Beşiktaş'a yakışmayanlar var - BasketFaul.com

Beşiktaş'a yakışmayanlar var

Bekir Yaramgüme, Serhat Çetin ve Cüneyt Erden'e kontratlarını feshetmedikleri için günde 3 antrenman yaptıranlar, asıl o sözleşmeleri imzalayan kişilere ceza vermeliydi..
15-06-11 12:33

 

 

Beşiktaş Kulübünün tarihi asilliklerle doludur.. Futboldan örnek vermek gerekirse, öyle ikincilikleri vardır ki, şampiyonluklardan değerlidir.. Özellikle Süleyman Seba’nın başkanlığı döneminde Beşiktaş’ın Türk sporuna kazandırdığı seviye, rakiplerine bile örnek olmuştur..
 
Böyle bir kulübün basketbol şubesinde maalesef birkaç yıldır, Beşiktaş’ın tarihine, kültürüne, hiç uymayan davranışlar sergilenmektedir.
 
Geçen sezon bu günlerde Türk basketbolunun efsane ismi Haluk Yıldırım ile birlikte Adem Ören ve Kerem Özkan’ın bireysel antrenman yapmak için geldikleri Akatlar Spor Salonu’nun kapısından geri çevrildiğini yazmıştık.. Bu üç basketbolcu da alacakları 4 ay gecikince, federasyon vasıtasıyla protesto çekmişlerdi.. Yöneticilerin tepkisinin nedeni buydu..
 
Oysa bu, son yıllarda Beşiktaş’la anlaşan basketbolcuların sıkça başvurduğu bir yöntemdi.. Hatta sözleşme imzalarken, “Ya paranı alamazsan” diyenlere oyuncuların yanıtı, “Paranı geç alırsın ama alırsın.. Geçmişte de birçok kişi dava açıp, faiziyle birlikte paralarını aldılar” şeklindeydi..
 
Beşiktaş’ta ödemelerin yapılmaması, oyuncuların yasal haklarını korumak için federasyona veya mahkemeye gitmesi, borçların daha sonra fazlasıyla ödenmesi neredeyse yöntem haline geldi..
 
Bugünlerde ise Bekir Yaramgüme, Cüneyt Erden ve Serhat Çetin aynı nedenle, farklı bir sorun yaşıyor.. Yönetim bu 3 oyuncunun menajerine başvurarak, gelecek sezonki kontratlarının karşılıklı olarak feshedilmesini istiyor.. Nedeni rakamların çok yüksek olması..
 
Sonuçta oyuncu tarafı, teklifi kabul etmedi.. Ve komando eğitimi başladı.. Bütün basketbolcular Bodrum’da denize girerken, onlar Akatlar’da, Belgrad Ormanları’nda ve ENKA’da antrenman yapıyor..
 
Rakamlar gerçekten çok yüksek.. Bekir Yaramgüme 650 bin TL, Cüneyt Erden 440 bin TL, Serhat Çetin 660 bin TL.. Bize göre de, bunlar hak edilen ücretler değil..
 

Peki, bu sözleşmeleri Beşiktaş’ta kim imzaladı? O yöneticilerin başına tabanca mı dayadılar? Piyasanın çok üstünde olan bu rakamlar neden verildi? O tarihten, bugüne Beşiktaş kongre yapmadığına göre, yönetim aynı yönetim değil mi?.. Büyük olasılıkla geçen sezon sözleşmeleri yapanlar ile, bugün oyunculara zulmeden yöneticiler farklı kişiler ama bir kurumun yönetimde istikrarı, devamlılığı ve sürekliliği olmalıdır.. Kongre sonucu yönetimler değişse dahi.. Yaramgüme, Çetin ve Erden’in yerine, o sözleşmeyi imzalayan yöneticilere günde 3 antrenman yaptırılsa, vallahi daha mantıklı.. Çünkü cezayı hak edenler onlar..
 
 

İki hafta önce Yaramgüme, Erden ve Çetin yazılı tebligatla antrenmana davet edildi.. Günde bazen iki, bazen 3 antrenman.. Basketbol Akatlar’da, kondisyon ve atletizm ENKA Tesisleri ve Belgrad Ormanları’nda.. 30 Temmuz'a kadar.. Hiç izinsiz..
 
Bütün bu olup bitenlerin Beşiktaş’a verdiği en büyük zarar, oyuncuların ödemelerindeki aşırı gecikme ve yönetimden görebilecekleri beklenmedik davranışlar karşısında, çok daha fazla para talep etmeleri.. Başkası 3’e imzalatıyorsa, Beşiktaş 5’e imzalatabiliyor.. Bu mudur kulüp yönetimi..? Olayın arkasında Serkan Erdoğan olayına kızgınlık da olsa, Erden ve Çetin'in sezonu sakatlıklarla geçirmiş olması da olsa, kabul edilebilecek bir surum değil.. Serhat Çetin'i alırken, koskoca Beşiktaş Kulübü, sakat olduğunu bilmiyor muydu ki, kazık yemiş olsun?
 

Basketbolcuların bir derneği var.. Yeni kurulan.. Ben onların yerinde olsam bir tepki veririm.. Hiç bir şey yapmasam, Belgrad Ormanları’na gider onlarla birlikte koşarım..
 
Üzücü.. Çok üzücü..
 

 

Yorumlar Okunma: 9240