Elde var bir... (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Elde var bir... (İlker Yıldız)

21-07-19 13:26
Kuzey Makedonya’nın Skopje şehrinde düzenlenen FIBA U18 Kızlar Avrupa Şampiyonası B Ligi’nde üçüncü olan millilerimiz, iki yıl aradan sonra tekrardan A Ligine yani ait olduğumuz lige geri döndü. U18 millilerimiz B grubunda oynadığı maçlarda sırasıyla; İzlanda’yı 103-43, Portekiz’i 62-41, İsviçre’yi 68-57 ve Bulgaristan’ı 97-54 yenerek grubunu lider olarak tamamlamayı başardı. Çeyrek finalde Danimarka’yı 62-58 mağlup eden millilerimiz adını yarı finale yazdırdı. Yarı final maçının son altı buçuk dakikasına 10 sayı farkla önde girmemize rağmen, bu dakikadan sonra sadece 2 sayı atabildiğimiz maçta Yunanistan’a 58-56 mağlup olduk ve final şansını kaybettik. Hem kürsüye çıkma hem de A Ligine yükselme adına hayati bir öneme sahip olan üçüncülük karşılaşmasında ise yarı finalde yaptığımız hataları yapmadık ve İsveç’i 65-57’lik skorla mağlup ettik. Bu sonuçla hem üçüncü olarak kürsüye çıktık hem de iki yıl aradan sonra tekrardan U18 Kızlarda A Ligine geri döndük. 

Turnuva Grup Maçlarından Sonra Başladı
23 ülke takımının yer aldığı FIBA U18 Kızlar Avrupa Şampiyonası B Ligi B grubunda oynadığımız İsviçre maçı haricinde hiçbir maçta zorlanmadan galip gelerek rahat bir şekilde grup aşamasını tamamladık. Grupta en çok zorlanacağımızı düşündüğüm ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda kadrosunda iki önemli oyuncusu Mariana Carvalho (SG) ve Sara Guerreiro (SG)’nın yer aldığı Portekiz karşısında, özellikle üçüncü çeyrekten sonra ortaya konan oyunu izledikten sonra rahat bir şekilde A Ligine çıkacağımızı düşünmüştüm. Ancak grup aşaması sonrasında hiç de beklediğimiz gibi bir oyun ortaya koyamadık. Bunda gerek teknik ekip gerekse oyuncular üzerinde A Ligine iki senedir çıkamamanın vermiş olduğu baskının da önemli bir etkisi olsa gerek. Bu nedenle de oyuncularımızın grup maçlarından sonra, hem maçların zorluk derecesinin artması hem de psikolojik baskıyla baş etmede yaşanan problemlerden dolayı son üç maçımızda tempomuz bir hayli düştü. Neticede zorlu geçse de, oynadığımız son üç maçta iki galibiyet elde ederek A Ligine çıkmayı başardık.

Altyapı Milli Takımlarımızın Niteliği, A Milli Takımlarımıza da Yansıyor
Turnuvada elde edilen üçüncülük ve aynı zamanda iki yıl aradan sonra A Ligine yükselme, son yıllarda Altyapı Kız Basketbol Milli Takımlarımızın üzerinde dolaşan kara bulutların dağılması anlamında da çok önemliydi. U18 Kızlarda son beş yılda üçüncü kez B Liginde yer alırken, U20 Kızlarda da bu yıl ile birlikte son iki yıldır B Liginde yer alıyoruz. Kısacası Altyapı Kız Milli Takımlar seviyesinde son beş yıldır, U16 Kızlarımızın geçen yıl elde ettiği dördüncülük dışında önemli bir başarımız bulunmuyor. Kızlar kategorisinde altyapı milli takımlar seviyesindeki düşüşümüzün yansımalarını, maaleseftir ki A Milli Kadın Basketbol Takımımızda da yaşamaya başladık. A Milli Kadın Basketbol Takımımız, 2018 FIBA Dünya Şampiyonası’nda 10. olduktan sonra 2019 FIBA Avrupa Şampiyonası’nda ise henüz grup aşamasında elenerek bizlere büyük bir hayal kırıklığı yaşatmıştı. Doğal olarak altyapı milli takımlarınızdaki oyuncu niteliği, en geç üç-beş yıl sonra A Milli Takımlarınızın seviyesinin de belirleyicisi oluyor. Bu nedenle de her zaman altyapının ve altyapıda görev alanların öneminin, o ülke sporu adına asıl belirleyici unsur olduğunu düşünüyorum. Kısacası o ülkenin basketbolunun üzerinde durduğu zeminin ayaklarının kuvvetli olmasını, o ülkenin altyapısında emek harcayanlar belirlemektedir. O zaman, başta eğitimci antrenörler olmak üzere, altyapı basketbolumuzun ülke basketbolumuz adına en önemli unsur olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bizde ise maalesef bir kulübün A Takım antrenörünün aldığı ücretle, o kulübün altyapı antrenörünün aldığı ücret arasında uçurumlar var. Hem en çok emeği altyapı antrenörü harcayacak hem de en az ücreti ve en az takdiri o alacak! Bu işteki tersliği düzeltmediğimiz müddetçe, basketbolumuzun layık olduğu yere gelmesi de çok güç görünüyor.

Son Beş Yılda A Milli Takımımıza Sadece İki Oyuncu
Altyapı Milli Takımlarınıza bakarak, dört beş yıl sonrasının A Milli Takımını görmeniz mümkündür. A Milli Kadın Basketbol Takımımızın, son Avrupa Şampiyonasındaki kadrosuna baktığımızda, 12 oyuncu arasında yaşı 25’in altında olan oyuncu sayısının sadece ve sadece iki olduğunu görüyoruz. Bu şu anlama geliyor: Altyapı Milli Takımlarımızdan son beş yılda A Milli Takımımıza taşıyabildiğimiz en üst seviyede sadece iki oyuncu olmuş. Altyapı Milli Takımlarımızın üç kategoride (U16, U18, U20) Avrupa Şampiyonasına katıldığını düşündüğümüzde ve her final kadrosunda 12 oyuncu olduğunu hesapladığımızda: 5 yıl x 3 kategori x 12 oyuncu= 180 oyuncu eder. Yani kabataslak olarak son beş yılda ülke basketbolunuzdaki elit 100 oyuncunuz (beş yıllık süreçte bazı oyuncuların birden fazla kategoride Altyapı Milli Takımlarımızda yer aldığını düşünerek yapılmış tahmini bir sayı) arasından sadece 2 oyuncunuz A Milli Takım seviyesine yükselmiş! Bu iki oyuncumuz olan Tilbe Şenyürek (1995, 2 maçta ortalama; 03:12 dakika- 0,0 sayı, 0,5 ribaunt ve 0,0 asist) ve İnci Güçlü (1999, 2 maçta ortalama; 05:42 dakika- 1,0 sayı, 0,0 ribaunt ve 0,0 asist)’nün bu yılki Avrupa Şampiyonası’ndaki katkıları ise görüldüğü gibi yok denecek kadar az. Son beş yılda Altyapı Kız Basketbol Milli Takımlarımızdan, A Milli Kadın Basketbol Takımımıza bırakın orta seviyede bir oyuncu vermeyi, neredeyse hiç oyuncu geçişini yapamadığımızı üzülerek görüyoruz. Bunun neticesinde de uzun yıllar büyük başarılara imza atmamızı sağlayan oyuncuların birer birer basketbol kariyerlerini sonlandırmalarıyla birlikte, A Milli Takımımız da son iki yılda adeta bir dibe vurma gerçekleşti.

Gelecek Adına Bizleri Ümitlendiren Performanslar
Son beş yıllık süreçte, Altyapı Kız Milli Takımlarımızın seviye düşmesi ve üst seviye oyuncu eksikliğini yaşamamızdan sonra, yavaş yavaş önemli genç oyuncularımızın alttan geldiğini görmek bizleri bir nebze olsun ümitlendirdi. Türk basketboluna ve A Milli Takımımıza çok önemli katkılar vereceğine inandığım birçok genç oyuncumuzuı bu turnuvada izlemek bana büyük bir mutluluk verdi. Turnuvanın en iyi beşine seçilen Feride Şevval Akalan (2001, İstanbul Üniversitesi)’ın turnuva boyunca performansını arttırarak devam etmesi çok ümit vericiydi. Çünkü bazı oyuncularımız grup aşaması sonrasında mental olarak düşerken, Feride Şevval Akalan ise kriz anlarında takımda sorumluluk alan oyuncuların başında geldi. Büyük oyuncu olmaya namzet oyuncular, kriz anlarını iyi yöneten oyunculardır. Bu nedenle özellikle İstanbul Üniversitesi Kadın Basketbol Kulübü yöneticilerine, idari ve teknik ekibine kadın basketbolumuz adına teşekkür etmemiz gerekiyor. Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligini (KBSL) bu sezon sadece bir galibiyetle ve sondan ikinci sırada tamamladılar ama yerli oyuncularımıza ciddi süre ve sorumluluklar vererek, ülke kadın basketbolumuza çok değerli katkılar sundular. Feride Şevval Akalan gibi, milli takımımızın B Liginden A Ligine çıkmasında önemli katkıları olan bir oyuncunun gelişiminde birinci derecede katkıda bulundular. TBF yetkililerinin, ülke kadın basketbolumuza oyuncu yetiştirmeyi öncelikli gaye edinen İstanbul Üniversitesi gibi kulüplerin artmasına öncülük etme adına, ek olarak teşvik sistemi getirmesi çok faydalı olacaktır. Bu teşvik sistemi, yetiştirici kulüplerimizin hem onere edilmesi hem de ekonomik açıdan desteklenmesi adına çok faydalı olacaktır.

Turnuva Değerlendirmesi
Turnuva öncesinde kadro yapımızı değerlendirirken, özellikle pota altı rotasyonumuzun dar olduğundan söz etmiştim. Turnuva boyunca en çok zorlandığımız konuların başında da pota altı bölgemizin olduğunu hep birlikte gördük. Aşağıdaki tabloda turnuva sonrasındaki takım istatistiklerimiz ve turnuvada yer alan 23 ülke takımı arasındaki sırlamamız yer almaktadır. Bu tabloda olumlu noktalarımızın çok fazla olması sevindiricidir. Özellikle de genel şut istatistiklerinde turnuvanın en iyi yüzdesine sahip takımı olmamız da memnuniyet verici. Bunun yanında takım olarak; sayı, asist, top kaybı ve verimlilik alanında da en üstlerde yer alıyoruz. 

Pota altında Zeynep Şevval Gül’ün eksikliğini turnuva boyunca bir hayli hissettik. Pivotlarımız Nisa Yalçın (2001, Beşiktaş SK) ve Sude Türkmen (2002, Galatasaray Gelişim) ellerinden geleni yapsalar da B Liginde dahi istediğimiz verimi onlardan aldığımızı söyleyemeyiz. Bundan dolayıdır ki, Melek Uzunoğlu (2002)’nu sıklıkla pota altında da oynatmak zorunda kaldık. Turnuvanın en değerli beşine seçilmeyi hak eden diğer bir oyuncumuz ise hiç kuşku yok ki pota altında en çok mücadele eden, takımımızın adeta görünmez kahramanı olan ve en çok yükü omuzlayan oyuncumuz Elif Bayram (2001, Beşiktaş SK)’dı. Elif Bayram sayı katkısı olarak takıma katkısı düşüktü ama en büyük zaafımız olan pota altımızı kapatmakta üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdi. 

Bu turnuvada en güçlü yanımız olarak gördüğüm kısa oyuncu rotasyonunda ise oyuncularımızın beklediğimiz performansların altında kaldıklarını söylemeliyim. Bu sezon KBSL tecrübesi yaşayan ve ligde ciddi süreler alan Fatmanur Karakaş’ın performansı, takımımız adına turnuvadaki en büyük hayal kırıklığı olarak görülebilir. Fatmanur Karakaş (2001, Gündoğdu Adana Basketbol) gibi günümüz basketbol anlayışına yatkın oyun tarzı olan, akıllı, ayakları çabuk ve hızlı bir oyuncunun nasıl olurda şutu olmaz diye şaşırıp kalıyorum. Fatmanur Karakaş; çembere bakmamaya devam eder, dribbling sonrası stop ve sıçrayarak şutunu hücum silahları arasına ekleyemezse, üzülerek söylemeliyim ki ileride vasat bir oyuncu olarak kalmaya mahkûm olacaktır. Basketbolunda üçlü tehditten birisi dahi eksik kalan bir oyuncunun, hele de oyun kurucu ise ileride üst seviyelerde yer alması imkânsıza yakındır. Bu durum sadece Fatmanur Karakaş için geçerli değil, aynı durum biraz daha az olmakla birlikte Derin Erdoğan (2002, İstanbul Üniversitesi, 4/26 ile %15,4 üçlük) için de geçerlidir. Duygu Özen (2001, Fenerbahçe) her ne kadar turnuvada iyi bir şut yüzdesi yakalasa da bir oyun kurucu olarak yine de yeterli düzeyde çembere baktığından söz edemeyiz. Takımımızda en iyi şut yüzdesine sahip olan (12/24 üçlük isabeti, %50) ve bu turnuvadaki final niteliğindeki maçları tecrübesiyle en çok kaldırabilecek oyuncuların başında gelen Saliha Mandıracı’nın, turnuvada en az süre verilen oyuncu olması da çok ilginçti. Saliha Mandıracı (2002, Düzce Belediye Gençlik)’nın takımımız adına turnuvada en az süre alan oyuncularımızın başında gelmesine rağmen, takımımızdaki oyuncular arasında verimlilik sıralamasında dördüncü sırada gelmesi de onun ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunun göstergesidir. Saliha Mandıracı, basketbol aklı güçlü olan, maçta sorumluluk almaktan çekinmeyen, oyunda sakin aklabilen ve üst düzey şut fundamentaline sahip olan basketbol adına geleceği çok parlak bir oyuncu.

Melek Uzunoğlu (2002, Beşiktaş JK) belki de takımımızdaki en potansiyelli oyuncuların başında geliyor ama bu turnuvada çok fazla inişli-çıkışlı grafik sergiledi. Pota altı zafiyetimizden dolayı, ondan maç esnasında birkaç pozisyonda yaralanılmak zorunda kalınması belki de ritmini bulmasını da engelledi. Melek Uzunoğlu “büyük oyuncu” olmak istiyorsa, bu tür durumlarla baş edebilmesini de öğrenmeli ve her türlü mücadelede geri adım atmaması gerekiyor. Bunun dışında da özellikle bacaklarını güçlendirmesi (koşmada problemi var) ve savunma direncini arttırması gerekiyor. Kısacası serliğe alışmalı ve temastan kaçmadan oynamayı öğrenmeli. Sude Yılmaz (2002, Galatasaray)’da turnuvanın ilk maçları dışında istikrarlı bir performans gösteremedi. Çok güçlü, vücut temasından çekinmeyen ve hızlı bir oyuncu olmasına rağmen, maalesef Sude Yılmaz’ın da istikrarlı bir şutu yok. Oyunda biraz daha sakin kalmayı ve oyunu iyi okumayı başarması gerekiyor. Sude Yılmaz gibi takıma enerji katan bir oyuncu günümüzde kolay kolay bulunmuyor. Bu azmini devam ettirdiği müddetçe ilerleyen yıllarda A Milli Takım seviyesinde muhakkak yer alacağını düşündüğüm oyuncuların başında geliyor. Tabii çok çalışacağından emin olduğum için bunu söylüyorum.  

 

 

Türkiye U18 - Takım İstatistikleri

Sayı

Genel

Şut

2 Sayı

3 Sayı

Serbest
Atış

Toplam
Ribaunt

Asist

Top
Çalma

Top
Kaybı

Verimlilik

73,3

43,50%

49,20%

30,90%

60,40%

42,7

17,1

13,6

12,9

88,6

3.

1.

1.

2.

12.

15.

4.

6.

22.

1.

 

 

2019 FIBA U18 Avrupa Şampiyonasında Oyuncularımızın İstatistikleri

F.N

ADI SOYADI

MAÇ

SÜRE

(Dakika)

SAYI

GENEL

2

SAYI

3

SAYI

S,A

HR

SR

TR

ASİST

TK

BLOK

PF

+/-

VERİM

0

Saliha Mandıracı,

2002

6

13:48

8,3

3,0/5,7

52,9%

1,0/1,7

60%

2,0/4,0

50%

0,3/0,5

66,7%

1,0

1,2

2,2

1,5

1,0

1,0

0,3

1,0

12,5

9,5

3

Derin Erdoğan,

2002

7

21:18

6,7

2,6/8,1

31,6%

2,0/4,44

5,2%

0,6/3,7

15,4%

1,0/1,7

58,3%

1,1

2,4

3,6

3,3

1,6

2,0

0,1

1,7

11,1

7,0

4

Fatmanur Karakaş,

2001

7

13:06

3,1

1,3/3,0

42,9%

1,3/2,3

56,2%

0,0/0,7

0%

0,6/0,7

80%

0,1

0,9

1,0

1,0

1,4

1,7

0,0

1,6

6,1

3,0

5

Feride Şevval Akalan,

2001

7

24:30

15,3

6,0/13,3

45,2%

4,7/8,7

54,1%

1,3/4,6

28,1%

2,0/2,6

77,8%

0,4

4,0

4,4

1,7

2,1

1,1

0,4

0,9

15,9

15,0

6

Şuğranur Hatice Sönmez, 2001

7

11:12

2,9

1,1/2,7

42,1%

0,6/1,7

33,3%

0,6/1,0

57,1%

0,0/0,0

-%

0,3

0,9

1,1

0,9

0,9

0,3

0,3

0,3

8,6

4,1

7

Duygu Özen,

2001

7

25:48

7,0

2,9/6,3

45,5%

2,0/4,3

46,7%

0,9/2,0

42,9%

0,4/1,1

37,5%

0,9

2,0

2,9

2,9

1,4

2,0

0,0

1,9

12,6

8,0

8

Sude Yılmaz,

2002

7

16:18

7,9

3,4/7,3

47,1%

2,7/4,7

57,6%

0,7/2,6

27,8%

0,3/0,6

50%

0,9

2,0

2,9

1,6

1,0

0,4

0,1

1,6

4,0

8,9

9

Hatice Pelin Gülçelik,

2002

6

7:42

4,2

1,3/2,5

53,3%

0,8/1,5

55,6%

0,5/1,0

50%

1,0/1,8

54,5%

1,0

0,7

1,7

0,8

0,5

0,7

0,3

1,0

6,5

4,8

10

Melek Uzunoğlu,

2002

7

20:06

6,9

3,1/8,1

38,6%

3,0/6,9

43,8%

0,1/1,3

11,1%

0,4/0,7

60%

2,1

4,4

6,6

1,6

1,3

1,3

1,3

2,0

9,1

11,0

11

Elif Bayram,

2001

7

23:00

5,4

2,0/5,0

40%

1,9/4,3

43,3%

0,1/0,7

20%

1,3/2,3

56,2%

3,0

4,9

7,9

1,7

1,7

1,3

0,3

1,9

6,6

11,7

15

Sude Türkmen,

2002

7

12:00

1,9

0,7/2,0

35,7%

0,7/2,0

35,7%

0,0/0,0

-%

0,4/0,6

75%

1,1

0,6

1,7

0,1

0,4

0,7

0,0

1,6

6,4

2,0

33

Nisa Yalçın,

2001

7

14:06

5,6

2,6/4,9

52,9%

2,4/4,4

54,8%

0,1/0,4

33,3%

0,3/0,7

40%

1,1

1,1

2,3

0,4

0,4

0,6

0,1

0,4

6,9

5,6

 

A Ligi Final Maçını İzleyince…
Şimdi turnuva bitti ve asıl irdelenmesi gereken konu bu kadrodan kaç oyuncumuzun gelecek yıllarda A Milli Takım seviyesine kadar yükselebilme potansiyeline sahip olduğudur. Bu açıdan baktığımızda mevcut kadrodan en az 4-5 oyuncumuzun ilerleyen yıllarda A Milli Takımımızda oynayabilecek potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Bu takım aslında son yılların en potansiyelli Altyapı Kız Milli Takımımız. Bu kadrodan altı oyuncumuzun (2002 doğumlu) gelecek yılda U18 Milli Takımımızda yer alabileceğini düşündüğümüzde, bu yıl A Ligine çıkmamızın önemi çok daha da iyi anlaşılacaktır. Son yılların en iyi Altyapı Milli Takım oyuncularıyla A Liginde mücadele etmek, bizlerin de bu oyuncularımız hakkında önemli bir fikir sahibi olmamızı sağlayacaktır. 2020 FIBA U18 Kızlar Avrupa Şampiyonası’nda, ülke basketbolumuz adına gelecek vadeden bu potansiyelli oyuncularla çok iyi işler yapacağımızı düşünüyorum. Bu gençlerimizin gelecek yıllardaki A Milli Takımımızın önemli bir parçası olup olamayacaklarını da hep birlikte gelecek yıl çok iyi bir şekilde test etmiş molacağız. İtalya-Macaristan U18 Kızlar A Ligi final maçını izlediğimizde henüz o seviyeden çok uzak olduğumuzun da bilinmesi gerekiyor. İyi yoldayız ama çok fazla da eksiğimiz var. Oyuncularımızın muhakkak daha çok temaslı oynamaya alışmaları ve olmazsa olmaz olan şut fundamentallerini geliştirmeleri gerekiyor. Oyuncularımız başta olmak üzere herkese, muhakkak İtalya-Macaristan U18 Kızlar A Ligi final maçını izlemelerini öneririm.

Elde Var Bir…
Geçen yıl, hem U18 hem de U20 Kız Milli Takımlarımızla B Liginden A Ligine çıkma başarısı gösterememiştik. Bu sene Altyapı Kız Milli Takımlar Koordinatörümüz Sayın Zeynep Gül Ene ile birlikte, altyapı kız basketbolumuzda ciddi çalışmalara imza atılmaya başlandı. Altyapı Erkek Milli Takımlar Koordinatörümüz Sayın Fikret Doğan ile gerçekleştirdiğimiz röportajın bir benzerini Sayın Zeynep Gül Ene ile de gerçekleştirme imkânım olursa, yakından takip ettiğim kız basketbolumuz ile ilgili çalışmaları sizlere de detaylı bir şekilde aktarabileceğimi düşünüyorum. Sayın Zeynep Gül Ene ve ekibi, bu yılki ilk hedefimiz olan U18 kızlarımızın A Ligine çıkma görevini layığı ile yerine getirdiler. Şu an artık elde var bir diyebiliriz. Şimdi A Ligine çıkma sırası ise U20 Kız Milli Takımımızda diyor ve 3 Ağustos-11 Ağustos tarihlerinde Kosova'da düzenlenecek olan FIBA U20 Kızlar Avrupa Şampiyonası’nda ekibimize şimdiden başarılar diliyorum.

Altyapı Kız Milli Takımlar Koordinatörümüz Sayın Zeynep Gül Ene başta olmak üzere, takım idarecimiz Sayın Sebla Kesim Key’e, antrenörümüz Sayın Nevriye Yılmaz’a, teknik ekibimize ve oyuncularımıza, U18 Kız Milli Takımımızı tekrardan layık olduğumuz şekilde A Ligine çıkarttıkları için çok teşekkür ediyorum. 

Yorumlar Okunma: 3676