Oyuncuyu yetiştirmek ama geliştirememek - BasketFaul.com

Oyuncuyu yetiştirmek ama geliştirememek

22-07-19 10:31
İsrail'deki U20 Erkekler Avrupa Şampiyonası ev sahibinin zaferi ile sonuçlandı. Milli Takımımız son yılların en zayıf şampiyonasında maalesef iyi sonuç alamadı ve altıncılıkla yetindi. 

Altyapı milli takımlarımızdan öncelikli beklentimiz elbette madalya değil, oyuncularımızın gelişimini izlemek. Kürsüye çıkamamızı önemsemeyebiliriz ama asıl canımızı sıkan konu hem bireysel, hem takım olarak sergilediğimiz düşük profilli basketboldu. 

Bazı oyuncularımızın belli yeteneklerinden söz edebiliriz. Ne var ki "Basketbolu bilerek oynama" konusunda hemen hemen tamamı yetersizdi.

Yalçın Granit abimizin sık sık dile getirdiği "Oyuncu yetiştiriyoruz ama geliştiremiyoruz" sözünün ne kadar doğru olduğuna bir kez daha şahit olduk. 

TBF'nin erkekler tarafında altyapılarda hummalı çalışmalar içinde olduğunu, özellikle 14-15 yaş grubuna büyük mesai harcadığının farkındayız. Ancak milli takımlardaki oyucuları federasyonun 60 günlük kampları ile "Büyük Oyuncu" yapmak mümkün değil. Sonuçta bu oyuncular bütün yılı kendi takımlarında geçiriyor. Bu nedenle oyuncular kadar kulüplerin eğitilmesi de önem taşıyor. Eğitim Kurulu'nun antrenör gelişimi için yaptığı olağanüstü çalışma, ancak onlar hakkında karar veren kulüp yöneticileri ile aynı dili konuşmasıyla sonuç verebilir. (Basketfaul) 

Yorumlar Okunma: 4689