Fikret Doğan: Amaç altyapıda hedef oyuncu sayısını artırmak - BasketFaul.com

Fikret Doğan: Amaç altyapıda hedef oyuncu sayısını artırmak

27-08-19 11:12
Altyapı Erkek Milli Takımlar Koordinatörü Fikret Doğan, 20 Yaş Altı, 18 Yaş Altı ve 16 Yaş Altı Milli Takımlarımızın yaz dönemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Fikret Doğan’ın açıklaması şöyle:

"Yaklaşık 9-10 ay geçirdikleri kulüplerinden Haziran ayı gibi milli göreve çağırdığımız teknik ve idari çalışanlarımız ile sporcularımızın büyük bir özveriyle çalıştıklarını, bu durumdan son derece memnun olduğumuzu söylemek istiyorum.

Bu dönemde atletizm, temel basketbol eğitimi ve takım antrenmanları çalışmaları yapılmakta olup, belirli aralıklarla yurt içi ve yurt dışı hazırlık kampları ile şampiyonalara hazırlanıyoruz.

Kulüplerimizle ortak hareket etme konusunda belirli bir noktaya gelmiş durumdayız. Ama bunun yeterli olmadığını, çalışmalarımızın daha da üstüne koymamız gerektiğini düşünüyorum. Bu sene içinde kulüplerimizle daha fazla bir araya gelerek önemli kararlar almak istiyoruz.

Şampiyonaları tek tek değerlendirmek istemiyorum. Tabii ki Ay-yıldız altında hedefimiz, ülkemizi ve bayrağımızı en iyi şekilde temsil etmektir. Bu olmazsa olmazımızdır. Benim, teknik ve idari çalışanlarımızın hata yapma payı olduğu gibi çocuklarımızın da fazlasıyla vardır. A Takım seviyelerinde de bu hataların yapıldığını düşünürsek, bunları düzeltme konusunda kulüplerimizle ortak hareket etmeliyiz. Hatalarımızın üzerine giderek daha iyi olmanın yollarını aramalıyız.

En büyük amacımız birbirini takip eden jenerasyonların hepsinde hedef oyuncu sayısını artırmak, ortak çalışmalar ile donanımlı oyuncuları Türk basketboluna kazandırmaktır.

-Taramaların önemi
-Takip ve değerlendirme
-Temel basketbol eğitimi
-Pozisyon belirleme
-Takım düzenleri

Bu konu başlıklarının önemi çok büyüktür. Ortak hareket etmenin kulüplerimize ve milli takımlarımıza tartışılmaz katkıları olacaktır.

Bu çocukların iyi birer birey ve sporcu olmalarını sağlayan başta aileleri olmak üzere; antrenör ve kulüplerimize de teşekkür ederim.

SORULAR... YANITLAR...

* Altyapılarda Avrupa'nın diğer üst düzey ülkeleri ile karşılaştırma yapıldığında hangi konularda iyi durumda olduğumuzu, hangi konularda daha fazla ve farklı çalışma yapmamız gerektiğini düşünüyorsunuz?
Üst düzey ülkeler ile tüm konularda eşit oranda gittiğimizi, fundamental ve takım oyuncusu konusunda az da olsa önlerinde olduğumuzu söyleyebilirim. Kulüplerimiz ile ortak hareket etme altyapılarımızdaki en dikkat edilmesi ve özveride bulunulması gereken konudur. Ortak çalışmalar 3 senedir belli oranda başladı ama daha da artırmamız basketbolumuzun geleceği açısından çok ama çok önemlidir. En önemli birlikteliklerin ise pozisyon belirleme, bireysel fundamental, psikolojik destek ve fiziksel gelişim konu başlıkları bizi çok daha farklı hale getirecektir.      

* Bireysel gelişim koçlarının etkin çalışmaya başlamasıyla altyapılarda ciddi bir farklılık olacağını düşünüyor musun?
%100 katkı sağlayacaktır. Benim ekstra bir düşüncem var bu konuda... Bireysel Gelişim koçlarımıza aynı zamanda minik takımlar sorumluluğu verilerek onların kontrolünde teknik planlamanın yapılıp uygulatılması.  

* U16, 18, 20 milli takımların tamamının serbest atış yüzdesinin düşük olması bir tesadüf mü, altyapılarda gereken önemin verilmemesinin bir sonucu mu?
Tesadüf mü? Hem evet hem hayır. Serbest atış ve şut konu başlıklarının fundamentali çok çok iyi verilmiş olabilir, burasının altyapı olduğu unutulmamalı, pozitif yönde istikrarı yakalatycağımız yer.  Konsantrasyon, maç katsayısının yüksek olması, psikolojik durum ve antrenman programlarının içindeki önemi... Bu başlıkların üzerine  gitmemiz gerekir.      

* Bütün dünya birbirini izliyor ve en iyi yapanlar gibi yapmaya çalışıyor. Bunun dışında bir basketbol ekolümüz olmalı mı? Olacaksa tanımını nasıl yaparsınız?

Bizim de çalışmalarımız var ve yenilik konusunda takipçiyiz. Ülkemiz oyuncu yapısına göre değerlendirmelerimiz oluyor. Jenerasyon farklılıkları olan bir yapıya sahibiz, daha önceleri de söylediğim üzere, taramaların önemi, bireysel temel fundamental öğretim, pozisyon belirleme gibi temel konulardaki hassas ve ortak hareket etme, sistem ve ekol konusunda bize ileriki dönemde yol aldırabilir.         

Yorumlar Okunma: 2102