunma: 2717