Soğuksu: Şampiyon olabilirdik - BasketFaul.com

Soğuksu: Şampiyon olabilirdik

20-08-19 11:33
Geride bıraktığımız günlerde Yıldız Milli Takımımızla Avrupa Şampiyonası heyecanı yaşadık. Birer yenilgisi olan İspanya birinciliği kazandı, Fransa ikinci sırayı aldı, biz de bir yenilgi aldık ama bu çeyrek finalde Rusya'ya kaybettiğimiz için kürsüye çıkamadık. Bir kötü gün, girmeyen şutlar... Ancak sonrasındaki maçları kazanıp gelecek yıl yapılacak U17 Dünya Şampiyonası'na katılma hakkını kazandık. 

Şampiyonaya salt derece açısından bakarsak tabii ki istediğimizi elde edemedik ama oynadığımız basketbol, ileride iyi olabileceğini gördüğümüz oyuncuları izlemiş olmak daha önemliydi. Bu açıdan bakıldığında amacımıza ulaştığımızı söyleyebiliriz.

Yıldızların koçu Semih Soğuksu'nun şampiyona ve sorumuz üzerine üç oyuncu konusunda görüşlerini aldık...

* Turnuva öncesi beklentilerimiz basketbol olarak karşılığını buldu. Bireysel ve takım olarak şampiyona içinde gelişmeleri gördük. Sayı, ribaund ve asistte turnuva ikincisi olduk.

* Türk Basketbol ekolüne uygun olarak sert savunma yaptık, hızlı hücum ettik ama bir kötü maç ilerlememizi engelledi. Hayalimizde Udine'den şampiyon olarak dönmek vardı, bunu gerçekleştiremedik.

* Şampiyonada oyuncular mental sorunlarla inişler-çıkışlar yaşadı. İyi oynadığımız bölümleri artırmamız gerekiyor.

* Geleceğe dönük 5-6 oyuncumuz genel olarak iyi oynadı ve zaman içinde BSL oyuncusu olabileceklerini gösterdiler. 

* Şut konusunda sorunlarımız var, bazı maçlarda düşük yüzdeyle attık ama bunu iki aylık kamplarda çözmek kolay değil, bu nedenle kulüplerle işbirliği yapmamız gerekiyor.

* Adem açısından iyi bir turnuva oldu. Onu dışarıda da kullandık çünkü 4 numara oynaması daha uygun. Blokta ve ribaundda turnuva ikincisi oldu, karmaya seçildi.

* Batın çok karakterli ve çok büyük oyuncu olmaya aday. Oyunun iki tarafını da oynayabiliyor, sayı kadar ribaund ve asist özellikleri de var.

* Berkay, kısaların da basketbol oynayabileceğine iyi bir örnek. Zaten kendisine Bobby Dixon örneğini veriyoruz. Çok akıllı, ilk adımı çok çabuk ve cesur. Boyu kısa diye elenecek bir oyuncu değil, aksine bunu avantaja çevirebilen bir yetenek. 

Yorumlar Okunma: 2272