Tibet Görener ünlülerin antrenörüyle çalışıyor - BasketFaul.com

Tibet Görener ünlülerin antrenörüyle çalışıyor

18-08-19 11:51
Tibet Görener geçen yılki U16 Şampiyonası'nda dikkatleri çeken performanslar sergilemiş, son maçta hızını alamayıp Fransa'ya 32 sayı atmıştı. Üçüncülükle tamamladığımız şampiyonadan bir gün sonra Tibet Amerika'ya uçmuştu çünkü artık eğitimini orada sürdürecekti. Tabii bu kararında 'basketbol' belki de daha ön plandaydı.

Geçtiğimiz günlerde ikinci olarak bitirdiğimiz U18 Şampiyonası'nda Tibet Görener skorer kimliği ile yeniden karşımızdaydı. Bütün oyuncuların kendi çizgisinin gerisinde kaldığı İspanya finali dışında Tibet turnuva boyunca etkili oyuncularımız arasındaydı.

'Görener' soyadından dolayı Tibet'in Banvit (Teksüt Bandırma) altyapısından oynadığını sananlara rastladık oysa O, İstanbul Açı Koleji ve ardından Darüşşafaka'nın formasını giydi. Banvit'te yıllarca antrenman yapsa, temel eğitimi alsa da İstanbul'da okuduğu için Bandırma Kulübü ile maça çıkmadı.

Turnuvadan üç gün sonra lise eğitimi için Amerika'ya uçtu ve planlandığımız röportajı telefon üzerinden yaptık...

Söz Tibet'te...
* Geçen yıl Montverde Academy'deydim ancak naklimi Orange Lutheran'a yaptırdım. Montverde çok büyük bir okuldu ve 8 basketbol takımı vardı. Bu nedenle özel antrenman yapma fırsatı bulamayınca okul değiştirdim.
* Orange Lutheran'de asistan koç Charlie Torres; Klay Thompson, Aaron Gordon Gordon, Luka Doncic, Fenerbahçe'ye geçen Derrick Williams gibi birçok NBA oyuncusunun gelişim koçu olarak çalışmış değerli bir yetiştirici. Torres faktörünün etkisi ve daha fazla bireysel çalışma yapabileceğim düşüncesiyle Orange Lutheran'ı seçtim.
* Geçen yıl sabah 6'da uyanıp basketbol antrenmanına çıkıyorduk. 10-15 arasında derslere girdikten sonra kuvvet antrenmanları yapıyorduk. Benim şikayetim yeterince özel çalışma yapamamaktı.
*Amerika'ya geldiğimde İngilizcem iyi düzeydeydi çünkü şimdi Texas'ta yaşayan ağabeyimin de katkısıyla 3 yaşından beri İngilizce konuşuyorum. Yani Türkçe'yle İngilizce'yi birlikte öğrendiğim söylenebilir.
* Lise çağında Amerika'ya gelmek isteyenlere okulun eğitim  ve basketbol düzeyini iyi araştırmalarını, basketbol için gelişimlerine en fazla katkı verebilecek yerleri seçmelerini  öneririm. Okulun isminin büyüsüne kapılmadan yaşayacaklarını, şartlarını önceden öğrenmeleri gerekir ki daha sonra sürprizlerle karşılaşmasınlar.
'Türkiye'de olsan bu yaşlarda eğitimle basketbol arasında kendini bir yol ayrımında bulacaktın. Amerika'da ise bu sorunla üniversiteyi bitirdikten sonra karşılaşacaksın ancak konuşmalarından basketbolu tercih edeceğini anlıyoruz. Bir iş adamı olan babandan dolayı mesleğini tercih edebileceğini de bir olasılık olarak görüyorduk' sorusu üzerine... Okulu bitirdikten sonra profesyonel basketbolcu olmak istiyorum. Belki önce Avrupa'da ama NBA hayalini sürdürerek... 
* Kuvvetlenmem lazım, bu yıl 10 kilo kas almak istiyorum. Daha fazla ribaund toplamam, savunmada daha fazla sertleşmem lazım. Şutum iyi, atletizmim fena değil, ama kendi şutumu yaratmak konusunda da eksiklerim var.
* U18'da iyi bir takımımız vardı, zor bir fikstürden geçip finale çıktık. Şampiyon olamadığımız için hayal kırıklığı yaşadık ama ikinciliğin de başarı olduğunu biliyoruz.

 

Yorumlar Okunma: 6682