Bulkaz: Konya'da istediğimiz kadroyu kurduk (Fatih Şeker) - BasketFaul.com

Bulkaz: Konya'da istediğimiz kadroyu kurduk (Fatih Şeker)

28-08-19 09:21
FATİH ŞEKER
 
TBL’de iddialı kadro kuran takımlardan biri de Konyaspor. Geçen sezon play-off finalini oynama şansını son maçta kaçıran Konya ekibi, yeni sezonda Basketbol Süper Ligi’ne çıkmayı hedefliyor. Görüşlerini aldığımız koç Ozan Bulkaz, istedikleri kadroyu kurduklarını belirtirken, TBL’nin kalitesinin bu sezon arttığını söyledi.
 
İşte Ozan Bulkaz ile gerçekleştirdiğimiz röportajdan öne çıkan başlıklar...
 
* Konya’da çalışmak çok keyifli. Gerçekten yönetim güzel imkanlar sağladı. Çalışma ortamı çok iyi. Kurumsal bir yapıya sahip olduğumuzu ilk baştan itibaren hissettik. İkinci haftaya girdik. Perşembe ve Cuma günü Ukrayna’nın güçlü ekiplerinden Dnipro ile Antalya’da hazırlık maçları oynayacağız. Hızlı başladık. Farklı çalışmamız ve çok yol almamız lazım. Antrenmanlar sert geçiyor. Oyuncuların isteği ve motivasyonundan memnunum.
 
* İstediğimiz kadroyu kurduk. Belirlediğimiz isimleri aldık. Yönetim gerçekten gücünü hissettirdi. Oyuncular da Konyaspor’a gelmek istedi. Örneğin sözleşmesi olmasına rağmen Mehmet Özdoğan Bursaspor’da kalmak yerine Konyaspor’u tercih etti. Transferde Konya’nın değerini gördük. Hedefimiz Süper Lig’e çıkmak. Bunun altı bizi kesmek. Tek hedefimiz bu.
 
* Konyaspor çok güçlü ve büyük bir camia. Konyaspor’un bünyesinde olmak basketbol takımı olarak bizi de motive ediyor. Burada olmaktan gururluyuz. Kulübün kurumsal yapısı, tesisler, taraftar ve yönetimin yaklaşımı fark yaratıyor. Bu hep benim hem de oyuncuların tercihinde önemli rol oynadı.
 
* Mitchell Wilbekin’i biliyorum. Sakarya’da beraber çalıştık. Onunla ilgili bir sıkıntımız yok. Uzun oyuncumuz Shaquille Goodwin de çok güçlü ve sağlam geldi. Biraz kondisyon problemi var. Zaman içinde bunu aşacağını umuyoruz. Keyifli bir takım oldu. Hedefe doğru adım ilerleyeceğiz.
 
* 4 numara bölgesine yerli bir transfer daha yapacağız. Yönetimle konuştuk, bu transfer için arayıştayız. Beklediğimiz oyuncular var. Bu transferi aldığımızda problem kalmayacak. Belki daha sonra 5 numara bölgesine antrenman temposunu artıracak genç bir oyuncu daha alabiliriz.
 
* Bu sene kalite biraz daha yukarıya çıktı TBL’de. Süper Lig koçları fazlalaştı. İyi kadrolar kuruldu. Biz de bu kadrolardan biriyiz. Bizim oynayacağımız basketbol, bizim çalışmamız ve Konyaspor’un gücü ön plana çıkacak. Bu sezon güzel bir lig olacak. Geçen sezona göre daha heyecanlı geçecek.
 
* Biz TBL için kurulduk. Süper Lig için bir açıklama yapmadık. Durum ve şartlar bize teklifin gelmesiyle oluşur. Bunla ilgili hiçbir hevesim, tasarrufum ve düşüncem yok. Bu teklif geldikten sonra bakarız elbette. Ancak Konya, şu anda her türlü organizasyonu kaldırabilecek düzeyde.
 
* Basketbolda kulüplerin yaşadığı maddi sıkıntılarla ilgili olarak öncelikle kulüpler kanunu değişmeli. Okul sporları ve beden eğitimi derslerinin daha kaliteli olması ve kulüplerle entegre edilmesi gerekiyor. Altyapıdan oyuncu yetişmesi, borçların yöneticilerle beraber ilişkilendirilmesi lazım. Bunu ben de en yakından yaşadım. Federasyon bu konuda adım attı ve mali kriterler getirdi. FIBA da bu işleri zorlaştırdı. Bundan sonra daha iyiye gideceğimizi düşünüyorum.
 
* Uşak benim memleketim. 15 yıl çalıştım Avrupa’da çalıştım. Gençliğimi verdim, o konuda üzgünüm. Uşak’ta basketbol kültürü var. Kolay değil ama altyapıya önem vererek sabırla yeniden basketbol ayağa kalkabilir. Yeni bir organizasyon benim dışında gelişirse sevinirim ve desteklerim ama şu an Konyaspor’un başarısına odaklandım. 
 
* Konyaspor futbol takımının da artık bir taraftarıyım. Sezonun ilk haftasında oynanan Ankaragücü maçını ailemle beraber izledim. Galatasaray maçını da televizyondan izledim ve son dakikadan gelen golle sevindik. Bütün maçlara giderek Konyaspor’a destek olacağım
 
* Ankaragücü maçında taraftarı çok beğendim, mükemmel destek verdiler. Taraftarlarımızı salona da bekliyoruz. Biz bir aileyiz, teknik heyet ve futbolcularımızı da maçlarımıza bekliyoruz, onları ağırlamaktan çok seviniriz.
 
* Aykut Kocaman duruşuyla, karakteriyle, bilgisiyle ve spora bakışıyla Türkiye’nin takdir ettiği ve örnek gösterilen bir teknik direktör. En yakın zamanda hocamızla tanışmak ve sohbet etmek isterim.
 

* Konya’yı beğendik, çok güzel bir şehir. Konya, Selçuklu mimarisiyle, camileriyle, doğasıyla ve yemekleriyle görülmesi gereken bir kültür şehri. Ailemle beraber her gün farklı yere giderek şehri geziyoruz. Gezdikçe de çok seviyoruz. Hem tabiat ve kültürü, hem de altyapısıyla şehrin gelişimi açısından iyi bir belediyecilik örneği var. Ülkenin bence örnek şehirlerinden birisi. 

Yorumlar Okunma: 2979