İlk gün önemliydi (Hakan Yavuz) - BasketFaul.com

İlk gün önemliydi (Hakan Yavuz)

01-09-19 12:58
Hakan Yavuz
Maça topa baskı yaparak başlayan millilerimiz rakibe arka arkaya 3 top kaybı yaptırdı. Bu top kayıpları bizim pas arası yaparak veya çalarak değil onları hataya zorlayarak oldu.

Rakibin arka arkaya oynadığı pick and roll hücumlarda Semih in kaleci savunması yapıp diğerlerinin içeri gömülmeleri neticesinde kapılan toplarla hızlı hücum sayıları bulmamızı ve rakibin dış şutlardaki başarısızlığı maçın başında farkı açmamızı sağladı.

İlk 3 dakikadaki bu görüntüden sonra rakibin molası ve zone savunması geldi. Bu savunmaya ilk hücumda Melih in cezayı kesmesi ile birkaç pozisyon sonra tekrar man to man'e döndüler.

Topu iyi paylaşıp doğru hücum seçen takımımız farkı daha da açtı. Bu hücumlarda rakibin ters taraf box out sıkıntısını fark eden millilerimiz ilk periyod iki kez bundan faydalandı.

Japonya'nın sınırlı hücum gücünün yanında savunmada aksaması farkın 20 sayılara çıkmasını sağladı.

Rotasyona giden takımımızda bir rahatlık oluştu. Erken ve düzensiz atışlar, benchten gelenlerin savunma konsantrasyonundaki düşüklük farkın azalmasına neden oldu.(İlk yarı 47-35 )

2. yarıya hücumda kötü başladık. Bu takımın en önemli iç oyuncusu Semih ise, ısrarla ondan oynanması lazım diye düşünüyorum. Hele hele onu savunma sahasında pop out yaparak üzen bir 4.5 numara olan Fazekas gibi bir oyuncu varken... Savunma düzeyini yukarı çekip hızlı hücumlarla sayı bulduğumuz anlarda farkı hep yukarı çektik. Benchten gelen oyuncular coach larına onları daha fazla oynatma şansı vermeliler. Nasıl mı ? Oyuna girdiklerinde takımın savunma çıtasını yükselterek... Aynı oranda hücum düzenlerinin bozulmadan devamı da önlerindeki önemli maçlarda en dikkat edilmesi gereken noktalar.

Ersan'ın hem hücum, hem savunmada üst düzey isteği dikkat çekiciydi. Kısa rotasyonu ne kadar rahatsa uzun rotasyonundaki sıkıntı ilerleyen maçlarda bizi üzmez umarım.

Ayrıca savunmada bu maç sinyal veren geri dönüşlerdeki adam pay etme sıkıntımızın üstünde durulacağından eminim.

Her turnuvanın ilk günü önemlidir. O nedenle bu galibiyette emeği geçen millilerimize teşekkür ederiz. 

Yorumlar Okunma: 1582