Berkan Durmaz: Ersan abi ve Cedi bana çok şey kattı - BasketFaul.com

Berkan Durmaz: Ersan abi ve Cedi bana çok şey kattı

12-08-19 11:49

Medya günleri bizim için oyuncuları saha dışında da tanıma fırsatı bulduğumuz, onlarla ortak bir bağ kurmamıza vesile olan keyifli bir zaman dilimi olarak anılırken birçok oyuncu bu günlerden pek hoşlanmaz. Kimisi art arda dizilmiş muhabirlerin birbirlerine üç aşağı beş yukarı benzer sorularından sıkılır, kimisi ise bu işi basketbolun dışında kalan gereksiz bir angarya olarak görür. 

Girişi bu cümlelerle yapmamın sebebi diğer oyuncuları eleştirmek değil, Berkan Durmaz'a teşekkür etmek. Her soru sonrasında yüzündeki gülümsemeyi eksik etmeyip kendimi dört dakikalık, kısa ama etkili olmak zorunda olan bir işin içinde değil de kırk dakikalık güzel bir çay/simit sohbetinde hisettirdiğin için teşekkürler Berkan...

Özellikle TOFAŞ ve Sigortam.net İTÜ'de çifte lisansla oynadığın 2017-18 sezonundan itibaren sende çok somut gelişimler gördük ve şu an karşımızda A Milli Takım'ın dört numara rotasyonu için Ersan İlyasova'yla birlikte anılan bir oyuncu var. Burada zaman nasıl geçiyor, neler hissediyorsun? 

Söylediğin gibi önümde Ersan İlyasova gibi bir efsane var, ondan bir şeyler öğrenebildiğim için çok mutluyum. Geride kalan şu birkaç hafta benim için bir klinik ya da yaz okulu gibi geçiyor. Buradaki ortam mükemmel, içinde bulunduğum her dakikanın keyfi bambaşka ve gerçekten onur verici. İnşallah Çin'e kadar her şey böyle devam eder.

Ersan'la antrenmanda sık sık eşleşiyorsunuzdur diye tahmin ediyorum. İdmanları maçların provası olarak düşünürsek böyle bir sınav vermek sana neler katıyor?

Ersan abi attığınız her adımı okuyup ona göre hücum edebilen bir oyuncu, ben de kendimce buna yönelik başka hamleler geliştirmeye çalışıyorum. Bir nevi beyin fırtınası şeklinde geçiyor yani. Tabii hücum sırası bana geçtiğinde de bu kez savunma tarafında tecrübesiyle karşılık veriyor. Cedi'yle ilgili de bu durum geçerli, yaş olarak Ersan abiden küçük olduğu için tecrübesizmiş gibi gelebilir ama o da farklı yetenekleriyle oyunu okuyup size yanıt veriyor. Onun kuvvetine karşılık vermek de işin ayrı bir boyutu, dolayısıyla Cedi'ye de farklı bir çözüm bulmaya çalışıyorum. Son birkaç haftadır Ersan abi ve Cedi'nin bana büyük katkısı olduğunu söyleyebilirim.

Burada 96-97 jenerasyonundan çok fazla oyuncu var. Çok uzun senelerdir tanıdığın, hatta çocukluk arkadaşın diyebileceğimiz isimler. Dünya Kupası'na onlarla hazırlanmak da senin için farklı olsa gerek...

Tabii ki! Onun çok büyük ekmeğini yiyoruz gerçekten. Buradaki arkadaşlarım sezon içindeki maçlardan sonra da konuştuğum, anlaşmakta hiç zorlanmadığım insanlar. Saha içinde bazen bir kaş göz hareketimizden, bazen de telepatik yollarla anlaştığımız oluyor (Gülüyor).

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nı 13 yaşında bir çocuk olarak takip ederken dokuz sene sonra aynı organizasyona katılmaya ramak kalacağını tahmin eder miydin?

Basketbola başlarken her çocuk "12 Dev Adam" olmak ister. Sonuçta o şarkılarla büyüyorsunuz, herkesin hayalidir bu. Yönetimde Kerem abi ya da Ömer abi gibi o zaman televizyonda izlediğimiz insanların olması da bambaşka bir şey, tecrübelerini bizimle paylaşıyorlar. Bunları göz önünde bulundurunca 2010'da şu an yaşadıklarımı hayal bile edemezdim sanırım.

Son olarak grubumuzdaki Birleşik Devletler karşılaşmasında ortaya çıkabilecek olası eşleşmelerin seni ne kadar heyecanlandırdığını sorsam...

ABD ile oynamak çok değişik bir deneyim olacaktır eminim ancak benim buradaki ilk hedefim ilk 12'ye girmek. Göreceğiz...

Yorumlar Okunma: 1762