Çin'e giderken Milli Takım (Yasin YILDIRIM) - BasketFaul.com

Çin'e giderken Milli Takım (Yasin YILDIRIM)

20-08-19 15:41

31 Ağustos'ta başlayacak Dünya Şampiyonası'nda milli takımımız Amerika, Japonya ve Çekya'nın bulunduğu grupta ilk iki arasına kalarak 2. tura geçmeye çalışacak. 

Çin'e şampiyona bittiğinde "Kötü Rüya" diye tanımlanabilecek bir kadroyla gelse de Amerika'yı yenme şansımızın fazla olmadığı ortada. Biz normal olarak Japonya ve Çekya'yı yenip grup ikincisi ve 2 galibiyet-1 mağlubiyet taşıyarak ikinci tura yükselebiliriz.

İkinci turda ise yan gruptan gelecek (Yunanistan, Brezilya, Yeni Zelanda, Karadağ) iki takımla karşılaşacağız. Bu grubun sonunda ilk iki sırayı alanlar çeyrek finale yükselecek, diğer iki takım 9-16 için mücadele edecek.

Yan gruptan gelecek ikinci takımı ( Brezilya, Karadağ veya Yeni Zelanda) yenebiliriz. Bu durumda Yunanistan ile oynayacağımız maç yolumuzu belirleyecektir. 

Acropolis Turnuvası'nda karşılaştığımız Yunanistan'a karşı iyi oynadığımız bölümler oldu, zaman zaman hakemler de evsahibi lehine maça karıştı ancak iyi oynadığımız dakikaları maçın geneline yayamadığımız da bir gerçek.

Yunanistan'ı yenmemiz bir olasılık olsa da, kolay da değil. Bu seviyede mücadele edebilecek oyuncu sayımız fazla olmadığı için Ersan, Cedi, Furkan'ın üçünün birden göstereceği performans ve faul problemine girmeden alacakları süre önemli. Özellikle Giannis Antetekounmpo ile eşleşmesi beklenen Ersan'ın kendisini faul düdüklerinden koruması gerekir.

Çalışmalara geç katılan Scott Wilbekin'in şampiyonaya kadar form düzeyini yükseltmesini bekliyoruz. Bu maçta Semih'in oyunda kalabilmesi kadar pick and roll savunmasına odaklanması da belirleyici faktörler arasında. Melih'in de dış atış yüzdesini yükseltmesini beklemek durumundayız.

Yunanistan ile turnuvada oynadığımız maçlarda 12 ribaund eksik aldığımız gerçeğine karşı sahadaki bütün oyuncularla ribaunda odaklanmalıyız.

Koç Ufuk Sarıca henüz kadrodan kimi keseceğine karar vermedi. Hatta son gün bu kararı vereceğini söyleyerek herkese açık kapı bıraktı. Milli takımımızın hazırlık döneminin sonuna yaklaşırken belli başlı rotasyonu oturmuş durumda. Fakat kimin x faktör olacağı hala belli değil.

Kadro ilk olarak açıklandığında da takımın iskeletinin Doğuş-Wilbekin-Furkan-Melih-Cedi-Ersan-Semih-Sertaç ile oluşacağı aşağı yukarı belliydi.Bu 8 isme katılacak son 4 isim belki de ihtiyaçlara göre belirlenecek. Metecan'ın son 12'ye kalma ihtimali en  yüksek oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Keza Buğrahan'ın da takımın yaratıcılık sıkıntılarına karşı eldeki en önemli çözümlerden biri olacağını söylemekte fayda var. Geriye 4 isim kalıyor ve 4'ü de birbirinden farklı katkılar verebiliyor. Berk guard rotasyonuna elde pek olmayan bir parça eklerken, Yiğit takımda belki de en iyi şutör olarak göze çarpıyor. Berkan Durmaz stretch 4 olarak bulunurken Ege de tamamlayıcı uzun olarak Çin biletini almaya çalışıyor. Eğer Tolga olsaydı o bize bir hayli esneklik katabilirdi ama onun yokluğu da Ufuk hocanın da belirttiği gibi ölümcül değil.

Saha içinde takımın kaptanı Semih olsa da oyun lideri tartışmasız bir şekilde Cedi. Cedi 2010 yılında Hidayet Türkoğlu'nun yaptığı gibi oyunu domine ederek liderliğini ortaya koymaya çalışıyor. Bu rolü elemelerde de üstlendi ama şimdi daha zor bir ortamda bakalım yükün altından kalkabilecek mi. Furkan amansız bir skorer olduğunun farkında ve kendini kanıtlamak istiyor. Bu yaz 12 kilo alan Furkan'ın artık o ince çelimsiz hali gitti yerine daha sıkı daha sağlam bir oyuncu geldi. Şut formu dışarıdan kötü gözükse de çok hızlı ve durdurulması çok zor hatta birçok kez rakiplerinin ona faul yapmasına sebebiyet veriyor. Furkan'ın çift haneleri her maç aşmak zorunda olduğunun tüm takım farkında. Wilbekin bir hayli formsuz geldiği milli takımda rolünü hala netleştiremedi. Onun kendini bulması en az Semih'in kendini bulması kadar önemli. Çin'de adeta görücüye çıkacak olan Semih'in sakatlığı olmasaydı şu an daha ümitli bakıyor olabilirdik turnuvaya. Fakat geleneksel bir şekilde Semih'in milli takımda elinden gelenin en fazlasını yapacağını kestirebiliyoruz. Son olarak bence takımmın en önemli parçasından bahsedelim. Ersan İlyasova. Ersan NBA'de veteran olarak kabul edilen hemen her play-off takımının kadrosunda görmek istediği bir isim. Oyunun iki tarafında da çok keskin meziyetleri var. Orta mesafeyi leblebi gibi atarken dış atışlarda da boş bırakılması rakiplere ölümcül zararlar verebiliyor. Savunmada ise rakibin 5 numaralarını tutabilirken gerektiğinde Antetokounmpo'nun bile karşısında durabilecek kadar esneklik sağlıyor. Alacağı hücum fauller ve oyun zekası da bonus denebilir. Ayrıca çok iyi bir ribaundçu ve göründüğünden daha iyi bir pasör. Hızlı oynama niyetindeki milli takımımız için onun ribaund yetisi ve iyi saha görüşü çok önemli olabilir. Son İtalya maçında iki hızlı hücumu o kadar doğru oynadı ki değme guardlar ders olarak izleyebilir. Ersan'ı sahada 30 dakika civarı verimli bir şekilde tutabilirsek işler adımıza çok kolaylaşabilir.

Basketbolumuzun durgunluğa girdiği bu dönemde yeniden ivme kazanması için Dünya Şampiyonası'nda çeyrek finale kalmak harika olur ama 9-16 oynaması durumunda da takımımızı başarısız kabul edemeyiz.

Yorumlar Okunma: 3615