Kaybederken kazandıklarımız (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Kaybederken kazandıklarımız (Necip Kapanlı)

03-09-19 16:05
Basketbol açısından hayatımızın belki de en büyük mutluluğuna sadece 1 salise uzaklıktaydık. Uzatmada maç yine elimizdeydi ama klasik serbest atış sorunumuz sonucunda oynayanların kariyerine işlenecek, seyredenlerin yıllar sonra unutmayacağı bir galibiyeti kaçırdık. Kazanabilseydik ikinci turda alacağımız bir galibiyet, çeyrek finale çıkmamızı garantileyecekti ama bu mücadeleyi, içine aklı da ekleyebilirsek ikinci turdan istediğimizi alırız.

Üzgünüz ve ne ilginçtir ki bunun nedeni Amerika'yı yenememiş olmamız. Yenmiş olsak tarihimizin en büyük galibiyetini almış olacaktık. Geçmişte Avrupa ve Dünya Şampiyonaları'nda kazanılmış gümüş madalyalarımız var ama o turnuvaları çok daha iyi kadrolarla oynadık. Bana göre tarihimizde kapasitesini bu kadar aşan bir takımımız olmadı. Tabii bunu sürdürmemiz ve bu maça takılı kalmamamız gerekiyor.

Gelelim asıl konumuza... Yerli oyuncuları küçümseyen, hatta örneğin Euroleague maçında sahada görmeye tahammülü olmayan bir yabancı hayranı grup oluştu. Onlara göre Türk basketbolcular yetersiz, kalitesiz, en azından tembel... Tabii Türkler'e süre verme cesareti gösteremeyen koçları da bu gruba eklememiz lazım... Bu çocuklar Türklerin de basketbol oynayabildiğini kanıtladı... "Acaba iki şut kaçırırsam kenara mı alınırım?" baskısını hissetmediklerinde onların da çok iyi oynayabildiklerini gördük.

Başabaş geçen mücadelede küçük detaylarda yaptıkları hatalar yüzünden kaybetmiş olsalar da hem kendileri açısından büyük kazanımlar elde ettiler, hem de uzun süre konuşulacak bu maçla birlikte basketbolumuzun ivme kazanmasına yardımcı oldular.

Onları, staffımızı ve hazırlıklarda emeği geçenleri kazanmışlar gibi tebrik ediyoruz. Gereksiz bir faul, kaçan kritik serbest atışlar tabloyu değiştiremez.

Yorumlar Okunma: 2860