David Blatt'ten üzücü hastalık açıklaması - BasketFaul.com

David Blatt'ten üzücü hastalık açıklaması

19-08-19 14:43

 Olympiakos'un antrenörü David Blatt bir süredir savaştığı hastalığı bir mektupla kamuoyuyla paylaştı. David Blatt "Bu hastalığın bir çaresi yok. Deprasyona girmek kolay. Ben mücadele edip bununla yaşamayı öğreneceğim" dedi. İşine devam edip etmeyeceğiyle ilgili kesin bir bilgi verilmedi.


David Blatt'in kesin bir tedavisi henüz bulunmayan "Birincil İlerleyici MS" hastalığına yakalandığı açıklandı. Hızla ilerlediği için kısa sürede hastayı engelli hale getirebilen MS hastalığı ülkemizde de 50 bin hastada görülüyor.

David Blatt daha önce ülkemizde Efes ve Darüşşafaka'yı çalıştırırken Darüşşafaka ile Eurocup'ı kazanmıştı.

Basketfaul ailesi olarak David Blatt'e ve tüm MS hastalarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
 
Blatt'in mektubundan pasajlar...
* Bazen hayat üzerinize açıklaması, mantığı veya sebebi olmayan şeyler atıyor. Bunlar da fark ettiğinizde gerçek karakterinizi sınayan seçimler yapmanız gereken zamanlar oluyor.

* Bugünden itibaren bu durumun hayatımı nasıl değiştireceğine ve değiştirebileceğini anlamanın ilk şokunu ve acısını atlattıktan sonra hiçbir konuda pes etmemeye karar verdim. Yaptığım ilk şey, zorlukları aşma ve sorunları çözme konusunda basketbol koçluğu yöntemlerime başvurmak oldu. Üç aşamalı bir süreçten söz ediyorum. 1) Sorun ne? 2) Neden oldu? 3) Bunu nasıl çözebiliriz?

* Sorun ilerleyici birincil düzey MS ve benim durumumda ve benim yaşımda kendisini ilk olarak bacakların güçsüzlüğünde gösteriyor. Benim için asıl mesele yorgunluk, denge ve güç. Genel vücut kondisyonumu geliştirmek ve kas esnekliğime ve hareketine yardımcı olmak için yüzme ve su çalışmalarının yanı sıra özel bir güç çalışması ile denge egzersizleri yaptım. 

* İnsanın bu hastalığı neden geçirdiği bilinmiyor. Belli bir sebep ya da açıklama olmadan durumu kabullenmek ve kendi durumunuzu iyiye götürmek için mümkün olan her türlü kaynağı kullanmaya konsantre olmak durumunda kalıyorsunuz. Daha büyük zorluklar yaşayan çok insan var ve herkes kendi savaşını veriyor. Herkes cesur ve kararlı olmalı ve ileriye bakmaktan asla vazgeçmeden hayatı mümkün olan en kaliteli şekilde yaşamalı. 

* Bunu nasıl çözeceğiz? İşe koyulacağız. Bir plan yapacağız. Kabul edeceğiz, uyum sağlayacağız, gelişmek ya da kötüye gitmemek için yollar arayıp bulacağız. Kendimizi eğiteceğiz. 

* Çok sayıda iyi ve sevgili insanın yardımına sahip olduğum için şanslıyım. Biraz daha farklı gözüksem ve öyle hareket etsem de beni destekleyen, bana yardım eden ve en azından beni anlayan insanlardan bahsediyorum. Ben hâlâ aynı kişiyim. Onlar bunu moralim bozulduğunda ya da canım birazcık sıkıldığında bile unutmama müsaade etmiyorlar. 

* Dezavantajlarımı kabul eden ve onları aşmama yardımcı olan harika doktorlarım, antrenörlerim, fiziksel terapistlerim ve yönetimim var. Nasıl şikayet edebilirim? Tabii ki edemem ve etmeyeceğim. 

Yorumlar Okunma: 4734