Türlü Çeşitli (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Türlü Çeşitli (Necip Kapanlı)

24-08-19 17:27
Önümüzdeki günlerde gözlerimiz Çin'de olacak. Milli Takımımız harika bir iş başarıp çeyrek finale kalabilecek mi? Yıldızlarını getiremeyen Amerika şampiyon olabilecek mi? Sakatlıklar nedeniyle eksik kadrolarla gelen ve dar rotasyonlarla oynaması beklenen milli takımlar, turnuva sırasında yeni kayıplar verip hedeflerinden uzaklaşacak mı?

Takımlar şampiyona başlamadan önce 12 kişilik liste vermek ve turnuvayı listedeki isimlerle oynamak zorunda. Neden bu tür büyük organizasyonlarda takımların elleri rahatlatılmaz? Aynı pozisyondan iki sakat verebilecek olan takım neden zor durumda bırakılır? Neden 14-15 kişilik daha geniş kadrolara izin verilmez?

FIBA'dır... Ne yapsa yeridir...

* * *

Kadınlar altyapısında durum kötü. U20 B Ligi'nde kaldı, U18 ucu ucuna A Ligi'ne yükseldi, U16 sallantıda. A Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası'nda daha ilk grupta elenmiş olması da hatırlarımızda...

Kadın basketbolunun düştüğü durumda ilgili değişik açılardan bir çok eleştiri yapılabilir, öneriler getirilebilir. Benim en çok dikkatimi çeken konu fiziksel yetersizliğimiz.

Defalarca A Milli Takımda oynamış oyuncunun ismini vermeyeceğim. Fenerbahçe Kadın Takımının bir maçında o günkü başkan Aziz Yıldırım devre arasında Fenerbahçeli oyunculardan biriyle karşılaşır ve profesyonel kilolu ama oyuncusuna şunu söyler: Kızım spor yapsana...

Kadın milli takımlarını izlerken, fıkra kıvamındaki bu anekdot hep aklıma geliyor. Şampiyona sırasında takımlar arasında 100 metre, 400 metre, uzun atlama, yüksek atlama yarışları yapılsa bizimkiler son sıralarda yer alır. Kadın basketbolunda kondisyon konusunda o kadar gerilerdeyiz ki...

* * *

Ligin marka değerini etkileyen bir çok parametre var. Bir NBA maçı sona erdiğinde basın toplantısı yapılan salonda boş yer kalmaz ve kürsüde oturanlar da boş laf etmez. Elbette maçın sonucu en büyük merak konusudur ama kaybeden ya da kazananların söyleyecekleri de ilgiyle beklenir.

Gelelim kendi ligimize... Kaç antrenör mikrofonlar kendilerine uzatıldığında bu işe önem veriyor, kaçı (hele kaybetmişse) bir an önce oradan uzaklaşmanın yolunu arıyor. Bazı yabancı oyuncuların maç sonu konuşmaları ve bunun dışında verdikleri röportajda söylemlerinin içini doldurup çok güzel süslediklerine şahit oluyoruz. Bizimkiler ise liseyi bitirdiklerinde "ya basketbol-ya eğitim" kavşağına gelip yeterli eğitim görmemiş olmanın sonuçlarını yaşıyor. Konuşmalarının çoğu, "Laf olsun, torba dolsun." 

Sahadaki oyunun dışında da ligin marka değerini etkileyen onlarca faktör olduğunu, bunlardan birini de insanların kendilerini düzgün ifade etmelerinin oluşturduğunu anlamalıyız. 

Yorumlar Okunma: 3774