Ege Üniversitesi'nde eğitimle basketbol elele - BasketFaul.com

Ege Üniversitesi'nde eğitimle basketbol elele

21-08-19 20:35

2019 Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi finallerini ikinci bitirerek TB2L’ye yükselen Ege Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü, TB2L’ye katılım başvurusunu yaptı. Geçen sene tamamı kendi üniversite öğrencilerinden oluşan kadrosuyla büyük başarı elde eden Ege Üniversitesi GSK, bu sene de TB2L’de kalıcı bir takım oluşturmak için çalışmalarına başladı. Geçen sene bu takımı kuran ve takımın antrenörlüğünü yaparak bu başarıda önemli rol oynayan Prof.Dr. Timuçin Gençer, aynı zamanda Spor Bilimleri Fakültesinin de dekanlık görevini yürütüyor.  Karşıyaka alt yapısında oynayıp 1990-1993 yıllarında Vestel ve 1993-1997 yılları arasında Karşıyaka forması giyen Prof.Dr. Gençer, 2005 yılında- Avrupa Şampiyonluğu yaşayan U16 milli takımımızda Levent Topsakal’ın yardımcıları arasındaydı

Ege Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü’nün böyle bir girişim içerisinde yer almasında en önemli role, Ege Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Necdet BUDAK’ın sahip olduğunu belirten Prof.Dr.Gençer, “Rektörümüz, eğitim ve sporun birbirinden ayrılmaz bir bütün oluşturduğuna inanan ve bu doğrultuda sporun gelişimi için sürekli destekleyen bir kişi olmanın yanı sıra, sporu seven ve öğrencileri ile birlikte sahaya çıkıp mücadele etmekten keyif alan, bunun için çalışan, düzenli olarak spor yapan bir kişidir. Üniversitemiz ve sporun gelişimi için böyle bir rektöre sahip olmak büyük bir şans. Ege Üniversitesi spor tesislerimiz rektörümüzün girişimleri ile baştan sona yenilendi. 2500 kişilik salonumuzda, 80.000 kişilik Ege Üniversitesi ailesi olarak keyifli bir atmosfer yaratmaya çalışacağız ve bunu başaracağımıza inanıyoruz” dedi. 
 
Spor ve eğitimin uygun yapılar oluşturulursa beraberce yürütülebileceğine değinen Prof.Dr. Gençer şöyle devam etti:
Basketbol açısından baktığımızda bugün ülkemizde çok üst düzey bir lig var. Türkiye Basketbol Süper Ligi bugün belki de Avrupa’nın en zorlu liglerinden birisi. Genç takımı bitirmiş oyuncuların bu ligde, hatta bu ligin bir altı olan TBL’de dahi süre almaları çok zor. BGL de, genç takımlardan sonra, oyuncu gelişimine katkı sağlamış olmasına rağmen kesinlikle yeterli değil. Gençlerin mutlaka sahada yer alıp becerilerini geliştirmeleri gerekli. Bu gençlerin üst düzey liglerde bekleyerek, kenarda oturarak bir yere gelmeleri mümkün değil. En korkuncu ise, bu bekleyiş sırasında eğitim yaşamlarını sonlandırmak zorunda kalmaları. Bu yüzden gençlerimiz yeterli güce ve tecrübeye ulaşıp basketbolda belli bir noktaya gelene kadar eğitimlerinden asla vazgeçmemeliler. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet BUDAK’ın  desteği ile Ege Üniversitesi’nde oluşturacağımız bu model, yetenekli gençlerimizin eğitimlerini aksatmadan basketbollarını da geliştirmelerine olanak sağlayacak. Bu gençler 21-22 yaşlarına geldiklerinde en azından ellerinde üniversite diploması ile ister mesleklerini, isterse basketboldaki mücadelelerini sürdürmeye devam edebilecekler. Bizler, üniversite yönetimimizle bu modelin başarısı için çalışacağız. Bizim başarımız, diğer üniversitelerimizin de bu yatırımları yapmasına öncü olacaktır diye düşünüyorum” 

Yorumlar Okunma: 2913