U16 Kızlar Avrupa Şampiyonası Başlarken (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

U16 Kızlar Avrupa Şampiyonası Başlarken (İlker Yıldız)

22-08-19 16:59

Altyapı Milli Takımlarımızın bu yaz döneminde katılacağı son Avrupa Şampiyonası olan FIBA U16 Kızlar Avrupa Şampiyonası, 22-30 Ağustos tarihleri arasında Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yapılacak. Hatırlanacağı gibi FIBA U18 Kızlar Avrupa Şampiyonası B Ligi müsabakaları da Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenmiş ve millilerimiz turnuvayı üçüncü bitirerek A Ligine yükselme başarısı göstermişti.


Turnuva Statüsü
Grup maçlarımızı Üsküp’ün Sports Centre Jane Sandanski salonunda oynayacağız. Turnuvaya katılan 16 ülke takımı dörderli dört grupta yer alacak. Turnuva statüsü gereği grup maçlarının sonunda elenen ülke takımı olmayacak. Şampiyonada D grubunda yer aldığımız için son 16 turunda C grubundan bir ülke takımı ile eşleşeceğiz. Eşleşme şekli; C1-D4, C2-D3, C3-D2 ve C4-D1 şeklinde çapraz eşleşme olarak gerçekleşecek. Millilerimiz D grubunda sırasıyla Yunanistan, Polonya ve Çekya ile oynadıktan sonra; ilk tur grup maçları sonundaki sıralamamıza göre, son 16 turunda C grubundan İspanya, Letonya, İsveç ve Belçika’dan biri ile eşleşeceğiz. Son 16 turundan sonra eleme usulü şeklinde oynanacak şampiyonada elenen ülke takımları klasman maçlarına devam edecek ve kesin turnuva sıralaması da bu şekilde belirlenecek. Şampiyonayı son üç sırada bitiren ülke takımları ise 2020 yılında düzenlenecek olan U16 Kızlar Avrupa Şampiyonasında B Liginde yer alacaklar.

Turnuva Tarihçemiz ve Geçen Yıl
FIBA U16 Kızlar Avrupa Şampiyonası ilk kez 1976 yılında düzenlenmeye başlandığını görüyoruz. 2004 yılına kadar çoğunlukla iki yılda bir düzenlenen turnuva, 2004 yılından itibaren ise düzenli olarak her yıl yapılmakta. U16 Kız Basketbol Millilerimizin bu yaş kategorisinde madalyası bulunmamakta. En iyi derecemiz 2005 (Polonya), 2011 (İtalya) ve son olarak da 2018 (Litvanya) yıllarında elde ettiğimiz dördüncülük. 

U16 Kız Basketbol Milli Takımımız bugün Avrupa Şampiyonası tarihinde 165. maçına çıkıyor. Geride kalan 164 maçta; 75 galibiyet (%45,73) ve 89 mağlubiyet (%54,27) aldık. Turnuva tarihinde 9690 sayıyı rakip potalara atarken (maç başı 59,09 sayı), kendi potamızda ise 10119 sayı gördük (maç başına 61,70 sayı).

U16 Kız Milli Takımımız şu ana kadar katıldığı bütün organizasyonlarda A kategorisinde mücadele etti. FIBA U16 Kızlar Avrupa Şampiyonasında son yedi yıllık sürece baktığımızda, millilerimizin genelde turnuvada küme düşme potasının (son üç ülke takımı B Ligine düşüyor) hemen üzerinde yer aldığını görüyoruz. Takii geçen yıl elde edilen dördüncülük dışında. Geçen yıl U16 Millilerimiz hem takım anlamında hem de oyuncu performansı anlamında çok olumlu bir turnuva geçirmişti. Kuşkusuz bunda başta oyuncularımızın altyapı eğitimi aldıkları kulüplerimizin ve değerli antrenörlerinin rolü olmakla birlikte, U16 Milli Takım antrenörümüz Sayın Halil Demirbilek başta olmak üzere teknik ekip, idari ekip ve oyuncularımızın katkısı başroldeydi. Geçen yıl Avrupa dördüncüsü olan U16 Kız Milli Takımımızdan; Melek Uzunoğlu, Derin Erdoğan, Sude Türkmen, Sude Yılmaz ve Saliha Mandıracı bir yaş küçük olmalarına rağmen bu yaz U18 Kız Milli Takımımızı B Liginden A Ligine taşıyan kadroda yer aldılar ve turnuva süresince çok değerli katkılarda bulundular. Bununla birlikte Melek Uzunoğlu ve Derin Erdoğan ise üç yaş küçük olmalarına rağmen bu yaz U20 Kız Milli Takımımızın finaller kadrosunda da yer aldılar. Özetle geçen yıl Avrupa dördüncüsü olan takımımızdan birçok oyuncunun ilerleyen yıllarda A Milli Takımımıza kadar yükseleceklerinin umudunu fazlasıyla yaşıyoruz. Bu umudun devam etmesi ve pratiğe yansıması için de, bu gençlerimizin süre ve sorumluluklar alacakları bir organizasyon içerisine dahil edilmeleri gerektiğini düşünüyorum.

“Şampiyonalarda madalyadan çok, A takıma çıkabilecek gençleri görmek istiyoruz” 
TBF CEO'su Sayın Ömer Onan’ın geçtiğimiz günlerde gündeme dair açıklamasında; “oyuncular bütün yıl kulüp takımlarında ve 1,5 ay bizde. Bu süre içinde onları en iyi hazırlamaya çalışıyoruz. Şampiyonalarda madalyadan çok A takıma çıkabilecek gençleri görmek istiyoruz. Tabii iyi derece de bizi mutlu eder” şeklindeki ifadesinin ülke basketbolumuz adına çok değerli olduğunu düşünüyorum. Çünkü altyapıya nasıl baktıklarını ve nasıl bakılması gerektiğini, Sayın Ömer Onan çok güzel bir şekilde özetlemiş. Altyapıya bu bakış açısıyla baktığımız zaman A takım seviyesine çıkan oyuncuların hem niteliği hem de sayısının artacağı kesindir.

2005 yılında Polonya’da düzenlenen U16 Kızlar Avrupa Şampiyonasında dördüncü olan takım kadromuza baktığımızda (1989 ve 1990 doğumlular), bu kadrodan A Milli Takımımızın mevcut geniş kadrosunda yer alan hiçbir oyuncunun olmadığını görüyoruz. Buradan da anlaşılacağı kadarıyla altyapılarda derece elde etmenin tek başına bir anlam ifade etmediğini görüyoruz. Evet dereceler elde etmek gençleri motive eder ve özgüvenlerini de arttırır ama gençlerimizin basketbol gelecekleri adına ileriye dönük bir planlama yapılmadığı taktirde de altyapılarda alınan derecelerin pek bir anlamı da kalmaz. Benzer durumun 2011 yılında İtalya’da düzenlenen U16 Kızlar Avrupa Şampiyonasını dördüncü bitiren milli takımımız için de geçerli olduğunu görüyoruz. O şampiyonada dördüncü olan 1995-1996 doğumlu oyuncularımızdan, bu yıl açıklanan A Milli Kadın Basketbol Takımımızın geniş aday kadrosuna girebilen oyuncu sayısının sadece ve sadece bir olduğunu (Melis Gülcan) görüyoruz. Hatırlanacağı gibi Melis Gülcan’da A Milli Takımımızın nihai kadrosuna girememişti. Benzer durumun geçen yıl Litvanya’da Avrupa dördüncüsü olan Yıldız Milli Takım oyuncularımızın da başına gelmemesi adına, şimdiden ciddi önlemlerin alınması hem oyuncularımızın geleceği adına hem de ülke kadın basketbolumuzun geleceği adına çok önemlidir.

Hazırlık Dönemi
U16 Kız Milli Takımımız, 2019 FIBA Kızlar Avrupa Şampiyonası için hazırlık sürecine neredeyse bir yıl önceden başlamıştı. 13 Kasım 2018’de Balıkesir’de, 26 Ocak 2019’da Bursa’da, 21 Nisan 2019’da Bandırma’da ve son olarak da 25 Haziran 2019’da İstanbul’da kampa girerek ciddi bir hazırlık süreci geçirildi. Son kamp kadrosuna 21 oyuncu çağrıldı ve maalesef bu oyuncularımızın çoğunun sakatlıklar yaşamalarından dolayı milli takımımızda yeterince birlikte olamadıklarını görüyoruz. Hazırlık döneminde millilerimizde yaşanan en büyük talihsizlik ise ülke basketbolumuz adına çok önemli bir isim olmasını beklediğimiz ve U16 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonasındaki lider oyuncusu konumundaki Arifecan Vardar’ın yaşadığı ciddi sakatlık oldu. Yaşadığı ciddi sakatlık soncunda, 2019 Avrupa Gençlik Olimpiyat Yaz Festivali (EYOF)’in henüz ilk maçından sonra hem EYOF hem de Avrupa Şampiyonası kadrosundan çıkartılmak zorunda kalındı. Arifecan Vardar’a buradan geçmiş olsun dileklerimi gönderiyor ve en yakın zamanda daha da güçlenerek parkelere döneceğine inanıyorum.

Millilerimiz hazırlık dönemindeki özel maçlarına Macaristan ile İstanbul’da iki maç yaparak başladı. Daha sonra önemli bir resmi turnuva için Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 2019 EYOF’a katılındı. EYOF’ta U16 Milli Takımımız sakatlıklarında etkisiyle oynadığı bütün maçları kaybederek, turnuvayı sekiz takım arasında sonuncu olarak tamamladı. Son olarak da Fransa’da katıldığımız dörtlü turnuvada İspanya, Fransa ve Letonya gibi altyapı kategorisinde önemli ülkelerin takımlarıyla üç maç yaparak, hazırlık dönemindeki özel maçlarımızı da sonlandırmış olduk.

Kadro Yapımız ve Turnuva Hakkında Düşünceler
U16 Kız Milli Takımımızın önemli isimlerin sakatlıklar dolayısıyla turnuva kadromuzda yer alamaması millilerimiz için büyük bir şansızlık olsa gerek. Grubumuzda yer alan Çekya geçen yıl U16 kızlar kategorisinde ikinci, Polonya sekizinci ve Yunanistan ise B Ligini ikinci sırada bitirerek A Ligine yükselmişti. Çapraz gruptan gelecek ülke takımlarına baktığımızda ise; İspanya’nın ikinci, Letonya’nın dokuzuncu, Belçika’nın on üçüncü ve İsveç’in B Liginde şampiyon olduğunu görüyoruz. Millilerimizde birçok oyuncumuzun yaşadığı sakatlıklar dolayısıyla, hazırlık döneminde oynanan gerek özel gerekse resmi maçlarda oynanan oyun ve alınan sonuçlara baktığımızda, geçen sene yakaladığımız takım başarısını bu yıl yakalamamızın çok uzak ihtimal olduğunu söyleyebiliriz. Ben bu yılki şampiyonada U16 Kız Milli Takımımızın küme düşmemesini ve gelecek yıl da A Liginde kalma başarısı göstermemizi başarı olarak göreceğim. Bu şampiyonada Arifecan Vardar’ın yokluğunu fazlasıyla hissedeceğimiz kesin. Umarım turnuva sonunda A Liginde kalmayı başarır ve gelecek yıllar adına iyi olduğunu düşündüğüm 2004 ve 2005 yaş grubunun gelecek yıl üst düzey bir U16 turnuvası yaşamasını sağlarız.

Takımımızın bu yaz katıldığı ciddi bir resmi organizasyon olan EYOF’taki kadrosuna ve oyuncularımızın istatistiklerine baktığımızda en çok süre alan oyuncularımızın; Simge Tokmak (maç başına 30,2 dakika), Selin Rachel Gül (26,8 dakika), Ayşe Yılmaz (30,2 dakika) ve Zeyno Işıl Zeren (27,6 dakika) olduğunu görüyoruz. EYOF’taki en skorer oyuncularımız ise Simge Tokmak (9,2 sayı) ve Selin Rachel Gül (9,0 sayı) olmuşlardı. Takımımızın ribaunt yükünü ise başta Simge Tokmak (6,4 ribaunt), Selin Rachel Gül (4,6 ribaunt), Ayşe Yılmaz (5,0 ribaunt) ve Belifin Elif Baran (4,4 ribaunt) çekmişlerdi. Asist yönünden bir hayli düşük istatistiklerle turnuvayı tamamlayan millilerimizde Simge Tokmak (2,2 asist), Ayşe Yılmaz (1,8 asist) ve Zeyno Işıl Zeren (2,2 asist)’in asist katkıları ön plandaydı.

Sekiz ülke takımının katıldığı 2019 EYOF’ta, takım istatistiklerine baktığımızda U16 millilerimizin en kötü yüzdeyle hücum eden birinci (%30,13) en kötü yüzde ile serbest atış kullanan ikinci (59,74), maç başına en az ribaunt alan ikinci (32,0 ribaunt), açık ara en az asist yapan birinci (10,2 asist) ve en az verimlilik puan ortalamasına sahip birinci takımı (52,8 verimlilik puanı) olduğumuzu görüyoruz. 

2019 EYOF’ta yer alan 12 kişilik kadrodan beş oyuncu değişikliği ile Avrupa Şampiyonasına gidiyoruz. EYOF kadrosunda çeşitli nedenlerden dolayı olamayan; Bahar Kalkan, Ceylin Beyza Altunpa, Ayşenaz Kurtuldum, Zeynep Sinem Çelik ve Selen İrem Baş kendilerine U16 Kızlar Avrupa Şampiyonası nihai kadrosunda milli takımımızda yer buldular. Geçen yıl Avrupa dördüncüsü olan kadrodan ise Selin Rachel Gül’ün bu yılda U16 kadrosunda olduğunu görüyoruz.

Başta Antrenörümüz Sayın Ali Doğan Korkmaz olmak üzere, idari ekibimize, teknik ekibimize ve oyuncularımıza başarılar diliyorum. Ay-yıldızımız adına vermiş oldukları mücadeleden dolayı şimdiden hepsine teşekkürü bir borç biliyorum. Başarılar Milli Takım...

İDARİ VE TEKNİK KADRO
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
GÖREVİ
KULÜBÜ
Haluk Yıldırım
25.06.1972
Milli Takımlar Direktörü
TBF
Zeynep Gül Ene
05.07.1969
Koordinatör
TBF
Banu Özgür
11.01.1976
İdareci
Parlayan Yıldızlar SK
Ali Doğan Korkmaz
16.10.1979
Antrenör
İstanbul Üniversitesi
Birtan Öztürk
30.04.1974
Yardımcı Antrenör
Galatasaray
Sefa Gündüz
17.02.1988
Yardımcı Antrenör
Çankaya Üniversitesi
Selim Aldağ
26.06.1990
Yardımcı Antrenör
İstanbul Üniversitesi Gelişim
Mehmet Rıdvan Kaçar
-
Kondisyoner
-
Seda Nur Bağdigen
-
Doktor
-
Sena De Los Angeles
-
Fizyoterapist
-
Naci Özaydın
04.08.1972
Masör
-

 

2019 FİBA U16 KIZLAR AVRUPA BASKETBOL ŞAMPİYONASI
A KATEGORİSİ D GRUBU / Üsküp, Kuzey Makedonya
(22-30 Ağustos 2019)
MAÇ
TARİH
SAAT (TSİ)
RAKİP ÜLKE
1
22.08.2019 / Perşembe
TSİ 19.45
Yunanistan
2
23.08.2019 / Cuma
TSİ 22.00
Polonya
3
24.08.2019 / Cumartesi
TSİ 19.45
Çekya
Statü: Turnuva 4 grupta 4'er takım olmak üzere, toplam 16 ülke takımının katılımıyla düzenleniyor. Gruplarda oynanan müsabakalar sonrasında, sıralamaya bakılmaksızın bütün takımlar ikinci tura çıkıyor. 2. Turda eşleşmeler; A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1 şeklinde çapraz olarak gerçekleşiyor. Kazanan takımlar bir üst tura çıkarken, kaybeden takımlar ise küme düşmeme adına klasman maçları oynarlar. Turnuva sonunda 14, 15 ve 16. olan son üç ülke takımı B Ligine düşer.

 

U16 KIZ MİLLİ TAKIMIMIZIN HAZIRLIK DÖNEMİNDE OYNADIĞI
ÖZEL VE RESMİ MAÇLARIN SONUÇLARI
S
TARİH
ÜLKE
SONUÇ
RAKİP
ÜLKE
ORGANİZASYON
/ÜLKE
1
11.07.2019
Türkiye
72
79
Macaristan
İstanbul / Türkiye
2
12.07.2019
Türkiye
59
70
Macaristan
İstanbul / Türkiye
3
22.07.2019
Türkiye
58
74
Çekya
Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali (EYOF) / Azerbaycan
4
23.07.2019
Türkiye
54
67
Polonya
Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali (EYOF) / Azerbaycan
5
24.07.2019
Türkiye
39
62
Macaristan
Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali (EYOF) / Azerbaycan
6
26.07.2019
Türkiye
48
79
Belçika
Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali (EYOF) / Azerbaycan
7
26.07.2019
Türkiye
65
71
Polonya
Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali (EYOF) / Azerbaycan
8
08.08.2019
Türkiye
47
65
İspanya
Hazırlık Turnuvası / Fransa
9
09.08.2019
Türkiye
50
69
Fransa
Hazırlık Turnuvası / Fransa
10
10.08.2019
Türkiye
65
48
Letonya
Hazırlık Turnuvası / Fransa

 

2019 FİBA U16 (16 YAŞ ALTI) KIZLAR AVRUPA BASKETBOL ŞAMPİYONASI A LİGİ / Üsküp, Kuzey Makedonya (22-30 Ağustos 2019)
16 YAŞALTI KIZ BASKETBOL MİLLİ TAKIM KADROMUZ
(OYUNCULARIMIZIN KULÜPLERİNDEKİ SEZON İSTATİSTİKLERİ)
F. N.
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
BOY
(cm)
P
KULÜBÜ
LİG
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
+/-
VP
1
Bahar Kalkan
26.12.2003
167 cm
PG
Galatasaray
U16
6
02:28:05
41
8
7
15
25
0
12
11
9
78
55
0:24:41
6,83
1,33
1,17
2,50
4,17
0,00
2,00
1,83
1,50
13,00
9,17
U18
6
01:22:43
16
6
3
9
16
0
5
3
6
84
31
0:13:47
2,67
1,00
0,50
1,50
2,67
0,00
0,83
0,50
1,00
14,00
5,17
2
Simge Tokmak
23.01.2003
184 cm
PF
Galatasaray
U16
6
02:40:53
87
51
31
82
8
1
3
6
4
95
139
0:26:49
14,50
8,50
5,17
13,67
1,33
0,17
0,50
1,00
0,67
15,83
23,17
U18
6
01:25:58
40
16
10
26
5
2
1
2
2
70
52
0:14:20
6,67
2,67
1,67
4,33
0,83
0,33
0,17
0,33
0,33
11,67
8,67
4
Ceylin Beyza Altunpa
01.01.2003
175 cm
SG
Botaş
U16
6
03:13:46
57
42
23
65
13
9
16
19
13
17
70
0:32:18
9,50
7,00
3,83
10,83
2,17
1,50
2,67
3,17
2,17
2,83
11,67
U18
7
02:34:34
31
35
10
45
18
2
9
16
12
21
61
0:22:05
4,43
5,00
1,43
6,43
2,57
0,29
1,29
2,29
1,71
3,00
8,71
5
Mariya Melek Taşer
05.08.2003
175 cm
SG
Çankaya Üniversitesi
U16
6
02:30:35
71
15
3
18
14
1
9
17
5
68
41
0:25:06
11,83
2,50
0,50
3,00
2,33
0,17
1,50
2,83
0,83
11,33
6,83
U18
6
02:08:44
59
17
2
19
7
0
10
13
11
53
50
0:21:27
9,83
2,83
0,33
3,17
1,17
0,00
1,67
2,17
1,83
8,83
8,33
7
Selin Rachel Gül
21.12.2003
189 cm
PF
Rönesans Spor
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
8
Ayşe Yılmaz
13.08.2003
171 cm
PG
Fenerbahçe
U16
6
03:24:34
71
27
7
34
21
0
6
11
13
57
55
0:34:06
11,83
4,50
1,17
5,67
3,50
0,00
1,00
1,83
2,17
9,50
9,17
U18
6
01:01:49
10
5
0
5
8
0
0
3
7
-6
14
0:10:18
1,67
0,83
0,00
0,83
1,33
0,00
0,00
0,50
1,17
-1,00
2,33
10
Ayşenaz Kurtuldum
22.03.2003
181 cm
PF
İstanbul Üniversitesi
U16
7
03:38:23
93
37
20
57
15
1
12
31
14
-22
67
0:31:12
13,29
5,29
2,86
8,14
2,14
0,14
1,71
4,43
2,00
-3,14
9,57
11
Zeyno Işıl Seren
10.08.2003
176 cm
SG
Çankaya Üniversitesi
U16
3
01:24:35
34
13
8
21
6
1
6
12
8
12
27
0:28:12
11,33
4,33
2,67
7,00
2,00
0,33
2,00
4,00
2,67
4,00
9,00
U18
7
02:38:23
54
11
4
15
16
0
8
12
9
7
51
0:22:38
7,71
1,57
0,57
2,14
2,29
0,00
1,14
1,71
1,29
1,00
7,29
12
Sudenur Akarpa
30.06.2004
184 cm
PF
Galatasaray
U16
6
02:08:19
41
16
4
20
8
0
5
10
6
41
34
0:21:23
6,83
2,67
0,67
3,33
1,33
0,00
0,83
1,67
1,00
6,83
5,67
13
Zeynep Sinem Çelik
10.12.2004
193 cm
C
Emlak Konut Spor
U16
7
03:01:20
50
36
19
55
6
7
4
19
11
41
56
0:25:54
7,14
5,14
2,71
7,86
0,86
1,00
0,57
2,71
1,57
5,86
8,00
U18
3
00:32:57
8
5
4
9
1
4
1
3
1
-22
19
0:10:59
2,67
1,67
1,33
3,00
0,33
1,33
0,33
1,00
0,33
-7,33
6,33
14
Elif Berfin Baran
14.05.2003
186 cm
PF
Çankaya Üniversitesi
U16
7
02:57:34
88
41
35
76
7
9
14
17
15
115
125
0:25:22
12,57
5,86
5,00
10,86
1,00
1,29
2,00
2,43
2,14
16,43
17,86
U18
6
02:23:41
35
30
13
43
18
0
4
17
13
36
61
0:23:57
5,83
5,00
2,17
7,17
3,00
0,00
0,67
2,83
2,17
6,00
10,17
25
Selen İrem Baş
01.02.2004
179 cm
SF
Fenerbahçe
U16
6
02:28:44
31
27
5
32
16
7
1
12
16
56
43
0:24:47
5,17
4,50
0,83
5,33
2,67
1,17
0,17
2,00
2,67
9,33
7,17
GENEL ORTALAMALAR
15,92
Yıl
180,00
cm
-
-
-
113
44:05:37
917
438
208
646
228
44
126
234
175
801
1051
0:23:25
8,12
3,88
1,84
5,72
2,02
0,39
1,12
2,07
1,55
7,09
9,30
Açıklamalar:
1) Kısaltmaların açıklaması: U18: 18 Yaşaltı Türkiye Şampiyonası, U16: 16 Yaşaltı Türkiye Şampiyonası
2) TBF resmî sitesinde, 2018-2019 U16 ve U18 Kızlar Anadolu Şampiyonaları ve Anadolu Bölge Şampiyonaları istatistiklerine ulaşılamamıştır.
3) Sporcumuz Rachel Selin Gül'e ait bu sezonki kulüp istatistiklerine ulaşılamamıştır.

 

U16 KIZ BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN
AVRUPA ŞAMPİYONASINDAKİ BÜTÜN RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ
(1995-2018)
TURNUVA
LİG
EV SAHİBİ
MAÇ
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
1
1995 Elemeleri
A LİGİ
Polonya
6
3
3
391
361
30
-
2
1997 Elemeleri
A LİGİ
Macaristan
5
0
5
244
338
-94
-
3
1999 Elemeleri
A LİGİ
Romanya
9
7
2
522
412
110
-
4
1999 Finalleri
A LİGİ
Romanya
7
2
5
364
393
-29
10.
5
2001 Elemeleri
A LİGİ
Bulgaristan
8
2
6
485
587
-102
-
6
2003 Finalleri
A LİGİ
Türkiye
7
3
4
437
441
-4
11.
7
2004 Finalleri
A LİGİ
İtalya
8
2
6
422
532
-110
8.
8
2005 Finalleri
A LİGİ
Polonya
8
4
4
512
454
58
4.
9
2006 Finalleri
A LİGİ
Slovakya
8
5
3
510
476
34
11.
10
2007 Finalleri
A LİGİ
Letonya
6
2
4
433
445
-12
14.
11
2008 Finalleri
A LİGİ
Polonya
8
4
4
492
517
-25
8.
12
2009 Finalleri
A LİGİ
İtalya
9
6
3
568
543
25
5.
13
2010 Finalleri
A LİGİ
Yunanistan
9
6
3
539
473
66
6.
14
2011 Finalleri
A LİGİ
İtalya
9
5
4
474
567
-93
4.
15
2012 Finalleri
A LİGİ
Macaristan
9
5
4
556
557
-1
13.
16
2013 Finalleri
A LİGİ
Bulgaristan
9
3
6
455
564
-109
12.
17
2014 Finalleri
A LİGİ
Macaristan
9
3
6
504
573
-69
8.
18
2015 Finalleri
A LİGİ
Portekiz
9
4
5
544
598
-54
11.
19
2016 Finalleri
A LİGİ
İtalya
7
3
4
393
447
-54
9.
20
2017 Finalleri
A LİGİ
Fransa
7
3
4
456
460
-4
11.
21
2018 Finalleri
A LİGİ
Litvanya
7
3
4
389
381
8
4.
GENEL TOPLAM
164
75
89
9690
10119
-429
-
GENEL ORTALAMA
45,73%
54,27%
59,09
61,70
-2,62
-
O.M: Oynanan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

Yorumlar Okunma: 1943