İlyasova: Antrenmanda kavga etmeliyiz (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

İlyasova: Antrenmanda kavga etmeliyiz (Gençalp Kozan)

08-08-19 22:03
A Milli Takımı'mızın dört numara rotasyonunu yıllardır başarıyla dolduran, son olarak Milwaukee Bucks ile konferans finali oynamış  Ersan İlyasova TBF medya gününde sorularımızı yanıtladı.
 
2010 Dünya Şampiyonası'nı hatırlatarak başlamak istiyorum, bu salonda çok özel anlar paylaşmıştınız ve şimdi dokuz sene sonra bu kez bambaşka isimlerle yepyeni bir maceraya atılıyorsun. O zamanki kadrodan yalnızca sen ve Semih Erden var, neler hissediyorsun?
 
O dönem yaşadıklarımız hem ülkemiz açısından hem de kendi adıma çok değerliydi. Seyircimizle çok güzel bütünleşmiştik. Onlar bize, biz onlara çok farklı duygular yaşattık. Çin'e giderken belki tecrübe olarak üst sıralarda değiliz ancak takım mücadeleyi seven insanlardan oluşuyor. Geçen gün Fransa'da oynadığımız turnuvada da bunu gördük. Herkes gerçekten %100'ünü veriyor ki bence en önemli kriter bu. Yani buraya ne kadar istekli ve kendini kamçılayarak gelirsen başarıya ulaşmak o kadar kolay.
 
Berkan Durmaz'la konuştuğumuzda senden şu kısa sürede bile çok fazla şey öğrendiğini söyledi. Antrenmanlarda muhtemelen hem Berkan'la hem de Ege'yle (Arar) sık sık eşleşiyorsun. Onlarla ilgili yorumun ne olur, takımdaki genç ruh sahaya nasıl yansıyacak? 

Ligde uzun süreler almadıklarında dahi bunun üzerine gidebilmiş çocuklar ve bu noktada kendilerine inanmaları çok önemli. Dünya Kupası'nda elbette hiçbir maç bizim kolay geçmeyecek ve antremanda rekabet hâlinde kalıp birbirimizle kavga etmemiz gerekiyor. Bir nevi kendi kendimizi forma sokmak zorundayız, bu anlamda takımdaki tüm oyuncuların varlığı çok kritik.
 
NBA'e dönecek olursak geçen sezon sonu itibarıyla üzücü görünse de Antetokounmpo'nun önderliğinde önemli başarılar elde ettiğiniz bir yıldı. Hem geride kalan sene hem de hedeflerinle ilgili neler söylersin?
 
Takım kimyası çok üst seviyedeydi, Giannis'in performansı inanılmazdı. Şampiyon olmaya da çok yakındık, gerçekten istiyordum açıkçası fakat Toronto'ya karşı öne geçip kaybettik. Böyle şanslar elinize çok nadir geçiyor ancak Bucks'ta yine iyi bir kadro kuruldu. Umuyorum geçen yıl gerçekleştiremediğimiz şeyleri önümüzdeki sezon başarabiliriz. Şampiyonluğu gerçekten çok istiyorum. 
 
Gruptaki rakiplerimizden ABD'de çok sayıda isim kadrodan çekildiğini açıkladı. Sen hem milli takım formasını defalarca giyip bu aidiyeti iyi bilen hem de NBA yıldızlarının düşünce yapısına hakim birisin. Oluşan bu durumun sebebi ne olabilir?
 
Bu kişisel bir karar, bu konuda herkesin farklı fikirleri, sebepleri olabilir. Benim bunu buradan bilip söyleyebilmem mümkün değil ancak oyuncuların bağlı bulundukları kulüpler var ve önceliklerini buradaki hedeflerine verebiliyorlar. Tek bildiğim bu.
 

Yorumlar Okunma: 3403

coil