Gemlik Genel Menajeri Gümüş: Menajerler yüzünden çok kulüp kapandı - BasketFaul.com

Gemlik Genel Menajeri Gümüş: Menajerler yüzünden çok kulüp kapandı

05-08-19 12:56
Bilindiği üzere TBF, TBL'de çekilme kararı alan takımların yerine katılım daveti açmıştı. Başvuruda istenen şartları sağlayarak davet edilen takımlardan biri Gemlik Basketbol oldu. Biz de TBL'ye yükselmesinin kesinleşmesi ardından Genel Menajer Yahya Gümüş'ün görüşlerini aldık.

2016 yılında basketbol branşıyla faaliyete başlayan Gemlik Basketbol, aynı sezon voleybola da yöneldi ve sezon sonunda takımları ikinci lige yükseldi. Basketbola ise EBBL ve bir altyapı takımı ile başlayan Gemlik sonrasında altyapılarda takım sayısı 5'e çıktı ve sezonlar geçtikçe bu sayı da artmaya devam etti. Bu sezon ise TBL'ye yükselişin ardından basketbola daha ağırlık vermek için voleybol branşını kapatma kararı aldılar. 
 
'Kimseye en ufak bir borcumuz yoktur'

TBL'de oynamaya nasıl karar verdiklerini sorduğumda Gümüş, yapabileceğimizi farkedince bir sezon daha burada olmamaya karar vererek başvurularını yaptıklarını ifade etti.
"Bir önceki sezon TBF'den bize böyle bir talep gelmişti. Ama biz organizasyon olarak Gemlik'in hazır olmadığını düşünmüştük. Aslında yeni sezonda da biz TB2L'de oynamak için yola çıkacaktık. Hazırlıklarımızı buna göre yapmaya başlamıştık. Ama sonraki süreçte Başkanımızla gerekli toplantıları yaptığımızda bu işi yapabileceğimizi gördük ve neden bir sezon daha burada olalım diye düşünerek yola çıkmaya karar verdik." 

Bütçe planlama ve altyapı konularında çok hassas olduklarını dile getiren Gümüş şöyle devam etti:
"Baktığınızda varolduğumuz günden bugüne kadar kimseye en ufak bir borcumuz yok. Yani biz yönergeleştirilmeden mali kriterleri uygulamaya başladık. Bütün ödemelerimizi yaptığımıza dair makbuzlarımız elimizde mevcut. Bugüne kadar bu şekilde yönetilen kulübümüzü yine aynı şekilde yönetmeye devam etmek en büyük amaçlarımızdan. Bizden desteklerini esirgemeyen, aramızda çok güzel bir bağın olduğu 5'e yakın sponsorumuz var. Bu destekleri sayesinde finansal açıdan daha güçlü ve daha iyi oluyoruz. Ayrıca spor okullarımızdan da kulübümüze gelen ciddi bir gelir var. Bizim amacımız sezon başladığında bütün bütçelerin belli olması ve sezon sonuna kadar ödenecek tüm meblağların hazır olması. Kurulduğumuz günden beri böyle yapmaya çalıştık, umarım devamında da bunu sürdürebiliriz." 

'Hiçbir zaman bütçemizin 1 kuruş üstüne çıkmadık'

Biz hiçbir zaman sponsorlarımızdan belli bir miktar istemedik. Onlar ne kadar verebiliyorsa onu verdiler. Biz de elimizdeki bütün miktarları topladık ve sonuc neyse onun hiç 1 kuruş bile üzerine çıkmadık. Biz zaten hep makul bütçelerle yola çıktık. Bu geldiğimiz yere oyuncularımız, coachumuzun ve staffımızın özverili çalışmasıyla geldik. Biz, klişe gibi olacak ama aile gibiyiz. Başarımızın en büyük anahtarı bu olabilir. Çünkü oyuncularımızın gözümde benim oğlumdan farkı yok. Elimden geldiğince aynı hassasiyeti göstermeye çalışıyorum, çalışıyoruz. Bizi bir araya getirerek aile olmayı öğreten Başkanımız Berkay Bulut'tur. Her konuda bize abiliği, insanlığı öğretmiştir. Onun bu kulüpteki emeklerini çok kıymetlidir."

Her şey onlar için şu an baktığımızda çok yeni olsa da aslında onlar yapabileceklerine inandıkları zamandan beri TBL ile ilgili çalışmalara başlamışlardı
"Beğendiğimiz ve bizle çalışmasını istediğimiz yaklaşık 30 oyuncudan oluşan bir listemiz var. Biz TBL'yi Haziran ayından beri düşündüğümüz için, yaz ayındaki transfer çalışmalarımızı da o yönde yapıp böyle bir listeyi hazırladık. Hatta bazılarıyla sözde anlaşmaya da vardık. Ancak katılımımız resmi olarak açıklanmadığı transferlerimizi imza aşamasına taşıyamamıştık. Bayram sonrası ise anlaştığımız oyuncuları yavaş yavaş duyurmaya başlayacağız. Yine TBL'de de ağırlıklı olarak gençlerden oluşan bir kadromuz olacak. Eylül'e kadar transfer çalışmalarımızın bitmesini hedefliyoruz. Sezonu açmak için ise planladığımız tarih 25 Ağustos. 

'Hedefimiz play-off'
 
TBL'deki hedefimiz play-off. Kadro yapılanmamızı buna göre yapmaya başladık. Staffta ise asistan koçumuz, fizyoterapist, masör ve malzemecilerimizi belirledik. Kadro ve staffın geri kalanı için ise yoğun bir efor sarfediyoruz. TB2L'deki coachumuz Fatih Elbaş ile devam etmeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde durum netlik kazanacaktır diye düşünüyorum. Altyapımızda ise 6 antrenörümüzle aynı titizlikle çalışmalarımıza başladık.Kurulduğumuz zaman 30'a yakın lisanslı sporcumuz vardı, şimdi ise bu sayı 160'a kadar yükseldi. 100'e yakın spor okulumuz var. Her geçen gün gelişmeye devam ediyoruz. TBL yolunda en büyük destekçilerimiz ise altyapıdaki velilerimiz ve oyuncularımız oldu."

Henüz 3 senelik bir takım olan Gemlik Basketbol'un TBL ile daha profesyonelleşmeye başlayacağını söyleyen Gümüş, "Bizim için TBL'deki en büyük tereddütümüz, oyuncularımızın maaşlarını düzenli ve eksiksiz bir şekilde verip veremeyeceğimizdi. Çünkü şu an baktığınızda şampiyon olan takımdan en alttaki takıma kadar hemen hepsinin az çok farketmiyor, oyunculara borçları bulunuyor. Bize lige başvuru yaptığımızda bütün oyuncularımızdan aldığımız herhangi bir alacakları olmadığına dair ıslak imzalı belgeleri TBF'ye göndermiştik. Tabii sadece oyuncular değil, herhangi bir kurum vs kimseye bir borcumuz bulunmuyor. Daha profesyonelleşmeye daha kurumsallaşmaya çalışacağız. Ama hatalarımız elbette olacakır ama biz bunu elimizden geldiğince minimuma indirmeye çalışacağız." şeklinde konuştu.

Son olarak ise oyuncu menajerlerine değinen, fiyat politikalarının yanlış olduğunu dile getirdi:
"Oyuncu menajerleri kulüp bütçelerine göre ücret söylüyorlar. Bunun mantıksız olduğunu düşünüyorum. Bütün oyuncuların fiyatları belli olmalı. Menajerler bu konuda kulüplere çok yükleniyorlar ve tabloya baktığımızda pek çok takımın bana göre kapanmasındaki en büyük etkenin bu olduğunu söyleyebilirim. Bu durumdan belki haklı olarak oyuncuların çoğu maaşlarının tamamını alamadıkları için olabilir.
 
Aynı şekilde TBF tarafından da burada finansal denetlenmenin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Buradaki bütçeler belli. Çok çok yüksek fiyatlı bir antrenörün getirilmesinin de doğru olduğunu düşünmüyorum.Çünkü o antrenöre verilen o yüksek ücrete karşılık oyuncular parasını alamıyor. Her şey dışardan güzel gözükse de, çok para harcanılsa da başarı gelemiyor. Kimseye saygısızlık etmek istemem bu sadece benim görüşüm. Bana göre önemli olan gençlerle, doğru kimyayla yakalamak. Bunlar olmayınca maalesef o kulübün ömrü de çok olmuyor ve kapanmak zorunda kalıyor."

Yorumlar Okunma: 4186