Dış oyuncularımız iyi durumda (Haydar Kemal Ateş) - BasketFaul.com

Dış oyuncularımız iyi durumda (Haydar Kemal Ateş)

01-09-19 10:51
Kadro seçimi, takımımızın hazırlık çalışmaları, yapılan hazırlık maçları, oyuncularımızın form durumları, artık geride kaldı ve grubumuzun nispeten zayıf takımı Japonya ile turnuvaya başladık. 

Gerçi bu bir Dünya Kupası ve zayıf takım tanımlaması hem doğru değil, hem de tehlikelidir. Sen çıkıp rakibin kim olduğuna bakmadan en iyisini yapmaya çalışmazsan, eloğlu sonra cezayı keser. Neyse ki buna izin vermedik ve Japonya da o görüntüden uzak bir takımdı.

İlk devrede özellikle ilk periyodda set hücumlarını kontrollü ve sabırlı yaptık. Bu tip oyuna ABD maçında çok ihtiyacımız var çünkü ABD bize Japonya kadar rahat şut ve hızlı hücum imkanı vermeyecek. Neticede sete set hücumda sabır ve disiplinine ihtiyacımız olacak.

İlk çeyrek savunma olması gerektiği gibi idi. Yakın ve hareketli savunmayı üçüncü çeyrekte de gördük ve açıldı.. Ancak ABD ve sonraki kritik maçlarda sertliği ve isteği iki misline çıkarmak lazım.

Wilbekin'in yokluğunda o pozisyonu oynamak Doğuş Balbay ve Buğrahan Tuncer'e düştü. Doğuş Balbay bana göre pozizyonsuz bir oyuncu. Esas marifeti olan savunma (bu maçta belki çok ihtiyacımız da olmadı) yeni yetişen gençlere çok güzel ve doğru bir örnek oluşturuyor. Hücum bölümünde ise denk düşerse her yerde her şeyi yapabilecek kapasitede bir oyuncu. Dolayısı ile point guard olarak işini yapar . Buğrahan ise tam bir 2-1 oyuncusu. Ancak her zaman söylediğim gibi guard pozisyonu basketbolun en zevk alınabilecek pozisyonudur. 2 numara oynayıp "skor katkısı yaptım, yapamadım" stresine gireceğine hem topla oynarsın, hem assist yaparsın, bu arada skora da katkıda bulunursan ne ala. Senden bekleneni vermiş olursun, hem de tatmin olursun. Bu arada skorer guard pozisyonu tamamen başka başka bir konu. O değişik özellikli oyuncular için.

Bu maçta benim gözlemlediğim bir diğer konu da takımımız çok uzun süre dış atışlarla, penetrelerle ve özellikle 3. çeyrekte hızlı hücumlarla oynadı. Pota altını fazla kullanamadık. Belki de Semih'in elimizdeki tek pivot olasılığının getirdiği zorunlu bir oyun şeklidir diye düşünüyorum. Sertaç'ın ise hala potaya yakınlaştığında kendine tam güveni yok gibi bir kanı oluştu bende. En hafif savunmalarda topu nerede ise yarı sahaya kadar çıkarak alması bende böyle bir his uyandırdı. Bu şekilde çembere tehdit yaratmamış oluyor. Halbuki her zaman yapabileceklerinin üstünü zorlaması lazım.

Diğer dış oyuncularımızın hemen hepsi birer “sniper”. O rotasyonda hiç zorlanmayacağız gibi duruyor.

Bugünkü mücadele ABD ile yapacağımız maç için pek bir fikir vermedi ancak Ufuk Sarıca'nın, oyuncuların artık son durumlarını görmesine, ayrıca Semih ve Wilbekin ‘i koruma ve dinlendirmesine yaradı diye düşünüyorum.

Gönlümüz millilerle.

Sağlıklı kalın. 

Yorumlar Okunma: 1672