Dikmen: Mamak'ta hedef 3 sezon içinde BSL - BasketFaul.com

Dikmen: Mamak'ta hedef 3 sezon içinde BSL

20-08-19 16:35
TBL'nin bu sezon Ankara'daki tek temsilcisi Mamak Belediyesi, yeni sezon hazırlıklarına Pazartesi günü başladı. İlk idmanda yönetim de takımın yanında olarak başarı dileklerinde bulundular. İlk antrenman öncesi başantrenör Murat Dikmen'le bir araya gelerek yeni sezonla ilgili konuştuk. 

Dikmen, Mamak Belediyesi'nin DSİ ile ayrılarak TB2L'de mücadele etmeye başladığı 2017-18 sezonunda takımın başına geldi. Ardından geçtiğimiz sezon takımda genel menajer olarak yer aldı. Bu sezon ise tekrar başantrenör görevine gelen Dikmen bu süreci şöyle anlattı:

"Ben Mamak'a geldiğim sene BSL için 5 senelik bir plan hazırlamamıştık. Bu süreçte bizim tesis ve yatırımlarımızı gören TBF de o sezon yaptığımız TB2L başvurumuzu kabul etti ve planladığımızdan önce TB2L'ye yükselmiş olduk. Zaman olarak kadro kurmak için geç kaldığımız için açıkçası o sezon istediğimiz kimyayı tutturamadık ve ligde de verimli bir sezon geçirememedik. Sezonun tamamlanmasının ardından yeni sezon planlamaları yapılırken ben bazı sağlık sorunları yaşadım ve anjiyo oldum. Bu yüzden antrenörlüğe ara vermek zorunda kaldım. Tam o zamanda da bu sefer TBL için yaptığımız başvuru TBF tarafından kabul edildi. Kulübüm de 1 sene ara vermemi değil, Genel Menajer olarak kalmamı istedi. Daha önce başka kulüplerde de bu pozisyonda deneyimim olduğu için teklifi kabul ettim. 

Sezon bittiğinde ise belediyenin kulübe desteğe devam edip etmeyeceği belli değildi. Bu yüzden biz geçtiğimiz sezondaki teknik ekip ve oyuncularımızı elimizde tutamadık. Ancak ilerleyen zamanlarda belediye desteğe devam kararı aldı ve başantrenörlük görevine de beni tekrar getirdiler. Ben hem belediye hem kulüp tarafındaki dinamikleri iyi bildiğim için vakit kaybetmekten çalışmalarımıza başlamış olduk. 

TBL'de gençlere en fazla sorumluluk veren takımlardan biri olan Mamak Belediyesi'nin, BSL ekiplerinden Türk Telekom'la bu anlamda işbirliği mevcuttu. Geçtiğimiz sezon Ercan Bayrak ve Efe Beşok Mamak'ta süre ve sorumluluk almalarının gelişmelerine şüphesiz önemli katkıları olmuştu. Dikmen bu birlikteliğin devamının şu an için belirsiz olduğunu dile getirdi.

"Şu an onların da yönetimde değişiklikler olduğu için bazı sıkıntıları var. O yüzden şimdilik askıya almak zorunda kaldık. Yoksa biz Burak Hoca ile duruma çok istekli yaklaşmaktayız. İleride tekrar olması en büyük isteğimizdir. Ama ben 16 yerine 14 oyuncudan takımımı kurarak iki kontenjanı ne olur ne olmaz diye bıraktım. 

Ben gençlere çok inanan bir antrenörüm. Genç oyunculara mutlaka bir şans verilmesi ve önünün açılması gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple de diğer çalıştırdığım takımlarda da burada da bu durumu destekledim. Çünkü bu çocuklar süre alarak, oynayarak gelişebilirler. Hemen hemen her antrenör belli isimlere gidiyor ve gençlerimiz pek düşünülmüyor. Biz bunu Mamak Belediyesi SK olarak bir misyon haline getirdik. Gençlere şans vermeyi sürdürerek geçen sezonda Erkan Yılmaz, Efe Beşok örneklerinde olduğu gibi genç oyuncularımıza şans vermeyi sürdürerek potansiyellerini göstermeye vesile olmaya, onları kazandırmaya devam edeceğiz. 
 
Bu sezon da Darüşşafaka BGL takımından Çağdaş Atbaş ve Engin Kalkan onların yanında Oğuzhan Tosun, Mustafa Baştürk transfer ettik. Geçen sezondan da Hidayet Civan'la devam ediyoruz. Ayrıca kendi genç takımımızdan Ömür'ü A takımımıza çıkarttık."

Transferde iyi oyuncuları almanın yanında doğru kimyayı ve iyi kadroyu oluşturmanın işin asıl önemli kısmı olduğunu söyleyen Dikmen, Mamak Belediyesi'nin transferlerde tek değil iki pozisyonu oynayan gençleri tercih ettiklerini ve iyi insan olmalarının da iyi oynamaları kadar onlar için çok önemli olduğunu belirtti.

"Biz bu sene kafamızda belirlediğimiz sisteme göre kadromuzu belirledik. Sisteme, pozisyona göre oyuncu seçerken dikkat ettiğimiz durumlardan biri aldıkları süreleri verimli bir şekilde paylaşabilmeleri. Biz de iki pozisyon oynayabilen gençleri almaya çalıştık. Bunun yanında doğru kimyayı yakalamaya çalışırken iyi insan, ahlaklı, düzgün oyuncular seçmeye çalıştık. Bunlara sahip olan iyi basketbolcuların gerisini kolaylıkla getirebileceğine inanıyorum. Bizim sezondaki tek hedefimiz oyuncuların önce bireysel ardından ise takım olarak gelişmeyi sağlamak. Kimya yakalandıktan sonra meyvesinin alacağımıza da inancım tam."
 
Geçtiğimiz sezon TBL'de iyi sezon geçiren bazı oyuncular bu sezon BSL'ye yükseldi. Bunun yanında BSL'den buraya gelen oyuncular da oldu ve bunların yanında TB2L'deki iyi oyuncuların da buraya yükseldiğini oluşan kadrolardan görebiliyoruz. Şimdiye kadar oluşan kadroların daha homojen dağıldığı ligde net bir favori olduğunu bu sezon da söylemenin zor olduğunu ve her takımın şansının aslında geçen sezondan göre daha yakın olduğunu söyleyebiliriz. Söylediklerime katılan Dikmen konuyla ilgili olarak sözlerine şöyle devam etti:

"Oyuncu kalitesi olarak bakarsak buradan BSL'ye giden pek çok oyuncu oldu. Ama TB2L'deki iyi oyuncular da bunun yanında buraya yükseldi. Şu ana kadar oluşan kadrolara bakarsak da daha dengeli bir dağılım olduğunu görebiliriz. Bu sebeple daha fazla takımın favori olacağını söyleyebilirim. Bütçe anlamında baktığımızda bir iki takımın diğerlerinden ayrıldığını görsek de kadroları sahada görmeden bir şey söylemek zor. Hiç beklemediğimiz takımlardan beklediğimiz performanslar da görebiliriz.Bu sezon bence  kesinlikle daha zor ve keyifli olacak."

 
Geçtiğimiz sezon pek çok BSL takımında dahi ekonomik olarak çok sıkıntılı zamanlar yaşanırken, Dikmen, TBL'de ekonomik sıkıntıları minimum seviyede atlatan takımlardan biri olan Mamak Belediyesi'nin bu sezon da buna dikkat ettiğini ve bu sezon harcanacak tüm miktarların hazır olduğunu ve Mamak'ın bütçesel anlamda zeminini artık oturttuğunu ifade etti:

"Belediye sponsor olurken kendi bütçesinin belediye kanununa göre 1000'de 7'sini, bu 1000'de 4'te olabiliyor, bütçesinin bu kısmını spora ayırmak zorunda. Bizim yöneticilerimiz basketbolu en iyi branş olarak gördükleri için tamamını buraya aktarıyorlar. Bu miktar iddia gelirleriyle birleştiğinde ise bizim bütçemizi çıkartıyor ve biz de bunu aşmadan planımızı  yapıyoruz. Bu sezon da sıkıntı yaşamamak için elimizdeki paraya göre hareket ettik ve şu an bu sezon yapacağımız tüm harcamaların miktarları hazır durumda. Mamak bu anlamda bütçede sağlıklı bir zemin oluşturdu. Maalesef bilet satışının istenilen düzeyde olmaması, kulüpleri sponsor bulmalarını biraz da zorunlu kılıyor. Benim edindiğim tecrübelerle söyleyebileceğim nacizane tavsiyem hayali paralar yerine elinde ne kadar varsa o kadarlık takım kurmaya çalışılmalı. Çünkü zaten kulüpler,menajerler tarafından çok mağdur ediliyor. Bunların yanında altyapı bir kulüp için çok önemli. Biz de iki sezondur çok ciddi önem vermeye çalışıyoruz. Geçen sene gençler 3.lüğü, ondan önce de gençler Ankara 1.liği elde ettik ve bu süreçte bir oyuncumuzu da A takımımıza çıkardık. Bu sezon dışardan da oyuncu getirmeye başladık. Çünkü daha ciddi çalışamalar yaparak daha fazla gencimizi yukarı taşımayı istiyoruz. İki sezon içinde A takımımızda 4 ya da 5 oyuncu olması en büyük hedeflerimizden biri."

Son olarak ise bu sezonki hedeflerini sorduğumda ise küçük hedeflerden ziyade büyük hedeflerin peşinden koştuklarını ifade eden Dikmen şöyle konuştu:

"Hedefi olmayan insan başarısız olur. Bizim hedefimiz gidebileceğimiz yere kadar ileriye gitmek. Federasyon Kupası'nı tekrar kazanmayı çok istiyoruz. Sezonu da ilk 9 içinde tamamlayarak tekrar play-off kalmak ve orada da yarı finale, belki de daha ilerisine gitmek istiyoruz. Tabii en büyük hedefimiz BSL. Biz yola büyük hedeflerle çıkıyoruz ve bu hedeflere ulaşmak için elimizden geleni yapacağız.Belediye başkanı ve yönetim çok heyecanlı. 4,5 senelik birlikteliğimiz olacak. Bizim hedefimiz 3 sezon içinde BSL'ye yükselmek.

Biz hiçbir zaman, kupada gruptan çıksak yeter gibi bir şeyi oyuncularımıza demedik. Aynı şekilde ligde de play-off hedefine ulaşmak için 9.luğu değil en yüksek sırayı almaya çalışacağız ve yolun sonunda başarabilirsek BSL'ye çıkmayı istiyoruz. Çok büyük bütçeler olmadan zamanında bunun pek çok örneğine şahit olduk, Bu sebeple biz de kimyayı oturtabilirsek ligin favorilerinden biri olabiliriz."

Yorumlar Okunma: 2210