Basketbol antrenörlüğünde yeni bir ufuk (Hayri Solmaz) - BasketFaul.com

Basketbol antrenörlüğünde yeni bir ufuk (Hayri Solmaz)

29-07-19 19:45
Geçtiğimiz hafta İstanbul Sinan Erdem’de TBF’nin ilk defa hayata geçirdiği ‘Bireysel Gelişim Antrenörlüğü Sertifika Eğitim Programı’nın ilk aşaması yapıldı. Hedef, önümüzdeki dönemde en üst ligden başlayarak ‘zorunlu’ olarak takımların bünyesinde en az bir adet sertifikalı bireysel gelişim antrenörü bulundurulması ve bu süreç için gereken altyapının hazırlanması. 

Daralan ekonomi ile birlikte kendi kaynağını geliştirmek ve üst düzeye çıkartmak ‘yeniden’ kaçınılmaz hale geldi. Keşke zorunluluk nedeniyle değil de, yapımız, ruhumuz, spor kültürümüz, geleneğimiz gibi nedenlerden ötürü nitelikli basketbol insanı geliştirme misyonunu içeren vizyonumuz sallantıya girmeseydi ve kaç yabancı ile oynarsak oynayalım, rekabet edebilecek oyuncu sayımız iki haneliden üç haneli rakamlara çıkabilseydi. Bugünkü tablo bu değil. Birkaç istisna dışında bizim çocuklarımız ne acı ki sadece destekleyici konumdalar, hem de uzun bir süredir.

Çözüm? Daha çok, hatta sayılamayacak kadar çok oyuncuyu rekabet edebilecek ve evrensel pazarlarda yer tutabilecek hale getirmek. İşte bahsettiğimiz Sertifika Programı da resmi boyutta bunun ilk adımı olacak. Oyuncu yetiştirmek ve geliştirmek tabiatı gereği zaten en önde yer almalıyken bugün temeline inmeyeceğim şu ya da bu nedenlerle öncelikler manzumesinde çook altlara indi. Umalım ki bu ve benzeri diğer somut adımlarla, kendi kaynağımızı üretme yolunda karnemizde kötü olan notu tekrar eski günlerimize taşıyabilelim.

Katılımcılar kimlerdi? 100’ün üzerinde A ve B lisansına sahip antrenör ile 50 ve üzeri milli olmuş oyuncu programa katıldı.

Neler ve kimler vardı programda? 5 günlük uzun ve yoğun gündemli programın atletik performans bölümünde Ozan Şirikçi, spor psikolojisi bölümünde Arda Coşkun ve sporcu beslenmesi bölümünde Ece Öneş, basketbolcuların gelişimine yönelik bilgi, deneyim ve önerilerini,yanlışların ve doğruların altını çizerek katılımcılara sundular. 

İşin basketbol tarafında ise Alaeddin Yakan, Hakan Demir, John Townsend, Ekrem Memnun, DuskoSavanovic, Orhun Ene ve Oktay Mahmuti, çeşitli konu başlıklarında derinlemesine hazırlanmış programlarını paylaştılar.7 basketbol adamının çoğunlukla birbiriyle çakışan ancak bakış açıları ve uygulamalarındaki ince farkların gözlenmesi en önemli kazanımlardan biriydi bence.
 

TBF Eğitim Kurulu yararlı, gerekli ve ilerici bir işe imza atıyor. Bire bir konuşmalar ve sosyal medya izlenimleri programın beklentileri karşıladığı yönünde. Sürecin oluşumu ve uygulanmasında derin mutfak çalışması yapan Aydın Ağabey ve Eğitim Kurulu’na teşekkürler. Bir teşekkür de TBF Eğitim Departmanı’ndan Yücel Verep ve Osman Sarısoy’a…  

 

Yorumlar Okunma: 3973